MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Mówiliśmy o przychodach, które trafią na konta rządowe z Brukseli: o 10 miliardach euro. To teraz powiedzmy o prywatnych dochodach z zagranicy uzyskiwanych za granicą Polski, które trzeba rozliczyć w rocznym picie, co spędza sen z powiek wielu podatnikom. Nic dziwnego, że procedury te nie należą do najprostszych, wyjaśni je nam Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w kancelarii Żuk Pośpiech. Dzień dobry. Witam w BIZNES24.
Czy zawsze należy rozliczyć przychody uzyskane za granicą i czym jest rezydencja podatkowa?
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RADOSŁAW ŻUK, KANCELARIA ŻUK POŚPIECH: Nie zawsze należy rozliczyć dochody uzyskane za granicą. To jest taki mit, bo Polska ma zawierane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które przyjmują różne metody rozliczenia. Są takie dwie metody: wyłączenie z progresją i metoda proporcjonalnego odliczenia.
I gdy mamy tą drugą metodę, to są metody przyjęte też dla państw takich, jak m.in. Holandia, Stany Zjednoczone. I bądź też nie mamy takiej umowy z danym krajem zawartej, jako Polska, to w tej sytuacji, jeżeli nie uzyskujemy przychodów na terenie naszego kraju to nie musimy tych przychodów zagranicznych deklarować.
Natomiast w pozostałych sytuacjach, czyli, jeżeli Polska ma zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która przewiduje tę metodę wyłączenia z progresją, jeżeli chodzi o unikanie opodatkowania, bądź, jeżeli uzyskujemy dochody na terenie Polski to trzeba zawsze te przychody w Polsce faktycznie w jakiś tam sposób rozliczyć. Natomiast tutaj z tego, co pan redaktor zwrócił uwagę, zacząć by faktycznie trzeba było od rezydencji podatkowej, gdyż taki obowiązek, aby rozliczyć dochody osiągnięte, przychody osiągnięte poza terytorium Polski, mają tylko Polsce rezydenci podatkowi.
A kto to jest polski rezydent podatkowy? Tutaj przewiduje nasza ustawa o PIT, że jest to osoba, która bądź w Polsce przebywa ponad 183 dni, bądź też ma tak zwany ośrodek życiowy, centrum ośrodka życiowego na terenie kraju, czyli tutaj w Polsce ma najważniejsze rzeczy, które się dzieją dla tej osoby w życiu, czyli chociażby rodzinę, chociażby pracę, chociażby firmę i tak dalej.
MD: Czy to oznacza, że osoba, która kupuje np. nieruchomość za granicą, powiedzmy w Hiszpanii i pracuje zdalnie, ona przenosi swoje centrum życiowe tam na Półwysep Iberyjski?
RŻ: To jest skomplikowane, nie zawsze przenosi tam centrum swoje życiowe. Oczywiście są przypadki, kiedy ta osoba się tam przeprowadza z całą rodziną, tam pracuje. To oczywiście można uznać, jeżeli tutaj w Polsce nie posiada już żadnych więzów z naszym krajem, czyli chociażby żadnych nieruchomości w Polsce z których czerpała źródło zysku to można śmiało powiedzieć na pewno, że nie jest już polskim rezydentem podatkowym.
No i w Polsce by, tylko musiała deklarować przychody osiągnięte w Polsce. Natomiast gdyby ta osoba tą pracę wykonywała za granicą, ale dalej tutaj nie wiem, w Polsce przebywała rodzina to dalej jest polskim rezydentem podatkowym.
MD: Pytanie teraz, którą deklarację wypełniamy tj. PIT-38? Czy tylko w nim deklarujemy te przychody?
RŻ: Nie. Tutaj w zależności od źródła przychodów, dlatego, że tutaj to może być zarówno czy PIT-36 czy nawet PIT-37, jak i PIT-38. To zależy od tego, czy to jest działalność gospodarcza, czy tutaj będziemy mieli przychody związane z pracą, czy będą to chociażby też przychody związane z nieruchomościami.
MD: A w przypadku uzyskiwania zysków z rynku kapitałowego, ale właśnie za granicą np. kupowanie, czy sprzedaż kryptowalut, sprzedaż walut na rachunku zagranicznym czy sprzedaż – transakcje akcyjne. Tutaj, który PIT należy wypełnić?
RŻ: No, tutaj będzie wchodził w grę PIT 39 bodajże, natomiast nie, przepraszam, 38. Pamiętajmy, że w tej sytuacji podatnik polski oczywiście będzie to musiał deklarować pod warunkiem, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania inaczej nie przewiduje, bo też może być tak, że załóżmy, osiąga te dochody poza terytorium naszego kraju, a w umowie, którą Polska zawarła, jest mowa o tym, że akurat ten typ przychodu jest opodatkowany w całości poza Polską i Polska nie ma prawa do opodatkowania. Wtedy nawet tego nie będzie musiał podać.
Ale z reguły jest tak, jak pan redaktor mówi, czyli będzie konieczność, żeby to w Polsce zadeklarować.
MD: Wszystkim naszym widzom, którzy uzyskują przychody zza granicy przestrzegamy naszych widzów, aby koniecznie skonfrontowani z doradcami podatkowymi z ekspertami to, w jaki sposób rozliczyć się w przypadku przychodów zza granicy, bo one mogą być problemem, kiedy urząd skarbowy będzie przyglądał się naszym zeznaniom podatkowym.
Może to być istotny finansowy problem w późniejszym czasie, a nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą, jeżeli tam również nie będą one rozliczone. Bardzo dziękuję Panu za komentarz i krótki wstęp do tego skomplikowanego, jak Państwo usłyszeli tematu. Radosław Żuk, doradca podatkowy i partner w kancelarii Żuk Pośpiech był z nami. Dziękuję Panu pięknie.
RŻ: Dziękuję bardzo.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV