Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNEK PRACY

JAKI MINIMALNY KOSZT ETATU W 2025

Jaki będzie minimalny koszt etatu w 2025 roku? Pytania, na które odpowiedź rząd odwleka – i poznamy ją prawdopodobnie jutro. Na stole są dwie propozycje.

MILIARDY NA BUDOWĘ DRÓG
foto: pixabay.com

Ministerstwo Finansów, na czele którego stoi związany z liberalną stroną gospodarki Andrzej Domański postuluje minimalny dozwolony prawem wzrost, czyli ustalenie nowego wynagrodzenia minimalnego na poziomie 4 510 zł. Dałoby to 3 404 zł minimalnego wynagrodzenia netto i 5 434 złote minimalnego kosztu pracodawcy. Różnica – 2030 złote, czyli aż 60% tego, co pracownik dostaje przelewem na konto – trafiać będzie jako składki ZUS i podatki do skarbu państwa i jego agencji.

JAKI MINIMALNY KOSZT ETATU W 2025

Ale to nie koniec – bo w rządzie trwa spór i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej – na jego czele stoi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – chce jeszcze mocniejszego wzrostu minimalnego kosztu etatu.

JAKI MINIMALNY KOSZT ETATU W 2025

Według pomysłu minister Dziemianowicz-Bąk minimalne wynagrodzenie wynieść ma od przyszłego roku 4 625 zł, czyli o 115 złotych więcej, niż proponuje minister finansów. Oznacza to 3 483 zł płacy netto i aż 5 572 zł kosztu pracodawcy. Różnica tym razem to prawie 2090 złotych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

NBP

Narodowy Bank Polski pod kierownictwem Adama Glapińskiego znany jest z tego że swoje rezerwy walutowe lokuje głownie w złoto ale coraz chętniej inwestuje też...

GOSPODARKA

W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 2,8 proc. a w przyszłym wzrost naszego PKB przyspieszy do 3,2 proc. Tak przynajmniej...

WĘGRY

Narodowy Bank Węgier nie zaskoczył rynku i zdecydował się na dziewiątą z rzędu obniżkę stóp procentowych.

USA

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo czyli bez uwzględnienia zmian cen) w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 0,1% w ujęciu miesięcznym podał federalny Departament Handlu.