Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

TRANSKRYPCJA WYWIADU

JAK ZAROBIĆ NA OBECNOŚCI US ARMY (ROZMOWA)

Adam Nowicki z Atlantic Contract wyjaśnia, jak zarobić na obecnosci US Army w Polsce.

JAK ZAROBIĆ
foto: pixabay.com

Jak zarobić na obecności US Army w Polsce?

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Ustawa Lend-Lease ułatwiająca wysyłanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Ukrainy i państw z flanki wschodniej została podpisana przez prezydenta USA Joe Bidena. Przepisy opierają się na programie Lend-Lease z 1941 roku – programie, który umożliwił wsparcie aliantów w czasie II wojny światowej. Prezydent Biden podpisując ustawę podkreślał, że jest ważnym narzędziem wspierającym obywateli Ukrainy i rząd do obrony przed najeźdźcą. Ustawa Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act została większością głosów zatwierdzona przez Kongres. Na mocy przepisów prezydent USA będzie mógł wypożyczać sprzęt i uzbrojenie Ukrainie, lub innym zagrożonym atakiem państwom.

Joe Biden czeka też na zatwierdzenie przez amerykański Kongres kolejnej puli 20 mld dolarów, która będzie przekierowana na pomoc wojskową dla Ukrainy. Dostawy paliwa, remonty i rozbudowa lotnisk to tylko niektóre z zamówień o które mogą się ubiegać polskie firmy w związku z obecnością Polski w strukturach NATO i coraz większą liczebnością amerykańskich wojsk w naszym kraju. Jest z nami Adam Nowicki, Atlantic Contract – firmy, która doradza w zdobywaniu kontraktów ze strony m.in. armii amerykańskiej. Dzień dobry.

ADAM NOWICKI, V-CE PRESIDENT ATLANTIC CONTRACT: Dzień dobry Państwu. Dzień dobry Panie redaktorze.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


JAK ZAROBIĆ
Jak zarobić na US Army? Gościem jest Adam Nowicki, Atlantic Contract.

MD: W jakiej walucie płaci armia amerykańska? W dolarach, czy w złotym?

AN: Armia amerykańska płaci w dolarach amerykańskich. Nawet się śmiejemy, że jeżeli Amerykanom zabraknie dolarów to je dodrukują. Więc jest bardzo, bardzo wiarygodnym partnerem.

Jak zarobić na US Army – wymagania

MD: Jakie wymagania muszą spełniać polskie firmy, aby wziąć udział w tych zamówieniach? I jakie zamówienia się kroją w najbliższym czasie?

AN: My, jako Atlantic Contract generalnie zajmujemy się zamówieniami dla wojsk amerykańskich, można powiedzieć cywilnymi. I przystąpić do przetargu amerykańskiego może nawet jednoosobowa działalność gospodarcza. Tutaj jest wiele mitów wśród polskich przedsiębiorstw, że musi to być duża, ogromna firma. Tak naprawdę przystąpić do przetargu może każdy podmiot zarejestrowany w Polsce.

MD: Każdy podmiot, nie trzeba spełniać, jak rozumiem specjalnych kryteriów bezpieczeństwa?

AN: Nie. Kontrakty o których mówimy – bardzo często klienci nas o to pytają, czy wymagane są jakiekolwiek certyfikaty bezpieczeństwa, czy wiąże się to z audytami. Z reguły do 90 proc. przetargów nie są one wymagane. To są po prostu przetargi dotyczące z reguły obsługi baz wojskowych, a więc takie prozaiczne rzeczy, aczkolwiek bardzo lukratywne kontrakty dotyczące dostawy wody mineralnej i wynajmu pojazdów, utrzymania baz, sprzątania, itd.

CZYTAJ TEŻ: KOLEJNE DOBRE DANE Z USA. CZY INWESTORZY NIE PRZESADZAJĄ Z OPTYMIZMEM?

MD: Powiedział pan, że to są lukratywne kontrakty. Czy mógłby Pan podać, jakoś uzasadnić swoją tezę o tym, że są one szczególnie opłacalne dla polskich firm?

AN: Są oczywiście różne różnego rodzaju różne rodzaje postępowań przetargowych. Pamiętajmy, że wszystkie pieniądze pochodzą od amerykańskiego podatnika, więc przetargi są regulowane federalnym prawem zamówień publicznych, a nie polskim prawem zamówień publicznych. I tutaj według jakby tego prawa, chociażby zamówienia dla firm wokół baz nieprzekraczające 10 000 dolarów mogą być płacone bezpośrednio przez dowódcę bazy po prostu kartą kredytową, bez jakichkolwiek przetargów. Warunek jednak jest taki, że nie może po prostu zwrócić się do pierwszej-lepszej firmy z regionu. Tylko ta firma musi być zarejestrowana jako dostawca US Army.

Jak zarobić na US Army – rejestracja

MD: Trzeba się zarejestrować na jakiejś specjalnej stronie?

AN: Rejestracja jest bezpłatna. Tak naprawdę oczywiście, że armia amerykańska ma ponad 870 baz na całym świecie. System jest taki sam dla wszystkich państw. Jest on prosty, przejrzysty. Tak naprawdę rejestracja firmy może być ukończona w przeciągu dwóch, trzech tygodni i można przystępować do przetargów. Na tej stronie można też znaleźć przetargi dla siebie.

MD: Gdzie możemy znaleźć adres strony na której należy się zarejestrować?

AN: www.sam.gov

MD: Świetnie, dziękuję bardzo.

Jak zarobić na US Army – szkolenia

AN: A chciałbym też powiedzieć i zachęcić do tego dlatego, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprosiło naszą firmę Atlantic Contract, a ja mam przyjemność prowadzić cykl szkoleń dla małych i średnich przedsiębiorstw – bezpłatnych, ufundowanych przez Ministerstwo Rozwoju. Zachęcam po prostu do odwiedzenia tej strony dlatego, że przedmiotem szkolenia jest właśnie jak się zarejestrować i jak przygotowywać przetargi. Na co Amerykanie zwracają uwagę i na tych szkoleniach udało mi się też zaprosić bezpośrednio oficerów kontraktowych armii amerykańskej, którzy ze swojej strony udzielą informacji jak z nimi współpracować. Miasta do końca roku to jest: jeszcze Mielec, Tychy, Starachowice, Olsztyn, Gdańsk i Rzeszów.

MD: A kiedy ruszają te szkolenia?

AN: Szkolenia generalnie, one już są najbliższe… Najbliższe: 18 i 20 maja to są Tychy i Rzeszów. A dalsze miasta będą pewnie na stronie Ministerstwa Rozwoju umieszczone.

MD: Bardzo Panu dziękuję za tę rozmowę. Będziemy na pewno do tego tematu wracać.

AN: Proszę się nie bać. Po prostu to jest naprawdę zysk dla polskich przedsiębiorstw.


Inwestujesz? Nie przegap ważnych informacji z rynku!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BIZNES24 ONLINE
BIZNES24 ONLINE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: