Zakupami o największej – dosłownie i w przenośni – sile rażenia zajmuje się niedawno powołana Agencja Uzbrojenia. To ona, razem z Ministerstwem Obrony Narodowej, kupuje towary i usługi ściśle wojskowe: czołgi, karabiny, czy amunicję. Ten rynek jest ściśle regulowany i na niego bardzo trudno się dostać.
Drugi poziom struktury zakupowej w polskim wojsku to zlokalizowany w Bydgoszczy, ale działający na całą Polskę Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. To inspektorat koordynuje zakupy towarów i usług o podwójnym zastosowaniu – cywilnym i wojskowym. Takich jak np. buty dla żołnierzy, samochody, czy paliwo.
CZYTAJ TEŻ: PRZETARGI DLA WOJSKA POLSKIEGO. JAK ZAROBIĆ NA KONTRAKTACH Z ARMIĄ? (ROZMOWA)
Koordynuje – to nie oznacza, że kupuje samodzielnie. Cała Polska podzielona jest na cztery okręgi, które zajmują się ogłaszaniem i realizacją przetargów dla znajdujących się na ich terenie jednostek wojskowych. Bydgoski inspektorat jest jednak dobrym miejscem na zdobywanie informacji o tym, do kogo zwrócić się z ofertą. Zakupy na tym szczeblu realizowane są w oparciu o ustawę o zamówieniach publicznych.
Ale uwaga, wojsko nie posiada centralnej platformy zakupowej, na której można byłoby śledzić wszystkie ogłaszane przetargi. Można je natomiast znaleźć na komercyjnych platformach.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 4 PROC. POLSKIEGO PKB NA WOJSKO. KTO NA TYM ZAROBI?
Jeszcze bliżej koszar znajdują się zakupy realizowane przez dowódców jednostek i ich podwładnych. To zakupy, które jednorazowo nie mogą przekroczyć 130 tysięcy złotych. Zwykle chodzi o dostawy towarów i usług na jednorazowe wydarzenia. W tym przypadku trzeba niestety sprawdzać osobno zapotrzebowanie w każdej z wojskowych jednostek.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV