Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

JAKI ZUS W STYCZNIU DLA LINIOWCÓW? PODATKOWCY: ZUS I MF NAGINAJĄ PRAWO

WNIOSEK O ZGODĘ NA OPŁACENIE SKŁADEK
ZUS Warszawa

Podatnik liniowy jaki ZUS w styczniu do zapłacenia? Ministerstwo Finansów i Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzą, że składka zdrowotna dla podatników liniowych wyniesie w styczniu 9% i dopiero w lutym spadnie do 4.9%. Ale prawnicy – eksperci prawa podatkowego – są innego zdania. Czytaj rozmowę z Antonim Kolekiem, prezesem Instytutu Emerytalnego.

Jaki ZUS w styczniu, gdy w życie wejdzie Polski Ład?

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES 24: Wchodzące w życie 1 stycznia zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu zmieniają m.in. zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i likwidują możliwość odpisu składki od podatku. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od przyszłego roku płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Jednak składka zdrowotna za styczeń w ich przypadku będzie w rozliczeniach traktowana jako okres przejściowy i wyniesie 9 procent- powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski:

Jaki ZUS w styczniu
Jan Sarnowski, wiceminister finansów, wspiera ZUS w żądaniu wyższej składki / FOT. MF

WICEMINISTER FINANSÓW JAN SARNOWSKI:Ministerstwo Finansów we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, ale też pozostając w bieżącym kontakcie ze środowiskiem księgowym, czy biur rachunkowych zdecydowało się wprowadzić zasadę, że dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. To oznacza, że pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym.

Także składka za luty liczona będzie od dochodu ze stycznia i płacona w marcu. W przypadku okresu przejściowego- czyli stycznia tego roku będziemy mieli do czynienia z sytuacją wyjątkową. A mianowicie podstawą obliczenia składki zdrowotnej wciąż będzie 75% średniego wynagrodzenia, czyli podstawa będzie taka, jak w zeszłym roku. Natomiast wysokość składki wyniesie 9 proc. i składka nie będzie odliczana od podatku.‟


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Jaki ZUS w styczniu zapłacą podatnicy liniowi? W Polskim Ładzie jest kolejna dziura- alarmują specjaliści. Chodzi o wysokość składki zdrowotnej za najbliższy styczeń. Już wiemy, że wyniesie ona 9 proc. dla wszystkich, czyli tyle, ile dotychczas. Ale wchodzące od 1 stycznia przepisy mówią o nowej wysokości od lutego: 4,9 proc. Jak szacować budżet na ten Nowy Rok? O to pytam doktora Antoniego Kolka- prezesa Instytutu Emerytalnego. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

ANTONI KOLEK, PREZES INSTYTUTU EMERYTALNEGO: Dzień dobry witam Pana, witam Państwa.

Jaki ZUS w styczniu
Jaki ZUS w styczniu wg Polskiego Ładu? Odpowiada dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego

MD: Czyli już wiemy po wczorajszej konferencji ministra Sarnowskiego, że 9% to jest składka, którą zapłacą „liniowcy co od 1 stycznia za styczeń, czyli od 1 do 31 dnia miesiąca, potem już 4,9%. Czy to jest jedyna wątpliwość, którą widzi Pan na najbliższe miesiące dla osób, które teraz muszą planować budżet, (jeżeli jeszcze tego nie zrobiły) na najbliższe kwartały?

AK: Wczytując się w przepisy to ciężko stwierdzić, że ta składka ma wynieść 9% za styczeń 2022. Jeżeli przeczytamy artykuł 79 tej ustawy zmienionej- wprowadzanej w życie w ramach Polskiego Ładu- to tam jest jasne odniesienie do tego, że to podstawa wymiaru składki zdrowotnej ma być stosowana taka, jak dotychczas.

Natomiast zgodnie ze zmianami w ramach składki zdrowotnej stawka składki zdrowotnej od 2022 roku dla „liniowców wynosi 4,9 procenta. I ten przepis wchodzi w życie od pierwszego stycznia 2022. Także wydaje się, że tutaj cały czas mamy pewną niepewność dotyczącą właśnie tego w jakiej wysokości mamy zastosować tą stawkę składki zdrowotnej od stycznia 2022 roku.

MD: Ale wiceminister na pytanie jaki ZUS w styczniu dla liniowców odpowiedział, że 9% w okresie przejściowym.

AK: To jest na pewno istotna wypowiedź. Natomiast w hierarchii źródeł prawa pewnie jeszcze wypowiedź ministra na konferencji prasowej jest trochę poniżej ustawy i tutaj na pewno pojawiają się wątpliwości interpretacyjne.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JAKI ZUS W STYCZNIU DLA LINIOWCÓW? PODATKOWCY: ZUS I MF NAGINAJĄ PRAWO

Natomiast oczywiście pewnie nie ma o co kruszyć kopii, tak mówiąc brutalnie bo to nie jest jakaś wielka kwota, czy to nie będą aż tak duże kwoty, tak żeby można było z nimi polemizować, tak żeby była właściwa jakaś ścieżka dotycząca odwołania, czy walki o te środki, które by były do zapłacenia. To będzie sto kilkadziesiąt złotych jeśli wejdą w życie te przepisy mówiące o tym, że jest to 9%. Czy ta interpretacja mówiąca o tym, że jest to 9% procent.

Natomiast dyskusja jaki ZUS w styczniu pokazuje, że Polski Ład jest przygotowany fatalnie tak, że wiele tego typu problemów interpretacyjnych jeszcze jest przed nami i tak naprawdę dopiero się pojawi, to już nie będą kwoty rzędu stu kilkudziesięciu złotych, tylko pewnie kwoty o wiele, wiele większe. Natomiast ta główna zmiana, z którą nie mamy wątpliwości, że ona wchodzi w życie- to jest brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku.

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD. WYKUP PO LEASINGU I PODATEK

To jest ta zmiana, która najbardziej boli przedsiębiorców. I to nie jest zmiana rzędu stu kilkudziesięciu złotych jednorazowo, tylko to jest zmiana, która w skali roku podatkowego spowoduje, że bardzo wielu liniowców na Polskim Ładzie straci. Samo ministerstwo przyznało, że blisko 60% osób, które rozliczają się na zasadach podatku liniowego będzie stratnych na Polskim Ładzie- i to jest ta informacja, o której powinniśmy dużo więcej mówić.

Bo dotychczas wiele mówi się o tym, że przedsiębiorcy na Polskim Ładzie zyskują. Natomiast jak popatrzymy sobie dokładnie na szacunki, nawet dokładnie na to, co się dzieje w Polskim Ładzie- to okazuje się, że bardzo wiele osób jednak na tym Polskim Ładzie straci.

MD: Kto nie mówi, ten nie mówi. My mówimy bardzo dużo, zresztą polecamy Państwu całą serię porad podatkowych przygotowanych wspólnie z kancelarią MDDP. Swoją drogą panie doktorze pytanie jest nieśmiertelne: o te nadpłaty składki zdrowotnej o której słyszę; niektórzy- „sprytni‟ mówią, że można by spróbować nadpłacić za rok 2022. Inni mówią, że będą zwroty z ZUS-u, no bo nie jesteśmy w stanie tej składki wyliczyć nie znając dochodu za miesiące 2022 roku. Więc jaki ZUS w styczniu? Jaka jest Pana ocena?

AK: Moim zdaniem jak najbardziej jest to możliwe. Jeżeli ustawodawca posługuje się takim stwierdzeniem, że składkę za luty 2022 trzeba zapłacić do 20 marca 2022 to 28 grudnia jest także przed 20 marca 2022- czyli gdybyśmy dzisiaj te składki nadpłacili, to faktycznie mielibyśmy prawo do tego żeby je odjąć od podatku dochodowego od osób fizycznych.

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD – O ILE MNIEJ ZAROBI PREZES?

Ale proszę zobaczyć jaka jest inna konstrukcja, która mówi o tym jakie składki faktycznie moglibyśmy zapłacić: ponieważ od kilku lat przekazujemy składki do ZUS-u jednym przelewem- to, to w jaki sposób ZUS rozksięguje tą naszą składkę może wiązać się z tym, że wcale ta składka nie zostanie zaksięgowana jako składka na ubezpieczenie zdrowotne, a składka chociażby na ubezpieczenie emerytalne, albo jakiekolwiek inne zaległości, które wobec ZUS-u mamy.

Jaki ZUS w styczniu – nie tylko dla liniowców

W związku z tym to, że ktoś dzisiaj zrobi przelew tytułem składka zdrowotna- to wcale nie oznacza, że ona będzie w ten sam sposób potraktowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I że finalnie będziemy mieli prawo do odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wobec tego gdybyśmy chcieli faktycznie tak nadpłacić i to odzyskać- to nie jest 381 złotych 81 groszy, które obecnie płacimy jako składka zdrowotna, tylko ta kwota byłaby o wiele wyższa, i tak naprawdę nie mielibyśmy też pewności w jakiej dokładnie wysokości mamy prawo do jej odliczenia. Musielibyśmy wtedy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i mieć takie potwierdzenie jaki ZUS w styczniu, jak ta składka została przez ZUS zaksięgowana.

MD: Słyszeli Państwo ocenę jaki ZUS w styczniu, co zapłacić, w jaki sposób i w jakiej kolejności. Mam nadzieję, że to trafi do jak najszerszej liczby przedsiębiorców. A radził nam dr Antoni Kolek- prezes Instytutu Emerytalnego. Bardzo serdecznie Panu dziękuję za ten komentarz.

AK: Dziękuję bardzo.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Czy to koniec tajemnicy bankowej w Polsce? O wchodzących w życie pierwszego lipca zmianach w Polskim Ładzie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem...

BIZNES I POLITYKA

NIe będzie podatku od straty. Ale tylko przez rok. A później będzie jeszcze gorszy - bo obejmie więcej firm.

POLSKA

Do 30 czerwca złóż wniosek o zgodę na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenie po terminie.

POLSKA

Szykuje się rekordowa podwyżka składek na ZUS w przyszłym roku. O 187 zł i 56 groszy więcej od stycznia mogą zapłacić mikroprzedsiębiorcy, którzy rozliczają...

%d bloggers like this: