Connect with us

Hi, what are you looking for?

COVID

JAK STRACIĆ NA BRANŻY FMCG – wYNIKI GRUPY KAPITAŁOWEJ eUROCASH

Jedna z większych sieci handlowych raportuje swoje wyniki za pierwsze półrocze 2021 roku. Dane w przedstawionym raporcie nie są optymistyczne, gdyż grupa kapitałowa Eurocash straciła ponad 165 mln złotych.

Grupa Eurocash jest właścicielem sklepów spożywczych m.in. Cash&Carry, Frisco, Delikatesy Centrum, Lewiatan i ABC. W sumie firma w Polsce posiada 14.5 tys. sklepów spożywczych, które zajmują się obrotem detalicznym i hurtowym.

Zaprezentowane wyniki pokazały, że przychody na poziomie 12 miliardów złotych nie dorównały kosztom grupy kapitałowej. Strata netto w pierwszym półroczu wyniosła 165 mln złotych. W podobnym okresie sprzed roku właściciel sieci sklepów również poniósł stratę w wysokości 20 milionów złotych.

Na chwile obecną Eurocash jest jedyną siecią sklepów handlującą dobrami pierwszej potrzeby, która regularnie ponosi straty podczas pandemii. Spółka podaje, że istotny wpływ na raportowane wyniki miały gorsze rezultaty osiągane przez sklepy własne Delikatesy Centrum oraz odpis w kwocie 80 mln zł dokonany w drugim kwartale związany z planowanym zamknięciem 59 własnych placówek.

Ryszard Miodoński, Dyrektor ds. strategii akcyjnych Noble Funds TFI w porannej rozmowie na antenie Biznes24 powiedział, że coś jest ewidentnie zepsute w modelu biznesowym jaki prezentuje Grupa Eurocash, ponieważ jest to jedyna sieć handlowa, która podczas idealnych warunków sprzedażowych dla branży FMCG (Fast Moving Consumer Goods – produkty szybko schodzące) jakie tworzy pandemia notują regularne straty.

Na starcie warszawskiego handlu Grupa Kapitałowa Eurocash traci 5%

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Kęty mocno w górę po szacunkowych wynikach. Spółka ocenia, że w II kwartale będzie miała 158 milionów złotych zysku netto - o ponad 1/5...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

KOMISJA EUROPEJSKA

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.