Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

JAKIE GRANTY DOSTĘPNE DLA FIRM? DOTACJE: NAWAŻNIEJSZE NARZĘDZIA (ROZMOWA)

O grantach i innych formach wsparcia dla firm rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Agnieszką Wykrzykowską z Grant Thornton.

JAKIE GRANTY DOSTĘPNE DLA FIRM? DOTACJE: NAWAŻNIEJSZE NARZĘDZIA (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A w Polsce Bank Gospodarstwa Krajowego w kwietniu wypłacił około 3 mld 70 milionów złotych. Z perspektywy 2014/20, sumaryczna kwota z tej perspektywy wzrosła do 324,5 miliarda złotych. Rozpoczął też wypłatę z perspektywy 21/27 – podał Bank Gospodarstwa Krajowego w komunikacie.

Z nami jest Agnieszka Wykrzykowska, Senior Menedżer w Grant Thornton, zajmująca się między innymi grantami dla firm. Dzień dobry, witam w BIZNES24.
 
AGNIESZKA WYKRZYKOWSKA, GRANT THORNTON: Dzień dobry, witam.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: I zacznijmy od tego, czy w jakie w jakie granty dla firm są teraz dostępne? Czy firmy mogą korzystać z pełnego strumienia środków unijnych?

AW: Jeśli chodzi o dostępne granty dla firm wyróżniamy właściwie takie poziomy, (ja to nazywam takimi poziomami.) Mamy poziom regionalny i poziom krajowy. Z poziomu krajowego takim najistotniejszym źródłem finansowania dla przedsiębiorstw są fundusze europejskie dla nowoczesnej gospodarki. I one rzeczywiście ruszyły i to, mówiąc kolokwialnie: z kopyta. Mamy fundusze przydzielane przez PARP i przez NCBiR i to są fundusze związane z działalnością badawczo-rozwojową. Mamy też fundusze przydzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. I tutaj takim flagowym produktem tej instytucji są kredyty technologiczne. To są takie dotacje związane właśnie z projektami inwestycyjnymi w maszyny i urządzenia, ewentualnie jakieś budynki i budowle generalnie mające na celu wdrażanie na rynek nowych rozwiązań produktowych.

Już jesteśmy właściwie też o krok od takiego nowego narzędzia Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie nosił nazwę kredytu ekologicznego. To też będą projekty stricte inwestycyjne, ale właśnie nastawione na takie działania związane z poprawą efektywności energetycznej przedsiębiorstw. I tutaj przedsiębiorcy już czekają generalnie na ten konkurs. I tak jak mówiłam, oprócz tego poziomu krajowego mamy poziomy regionalne i to są programy wdrażane przez generalnie urzędy marszałkowskie poszczególnych województw, więc takich programów mamy szesnaście. I tu wygląda to różnie, można powiedzieć.

Są takie województwa, które jeszcze z tą nową perspektywą finansową, bo o tej właśnie mówię, nie ruszyły. Natomiast są też takie, które już pierwsze nabory dla przedsiębiorstw ogłosiły i to może wymienię: to jest województwo lubelskie, gdzie przedsiębiorcy z tego regionu mogą liczyć na wsparcie działalności badawczo-rozwojowej wraz z wdrożeniem wypracowanych inwestycji.

Mamy też województwo opolskie, gdzie jeszcze przedsiębiorcy mogą pokusić się o pozyskanie wsparcia właśnie na działalność badawczo-rozwojową bez komponentu wdrożeniowego lub też na stworzenie takich centrów badawczo-rozwojowych, w których będą tworzyły nowe rozwiązania. I mamy też jeszcze województwo podkarpackie, gdzie przedsiębiorcy z tego regionu mogą pozyskać wsparcie na inwestycje produkcyjne. Czyli znowu takie projekty inwestycyjne właśnie w maszyny, urządzenia, które pozwolą tym przedsiębiorcom na produkcję nowych wyrobów.

MD: Pani Agnieszko, spójrzmy proszę, bazując na Pani doświadczeniu, na te oferty, na te programy, projekty, które są w Pani ocenie najbardziej korzystne dla przedsiębiorców, szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, no bo w tych największych, jak rozumiem, też są potężne działy odpowiadające za pozyskanie finansowania, więc pomóżmy tym, którzy na to nie mogą liczyć, którzy liczą na wiedzę, którą przekazujemy w programie.

JAKIE GRANTY DOSTĘPNE DLA FIRM? DOTACJE: NAWAŻNIEJSZE NARZĘDZIA (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AW: Przedsiębiorstwa typu MŚP, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa ten wachlarz możliwości mają dużo większy niż duże przedsiębiorstwa, bo duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast te z sektora MŚP oprócz takich projektów badawczo-rozwojowych, które już nie są czymś takim nietypowym dla przedsiębiorstw MŚP, mogą także pozyskać wsparcie na właśnie takie projekty inwestycyjne, bo tutaj też jest potrzeba w tych przedsiębiorstwach, żeby wesprzeć ich taką działalność właśnie produkcyjną.

Niemniej tutaj bardzo uczulam i podkreślam fakt, że istotne jest żeby te inwestycje produktowe, które przedsiębiorstwa chcą wdrażać, żeby one były innowacyjne. Często na poziomie województw jest wymagane, aby ta innowacyjność była na poziomie danego przedsiębiorstwa, ale zawsze jest tak, że im wyższy mamy ten poziom innowacyjności tego rozwiązania, które ma być wdrażane, tym szansa na pozyskanie tego wsparcia jest większa. Małe i średnie przedsiębiorstwa też będą mogły w najbliższym czasie liczyć na wsparcie np. swojej działalności w zakresie umiędzynarodowiania swoich produktów polegających właśnie na wejściu na nowe rynki geograficzne ze swoimi produktami.

MD: Czy takie wyjście z produktami za granicę oznacza rozpoczęcie dystrybucji produktu w danym kraju czy np. wykupienie wykupienie konkurencji również?

AW: Nie, mówimy o działaniach związanych z udziałem w targach, w misjach gospodarczych, które pozwolą na nawiązanie kontaktów handlowych, gdzie będziemy mieli możliwość pozyskania np. nowych kontrahentów z rynku, na którym dzisiaj nasze produkty nie są znane, na których dane przedsiębiorstwo nie jest jeszcze obecne.

MD: Przypomnijmy Państwu, że w niektórych krajach dopiero w tym roku zniesiono ostatnio obostrzenia covidowe, w związku z czym targi np. w takim kraju jak Chiny dopiero w tym roku będą mogły otworzyć się i otwierają się już w pełnym zakresie. Proszę Pani, na co więc jeszcze czekamy, jeżeli chodzi o granty, dotacje dla firm? Czy widzi Pani jakąś konkretną datę, moment w którym po środki europejskie będą mogli przedsiębiorcy sięgać pełną garścią?

AW: Z moich rozmów z przedsiębiorcami wybrzmiewa to, że bardzo czekają na to nowe narzędzie, którym jest właśnie ten kredyt ekologiczny, gdzie przedsiębiorstwa będą mogły sobie zrealizować inwestycje właśnie w zakresie takiej efektywności energetycznej, przez którą rozumiemy właśnie czy inwestycje w odnawialne źródła energii, czy też np. wymianę maszyn na bardziej energooszczędne. Ten nabór właściwie miał być ogłoszony w połowie maja, a on został lekko przesunięty na koniec miesiąca. I tutaj rzeczywiście to przedsiębiorstwa widzą potrzebę tego, żeby właśnie swoją działalność nakierować w takim kierunku bardziej przyjaznym środowisku.

MD: Bardzo dziękuję. Dziękuję pięknie za komentarz. Agnieszka Wykrzykowska, Grant Thornton była naszym gościem. Dziękuję pięknie.

AW: Dziękuję bardzo. Do widzenia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co umożliwia akcelerator DIANA NATO i jak dotrzeć ze swoimi rozwiązaniami typu dual-use do wojska rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O planach rozwoju kolei w Polsce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Malepszakiem, wiceministrem infrastruktury.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i planach przejęć rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych Asseco rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Karoliną Rzońcą-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland.