Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

JAKI MODEL SIECI HANDLOWEJ RZĄD CHCIAŁBY KUPIĆ? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Wicepremier zapytany wczoraj o to, czy rząd zamierza kupić sieć detaliczną, odpowiedział: „Jakby jakaś sieć handlowa chciała się sprzedać – rozmawiamy natychmiast.” Ale na pytanie czy rozmowy prowadzone są z właścicielem sieci Żabka, minister odparł: „Z nikim nie rozmawiamy konkretnie. Trudno, żebym tu na antenie mówił, z kim rozmawiamy. Natomiast chętnie nabędziemy jakąkolwiek sieć sklepów spożywczych”. Ale po chwili dopytywany o Żabkę, dodał: „Rzeczywiście, ten przykład jest dobry. Natomiast czy on się zmaterializuje, czy będzie to ta sieć, czy inna sieć, czy swoja sieć wytworzona, czy współpraca z innymi krajowymi, to jeszcze nie jest przesądzone, ale rzeczywiście jest to taki docelowy model.” No dobrze, to o jakim modelu mówił pan minister i wicepremier Henryk Kowalczyk, o tym już teraz na naszej antenie. A gościem naszym jest Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry. Dzień dobry, Pani prezes.

AGNIESZKA GÓRNICKA, INQUIRY: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jeżeli pan premier Kowalczyk mówi o tym, że jest to model sieci, o którą chodzi rządowi i polskiemu koncernowi czy holdingowi spożywczemu, to jak możemy opisać sieć Żabka, o której on mówił jako takiej wzorcowej? Jaka to jest sieć?

AG: No, przede wszystkim jest to sieć bardzo dobrze znana. To jest ponad 8 tysięcy sklepów, które są praktycznie w miastach na każdym rogu, ale też w mniejszych miejscowościach, więc jest to sieć bardzo dobrze widoczna, bardzo łatwo dostępna i jednocześnie z dużych sieci chyba jedyna, która może być przedmiotem takiej transakcji, przynajmniej teoretycznie.

MD:  Czy do Pani docierają głosy na temat tego, że ta sieć mogłaby być sprzedana? Czy mówi się tak na rynku, że właściciel tej sieci poszukuje nabywcy? I kim jest jej właściciel?

AG: Właścicielem jest fundusz. Natomiast oczywiście fundusze nie ogłaszają swoich planów dotyczących transakcji. W związku z tym nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat potencjalnej sprzedaży. Natomiast Żabka, która już od lat jest własnością kolejnych funduszy, zmienia ręce co kilka lat i prawdopodobnie w najbliższym czasie należy się spodziewać transakcji. Czy to będzie transakcja ze Skarbem Państwa? No to już zupełnie inna historia.

MD: Na podstawie danych przygotowanych przez Inquiry- firmę badawczą, której Pani szefuje, przygotowaliśmy listę 16 największych sieci handlowych oraz firm, które są właścicielami tych sieci. Nie będziemy przechodzić przez wszystkie, ale gdyby mogła Pani nam opisać mniej więcej obraz tego rynku codziennego handlu Polaków i wskazać jakie elementy są najważniejsze, żebyśmy mogli powiedzieć o cechach charakterystycznych tych wyróżniających się sieci. Co byśmy wskazali?

AG: Przede wszystkim polski rynek nadal charakteryzuje się bardzo dużym rozdrobnieniem. Największe sieci mają po dwadzieścia kilka czy dwadzieścia procent udziału w rynku. To jest bardzo mało. I mamy też na rynku bardzo wielu liczących się graczy, których pozycja oczywiście nie jest jakaś ogromnie silna. Proszę zauważyć, że nawet w pierwszej dziesiątce mamy sieci, w których kupuje po kilkanaście procent Polaków. To stwarza potencjał do konsolidacji i prawdopodobnie Skarb Państwa mógłby być takim konsolidatorem, kupując mniejsze sieci – te, które wyczerpały swoje możliwości rozwoju organicznego, a nie mają dostatecznego kapitału na to, by same być katalizatorem przejęć.

MD: Zastanawiam się nad tym, co może być ważniejsze dla Polskiego Holdingu Spożywczego. Czy kupić dużą sieć, w którym z olbrzymią liczbą sklepów (8800 punktów jak widzieliśmy – to jest gigantyczna liczba, największa chyba sieć w ogóle w Polsce jakichkolwiek punktów) a z drugiej strony chyba bardziej dochodowe są te duże sklepy, te markety czy supermarkety albo hipermarkety? A może jest inaczej? Proszę powiedzieć.
 
AG: Z tą dochodowością to w ogóle trzeba pamiętać, że handel, a szczególnie handel spożywczy, operuje na niskich marżach. Tutaj liczy się wolumen. I rzeczywiście te miliardy zarabiane przez sieci handlowe, one przekładają się na stosunkowo niskie marże. To nie jest tak, że akurat hipermarkety są najbardziej dochodowe. Wbrew pozorom najlepsze marże mają dyskonty, ale też niekoniecznie wszystkie. I natomiast co do żabki trzeba pamiętać, że jest to sieć franczyzowa – to nie jest własność Żabki. Własnością Żabki jest wyłącznie albo praktycznie wyłącznie logo i logistyka. A sklepy należą do franczyzobiorców.

CZYTAJ TEŻ: KOWALCZYK: RZĄD CHCE KUPIĆ SIEĆ SKLEPÓW. ILE MUSIAŁBY ZAPŁACIĆ ZA ŻABKĘ?

MD: I jeszcze na koniec wśród tych wszystkich sieci wyróżnia się jeszcze kilka, które należą do jednego dużego gracza i to gracza giełdowego, czyli spółki Eurocash, która nie ma sklepów pod marką Eurocash oczywiście, ale ma sklepy pod kilkoma różnymi markami. Może tu zainteresowanie Skarbu Państwa mogłoby być skierowane, jak Pani sądzi?

AG: Myślę, że tak. W portfolio Eurocash jest naprawdę kilka interesujących sieci. Myślę również, że niektóre z nich mogłyby być przedmiotem takiej transakcji.

MD: Bardzo dziękuję. Pani prezes Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry, była naszym gościem. Zapraszam Państwa już teraz także na naszą stronę internetową: biznes24.pl – tę rozmowę także wkrótce na tejże stronie Państwo znajdą oraz dane, które prezentujemy na naszej antenie. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

JAKI MODEL SIECI HANDLOWEJ RZĄD CHCIAŁBY KUPIĆ? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV