Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNEK PRACY

JAKA PŁACA MINIMALNA OD STYCZNIA

Co raz mniej niewiadomych na temat nowego sposobu wyliczania płacy minimalnej. Wczoraj na naszej antenie Marek Kowalski przewodniczący polskiej federacji pracodawców liczył, że resort pracy się przejęzyczył w komunikacie i płaca minimalna będzie wyliczana zupełnie inaczej. Dziś ministerstwo rozwiało te nadzieje.

BEZROBOCIE W POLSCE
foto: pixabay.com

Biuro prasowe Ministerstwa Pracy Rodziny i Polityki Społecznej przesłało dziś Polskiej Agencji Informacje na temat płacy minimalnej.
Resort w korespondencji potwierdza, że pracuje nad zmianą zasad wyliczenia najniższej pensji.
Przede wszystkim ministerstwo pracuje nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy ws. adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE, co wymaga zmiany obecnie obowiązującej ustawy. W świetle dyrektywy państwa członkowskie są zobowiązane do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia. W tym celu muszą wybrać jedną lub kilka 'orientacyjnych wartości referencyjnych’. Przykładowo może to być np. 60 proc. mediany wynagrodzeń, 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Biuro prasowe resortu przyznaje, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Resort pracy zaznacza, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Ministerstwo zapewnia, że projekt ustawy wprowadzającej nowe zasady wyliczania płacy minimalnej zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.