Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

JAK SIĘ ROZMAWIA Z RZĄDEM PO USZCZUPLENIU BUDŻETÓW SAMORZĄDÓW (ROZMOWA)

O tym jak się rozmawia z rządem po uszczupleniu budżetów samorządów rozmawiał na konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego dla jednostek samorządu terytorialnego Marcin Dobrowolski z BIZNES24 Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina.

JAK SIĘ ROZMAWIA Z RZĄDEM PO USZCZUPLENIU BUDŻETÓW SAMORZĄDÓW (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Kamera BIZNES24 jest na konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego dla jednostek samorządu terytorialnego i jednym z głównych tematów, które tutaj są, poruszane jest temat finansowania samorządów, finansowania budżetów samorządów – budżetów, które zostały dość mocno pokiereszowane, można chyba powiedzieć przez decyzje władz. Razem ze mną jest Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Panie Prezydencie, jak rozmawia się z rządem po tak mocnym uszczupleniu budżetów przez kolejne decyzje, w tym Ministerstwa Finansów?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


KRZYSZTOF ŻUK, PREZYDENT LUBLINA: Na początku bardzo emocjonalnie, bo tak było od 2020 r., a potem już konkretnie, bo cel jest wspólny. Czyli można powiedzieć, że obydwie strony tego sektora finansów publicznych reprezentują zadania publiczne i cele publiczne. Więc musimy znaleźć takie rozwiązania, które pozwalają doraźnie ustabilizować finanse samorządów, a docelowo zbudować model finansowania, model dochodów jednostek samorządu terytorialnego, który zapewni nam przede wszystkim zdolność do planowania inwestycji, zaciągania zobowiązań w instytucjach finansowych i oczywiście korzystania z funduszy europejskich. Więc dzisiaj znaleźliśmy rozwiązanie w postaci tej subwencji rozwojowej, którą otrzymaliśmy w roku ubiegłym na poczet 2022 roku i w tej chwili wypłacana jest ona nam na poczet 2023 roku. To pozwala z jednej strony utrzymać płynność w tych samorządach, w których była ona zagrożona, a w większości jednak wygenerować nadwyżkę operacyjną, która będzie przypisana jako źródło finansowania inwestycji, co dla banków zwłaszcza ma istotne znaczenie. A z drugiej strony już rozpoczęliśmy dyskusję nad nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

MD: No właśnie. Co będzie podstawą finansowania samorządów? Czy ta podstawa będzie zmieniona w 2024 r.? (O tym roku możemy dyskutować).

KŻ: Chcemy, żeby tak było, ponieważ dzisiaj, po tym, jak ustawodawca w kolejnych działaniach zmienił nasz udział w picie. PIT, już dla większości samorządów tam zwłaszcza, gdzie był realnym źródłem dochodów własnych, tym źródłem być już nie może. Czyli jeśli mówimy o dużych miastach, miastach średniej wielkości, to PIT będzie miał już mniejsze znaczenie niż do tej pory. I poszukujemy alternatywnych rozwiązań. Takimi mogą być: podatek zryczałtowany, ale też i podatek od nieruchomości. I o tym rozmawiamy. Zresztą przedstawiliśmy kiedyś w Ministerstwie Finansów swoje analizy dotyczące tzw. podatku komunalnego. Mamy wiele różnych rozwiązań. Natomiast alternatywnie dla tych samorządów, które nie mają swojego dużego potencjału dochodowego, to jest subwencja. I tu praktycznie rzecz biorąc te rozwiązania, które minister Sebastian Skuza proponuje, z pozostawieniem subwencji rozwojowej jako głównego źródła finansowania dla samorządów, (można powiedzieć słabszych ekonomicznie), są racjonalne. Bo rozwiążą problem tych samorządów, które swojej bazy dochodowej mieć nie będą. Ale my chcemy mieć większy udział dochodów własnych jako duże miasto czy jako średnie miasta, bo to nam daje większą samodzielność finansową.

MD: Dzisiaj jesteśmy w kryzysie, w kryzysie energetycznym, kryzysie inflacyjnym, kryzysie również zadłużenia. Na co Pan jako prezydent, ale też samorządowcy, z którymi Pan rozmawia, też tutaj na tej konferencji – czego żałują, że nie zrobili czegoś, zaniechali czegoś? Czego najbardziej żałują w tych ostatnich latach?

KŻ: Myślę, że dzisiaj wszyscy patrzą na wysoką cenę energii i żałują jednego: że w te alternatywne źródła nie wchodziliśmy wcześniej. Robiliśmy to z powodów też racjonalnych. Nie mogliśmy korzystać z tych źródeł finansowania, które w funduszach europejskich były. Natomiast na pewno warto było robić to nawet kosztem zadłużenia i dzisiaj mieć fotowoltaikę czy alternatywne źródła w postaci biogazu. To w przypadku chociażby MPWiK jest istotne, czy też szukać jeszcze jakiegoś rozwiązania typu mix po to, żeby nie płacić dzisiaj, nie ponosić kosztów zużycia energii elektrycznej.

MD: Bardzo dziękuję Panie Prezydencie. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Samorządu i Rządu był gościem BIZNES24.

 
KŻ: Dziękuję bardzo.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JAK SIĘ ROZMAWIA Z RZĄDEM PO USZCZUPLENIU BUDŻETÓW SAMORZĄDÓW (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wakacje kredytowe były chyba hasłem, które najmocniej kosztowo obciążyło wyniki banków w 2022 roku. O tym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bożeną Graczyk,...

%d bloggers like this: