Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

JAKIE DOPŁATY DO PANELI W PRZYSZŁYM ROKU? NFOŚiGW ODPOWIADA (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Miliard złotych ma przeznaczyć rząd na czwartą edycję programu Mój Prąd. Może Pan potwierdzić tę kwotę?

PAWEŁ MIROWSKI, NFOŚIGW: Tak, rzeczywiście. Oczywiście ona jest zgodna z tym, jaka kwota znalazła się w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Taką kwotę chcemy przeznaczyć na czwartą odsłonę Mojego Prądu, ale odsłonę powiększoną także o te dodatkowe komponenty, o których była mowa przed chwilą.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czyli między innymi w magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych? Pompy ciepła, magazyny chłodu i ciepła? To zapytam Pana o te magazyny chłodu i ciepła. Bo to mnie zainteresowało, pewnie też wielu widzów. Co to jest magazyn chłodu lub ciepła?

PM: Panie redaktorze, nie było mowy o pompach ciepła dofinansowywanych w ramach mojego prądu 4.0. Natomiast zbiorniki ciepła-chłodu, to są zbiorniki buforowe. Zbiorniki, w których na przykład możemy podgrzewać ciepłą wodę użytkową. One są zaopatrzone w grzałkę, która zasilana jest energią elektryczną. Stąd też w momentach zapotrzebowania większych na ciepłą wodę użytkową, możemy z takich zbiorników tę wodę brać podgrzaną. Mieć ją energią nie bezpośrednio z sieci, tylko z fotowoltaiki.

Więc to są te elementy, które także zwiększają autokonsumpcję, bo na to będzie nastawiony głównie Mój Prąd 4.0. To podkreślamy od samego początku patrząc na to, że zapewne też w przyszłym roku wejdzie nowy system rozliczania prosumentów, czyli na ten moment nie ma uzgodnionego systemu upustów, będzie zależało nam wszystkim na tym, aby zagospodarować tę energię w jak największej ilości, w miejscu jej wytworzenia.

JAKIE DOPŁATY DO PANELI W PRZYSZŁYM ROKU? NFOŚiGW ODPOWIADA (ROZMOWA)

MD: Jakie będą kwoty dofinansowania? Czy refundacji?

PM: Nie wiemy jeszcze tego, nie ustaliliśmy jeszcze. Natomiast myślę, że mogę się pokusić o stwierdzenie, że jeżeli mówimy o dofinansowaniu do instalacji fotowoltaicznych, to nie będzie ona niższa, niż była w trzeciej edycji programu Mój Prąd. Czyli te trzy tysiące zł- już poniżej tej kwoty nie będziemy obniżali dofinansowania. Natomiast wszystkie inne pozostałe komponenty- tutaj jest jeszcze kwestia otwarta i tego progu dofinansowania, patrząc na procenty kosztów kwalifikowanych, jak i kwoty, której nie przekroczymy przy finansowaniu poszczególnych komponentów.

Tutaj jeszcze nie mamy wypracowanego stanowiska. Natomiast rzeczywiście ważne i to są nowe informacje od naszej ostatniej rozmowy na temat mojego prądu 4.0, że znamy już budżet programu i dzisiaj mogę powiedzieć, że rzeczywiście nie będziemy chcieli aby było to niższe dofinansowanie, niż było w trzeciej odsłonie.

CZYTAJ TEŻ: ABONAMENT NA TELEFON INDEKSOWANY DO CENY PRĄDU? PREZES UKE: MOŻEMY O TYM ROZMAWIAĆ (WYWIAD)

MD: Czyli, jeżeli ktoś będzie miał pozostałe elementy, jak wspominaliśmy: ładowarkę do samochodu elektrycznego, czy magazyny chłodu, lub ciepła, to wtedy może liczyć na wyższe dofinansowanie, nawet niż te podstawowe do fotowoltaiki. I nie mniej niż 3 tysiące złotych?

PM: Tak, będą dodatkowe dofinansowania do tych komponentów, bo wiadomo, że one też kosztują. Bardzo takim nowatorskim, ale też fajnym rozwiązaniem wydaje się (i skutecznym, przede wszystkim) to inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Bo to elektronika, te systemy automatyczne bez naszego udziału spowodują, że to zużycie jeszcze będzie bardziej racjonalne i sterowane przez inne urządzenia. Ale to jest bardzo fajny element, który myślę będzie się cieszył dużą popularnością. Bo będzie pomagał nam tę energię odpowiednio ukierunkować na zużycie.

Patrząc na porę dnia, na nasze zapotrzebowanie, na warunki w jakich żyjemy, na nasze przyzwyczajenia codzienne, więc to będzie dobry element zwiększający autokonsumpcję.

CZYTAJ TEŻ: SZOKUJĄCY WZROST CEN PRĄDU. PREZES ENEI CHCE 40-STOPROCENTOWEJ PODWYŻKI

MD: Panie prezesie, dlaczego pompy ciepła nie znalazły się w tym zestawie? A one aż proszą się o to, aby być dofinansowanymi. Ze względu na to, że to jest dosyć duży koszt. Również wspominało się w plotkach, które dochodziły do nas z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Mówiło się o tym że mają być dofinansowane w kolejnej edycji.

PM: W każdych plotkach jest pewne ziarenko prawdy. Przypomnę, że pompy ciepła mamy dofinansowywane także w programie Czyste Powietrze. I także w Czystym Powietrzu mamy dalej dofinansowanie do fotowoltaiki i to w wysokości do 5 tys. złotych, więc jeżeli ktoś zamierza wymienić źródło ciepła także na pompę ciepła w budynku już istniejącym, to może skorzystać z programu Czyste Powietrze- wymienić źródło ciepła na wysoko sprawne, niskoemisyjne, a przy tym zamontować sobie zasilanie w postaci fotowoltaiki.

Przypomnę też o tym, że informowaliśmy, że także na początku przyszłego roku zamierzamy uruchomić program dotyczący dofinansowania pomp ciepła. Dedykowany tylko pompom ciepła, ale dla budynków nowo budowanych, więc nie będzie tutaj kanibalizmu z programem Czyste Powietrze i tam dofinansowanie miałoby sięgnąć 21 tys. zł, nie więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych. Takie są nasze zamierzenia, stąd też pomp ciepła nie ma w Moim Prądzie 4.0. Dlatego, że będzie nowy, dedykowany program i już jest Czyste Powietrze także z możliwością dofinansowania.

MD: Oby tylko wystarczyło na materiałów budowlanych i ludzi do tego, żeby to wszystko wykonać. Z czystej ludzkiej ciekawości: biorąc pod uwagę nerwówkę w związku z możliwością blackoutu, zapewnienia prądu, to czy Pańskim zdaniem, jeżeli ktoś instaluje sobie fotowoltaikę przy domu, to jest rzeczywiście podłączona do sieci. To jest w miarę bezpieczny przed upadkiem energetycznym, który się może pojawić na rynku w najbliższych latach?

PM: Myślę, że jest. Dlatego, że dane, które zbieramy z poprzednich edycji programu pokazują, że średnia moc instalacji PV montowana na polskich dachach to jest 5,6 kilowata. To jest ta moc, która wystarczy spokojnie do zasilenia w energię elektryczną gospodarstwo domowe, jeżeli oczywiście montujemy dodatkowe komponenty: choćby pompy ciepła to ta moc musi wzrosnąć.

My także będziemy inwestowali w sieci elektroenergetyczne, tak żeby pomóc operatorom sieci dystrybucji przyjąć ją wytworzoną energię. Bo przypomnę, że tych prosumentów już mamy na dzień dzisiejszy blisko 700 tysięcy, to jest ogromna ilość osób.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

JAKIE DOPŁATY DO PANELI W PRZYSZŁYM ROKU? NFOŚiGW ODPOWIADA (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV