Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

JAK PREMIOWAĆ PRACOWNIKÓW NA B2B? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest Grzegorz Baran, doradca podatkowy z kancelarii Baran i Pluta. Dzień dobry Panie Grzegorzu.

GRZEGORZ BARAN, KANCELARIA BARAN & PLUTA: Dzień dobry, witam.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Sprawa głośna, na pewno Pan o niej słyszał. Z jednej to jest niesamowite, bo z jednej strony należy się pochwała dla tej pani za to, że wyprowadziła placówkę na plus, wprowadziła szpital na plus, że udało jej się wypracować zysk, ale z drugiej strony ewidentnie popełniła przestępstwo. A może nie ewidentnie?

GB: No nie, ja bym się z tym nie zgodził. Przede wszystkim, jeżeli mówimy o pracowniku, to przyznanie premii pracownikowi jest jak najbardziej zgodne z przepisami prawa. I tutaj nie ma w ogóle moim zdaniem żadnej dyskusji. Natomiast my chyba mówimy tutaj bardziej o zleceniobiorcach, bądź też o osobach zatrudnionych, jako działalność gospodarcza.

I tutaj troszkę sytuacja może się skomplikować i faktycznie ta pani dyrektor szpitala chyba trochę nie za bardzo jej służby prawne tutaj stanęły na wysokości zadania. Dlaczego? Otóż nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych do tego, żeby czy to zleceniobiorcy, czy to powiedzmy osobie zatrudnionej, jako działalność gospodarcza przyznać bonus, czy też dodatkowe wynagrodzenie za zlecenia, jakie uzyska zleceniodawca poprzez wykonywanie takiego zlecenia. Żaden przepis prawa tego nie zakazuje.

Natomiast kluczem tutaj jest odpowiednie sformułowanie oczywiście kontraktu, czyli umowy. Jeżeli w danej umowie mamy zawarte to, że zleceniodawca zgadza się przyznać określone wynagrodzenie za wykonaną pracę temuż zleceniobiorcy, a jednocześnie jest przewidziane, może nawet nie być kwotowo to przewidziane, ale jest takie jest takie przewidzenie, że zleceniobiorca może otrzymać dodatkowe wynagrodzenie oprócz tego umówionego, podstawowego w sytuacji, kiedy zleceniodawca uzyska lepsze wyniki od założonych, to nie ma żadnej podstawy do tego, żeby to kwestionować.

Gorzej, jeżeli takich zapisów w umowie nie ma. I tutaj akurat problemy tej pani dyrektor chyba właśnie z tym się wiążą. Natomiast można to było rozwiązać w bardzo prosty sposób. Chociażby aneksy, po umowę o odpowiednie zapisy w tym zakresie.

MD: No tak, tylko, że wtedy, w jaki sposób jest to rozliczane? Tzn. Na koniec miesiąca jest rachunek podnoszony, czy faktura jest podnoszona o jakąś kwotę?

GB: Sposób rozliczenia takiej umowy-zlecenia bądź też faktury, jeżeli mówimy o działalności gospodarczej może być różny. Może to być określone w stawce godzinowej, może to być określone w kwocie ryczałtowej czy też procentowej w zależności od osiągniętych wyników etc, etc.

Takich zapisów może być tutaj, co najmniej kilka i to jest pełna dowolność, jeżeli chodzi o zawieranie tej umowy. Bo przypomnę Państwu, że mamy swobodę zawierania umów, oczywiście w zakresie odpowiednich przepisów prawa i zgodnie z zasadami współżycia społecznego. Niemniej jednak w tym przypadku uważam, że absolutnie przewidzenie dodatkowego wynagrodzenia, czy to procentowego, czy ryczałtowego, czy w ogóle, jakie zostanie ustalone po osiągnięciu danego wyniku w jakiejś tam kwocie pomiędzy stronami, uzgodnione- takie zapisy są jak najbardziej możliwe w umowie i ja w tym nie widzę żadnego problemu.

Sądzę, że te zarzuty prokuratury wobec pani dyrektor myślę, że one upadną na etapie postępowania sądowego. Także oczywiście zdaję sobie sprawę, że ona przeżywa pewnie tutaj mocne stresy, ale dobra wiadomość chyba jest taka, że rzeczywiście ta sprawa jest absolutnie do wybronienia.

MD: Bardzo dziękuję, panie mecenasie. Jak Państwo słyszeli, można przyznawać premie pracownikom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych oraz na działalności zatrudnionych, jako w formie B2B. Natomiast to musi być zawarte w umowie ramowej, jak rozumiem zawieranej przy rozpoczęciu współpracy.

JAK PREMIOWAĆ PRACOWNIKÓW NA B2B? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

GB: Tak, w kontrakcie musimy przewidzieć takie zapisy, no, bo to warunkuje- ten kontrakt, jest tutaj w pewnym sensie takim statutem tej naszej współpracy, czyli pomiędzy zleceniobiorca a zleceniodawcą, czy to osobą-medykiem, powiedzmy zatrudnionym na działalności gospodarczej. Wtedy nie powinno być problemu.

MD: Niemniej trzeba pamiętać i tutaj również mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana, bo oczywiście staramy się to w sposób prosty Państwu wytłumaczyć, samo zjawisko. Natomiast oprócz tego tam również były lewe faktury na usługi medyczne, które nie były wykonane, więc to jest również problemem, z którym będzie się musiała ta pani zmierzyć.

GB: Oczywiście, jeżeli mówimy o pustych fakturach, czyli niedokumentujących żadnych transakcji, to jest całkowicie odrębna sprawa i to jest w zasadzie przestępstwo. Więc jeżeli coś takiego miało miejsce, to tutaj bez wątpienia problem może być większy. Ale jeżeli faktura jest wystawiona na usługę faktycznie wykonaną i udokumentowaną, to nie powinno tutaj być żadnego problemu z obaleniem zarzutu, że faktura jest pusta, czyli tak zwana „lewa”.

MD: Bardzo dziękuję Panie mecenasie. Grzegorz Baran, doradca podatkowy z kancelarii Baran & Pluta był naszym gościem. Dziękuję pięknie.

GB: Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

JAK PREMIOWAĆ PRACOWNIKÓW NA B2B? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV