Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

JAK PODNIEŚĆ STOPY I NIE PRZEWRÓCIĆ WŁOCH? LAGARDE MOCNO OSŁABIŁA EURO

Jak podnieść stopy i nie przewrócić Włoch? Euro mocno w dół, zachodnioeuropejskie giełdy w górę po konferencji prezes EBC Christine Lagarde. Bank centralny strefy euro nie podniósł stóp – ale to nie stopy były głównym tematem spotkania Lagarde z dziennikarzami.

CHRISTINE LAGARDE
CHRISTINE LAGARDE, PREZESKA EBC

Jak podnieść stopy i nie przewrócić Włoch? „Opcjonalność, stopniowe podejście i elastyczność”

Uczestnicząca w konferencji zdalnie – z powodu zakażenia COVID – prezes Lagarde długo zastanawiała się jak odpowiedzieć na pytanie włoskiej dziennikarki dotyczące tego co zrobi EBC, jeśli zapowiedziane na lato tego roku zakończenie skupu obligacji i zbliżająca się podwyżka stóp spowodują silny wzrost kosztów obsługi długu takich państw, jak Włochy.

„Opcjonalność, stopniowe podejście i elastyczność” – wyliczyła po dłuższym milczeniu Lagarde zaznaczając, że to te same trzy zasady, które pozwoliły EBC skutecznie radzić sobie z napięciami wywołanymi pandemią COVID-19. I dodała, że tak jak w marcu 2020 roku – kiedy EBC powołał do życia nadzwyczajny, pandemiczny program skupu aktywów – także i tym razem możliwe jest stworzenie nowych instrumentów do radzenia sobie z wyzwaniem.

Po tych słowach dziennikarze rzucili się na Christine Lagarde z pytaniami o nowe narzędzie. Dziennikarz Financial Timesa zapytał wprost, czy nowe narzędzie ogłoszone przez prezeskę EBC będzie bazować na ograniczaniu spreadów rentowności obligacji państw strefy euro. Lagarde odpowiedziała więc, że nie ogłaszała powstania żadnego nowego narzędzia, tylko utrzymanie pełnej elastyczności EBC, której rynek doświadczył w czasie pandemii COVID-19.

CZYTAJ TEŻ: YELLEN OSTRZEGA CHINY PRZED SANKCJAMI

Problemy ze spłatą swojego zadłużenia mogą mieć przede wszystkim państwa południa strefy euro. Analitycy zwracają uwagę na zadłużone na 2,7 biliona euro Włochy – największego europejskiego emitenta obligacji. W 2019 roku, zanim EBC uruchomił swój pandemiczny program skupu obligacji – Włosi płacili swoim wierzycielom odsetki w wysokości średnio sześciu procent rocznie. Stosunek długu do PKB wynosił wówczas niecałe 135 procent.

Dziś sięga 150 procent, ale roczne odsetki dziesięcioletnich obligacji wynoszą około 2.5 procent. Jeśli wrócą do poziomu sprzed pandemii, Włochy mogą mieć problem z obsługą swojego długu w sytuacji, gdy jego koszt będzie prawie trzykrotnie przekraczać tempo wzrostu włoskiego PKB.

Dług Lagarde wobec Draghiego

10 lat temu strefę euro przed bankructwem uratował Mario Draghi. Draghi, były bankier inwestycyjny Goldman Sachsa, po tym jak w fotelu prezesa EBC zastąpił Francuza Jeana-Claude’a Trichet oświadczył, że zrobi wszystko co możliwe, by nie dopuścić do rozpadu strefy. I rzeczywiście dostarczył rynkom tyle płynności, że umożliwiło to państwom południa strefy euro wydostanie się z pętli zadłużenia – obniżyło bowiem rentowności obligacji do poziomu w którym Włochy, Hiszpania, czy Portugalia zaczęły generować tzw. nadwyżkę pierwotną (przychody budżetu wyższe, niż koszty przed doliczeniem kosztów długu), a to podstawowy warunek uniknięcia bankructwa.

MARIO DRAGHI, PREMIER WŁOCH
MARIO DRAGHI, PREMIER WŁOCH

Draghi ratowaniem strefy euro zajmował się ręka w rękę z Christine Lagarde, która stała wówczas na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dziś Lagarde kieruje Europejskim Bankiem Centralnym, a Mario Draghi jest premierem Włoch. Gdy zostawał prezesem EBC mówiono o nim, że jest „niemieckim Włochem” – czyli osobą rozważnie działającą w kwestii finansów. W Radzie Dyrektorów EBC nadal jest wiele osób, z którymi Draghi pracował jako szef tego banku, i które mają wobec premiera Włoch sporo zaufania. Nic więc dziwnego, że – jak wynika z publikowanych przez EBC zapisów dyskusji – temat zapobieżenia kłopotom z wypłacalnością Włoch pojawił się już na agendzie Rady.

Inflacja tym razem mniej ważna

Zdecydowanie mniej czasu niż ewentualnym nowym instrumentom EBC dziennikarze poświęcili rekordowej 7.5 – procentowej inflacji zanotowanej w strefie euro w marcu i samej

Mimo rekordowo wysokiej inflacji – stopa depozytowa w strefie euro już 94 miesiąc z rzędu znajduje się poniżej zera i wynosi -0,5%.

Analitycy oczekują, że cena pieniądza zostanie w końcu podniesiona we wrześniu lub grudniu, a cykl będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu rady EBC jakiekolwiek zmiany podstawowych stóp procentowych EBC będą miały miejsce po pewnym czasie od zakończenia prowadzonych przez Radę Prezesów zakupów netto w ramach programu PEPP czyli Pandemicznego Programu Zakupów Awaryjnych, który ma być zakończony w III kwartale tego roku.

Christine Lagarde przyznała, że najbliższe miesiące upływać będą pod znakiem zaostrzania kryteriów pożyczkowych, co ma dłuższej perspektywie zaowocować obniżeniem inflacji.

Konferencja EBC na żywo po polsku tylko w telewizji BIZNES24

Telewizja BIZNES24 jest jedynym medium, które transmituje po polsku konferencje szefów największych banków centralnych na świeci – EBC, oraz Rezerwy Federalnej.

Najbliższa transmisja 4 maja o 20:30 – powody decyzji (analitycy spodziewają się podwyżki stóp) amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku przedstawi szef Fed Jerome Powell. A Europejski Bank Centralny na decyzyjnym posiedzeniu spotka się dopiero 9 czerwca i to wyjątkowo nie we Frankfurcie – a w Amsterdamie.

Tłumaczenie konferencji zapewnia biuro Arcus Link – dostawca specjalistycznych i przysięgłych tłumaczeń dla biznesu.

ARCUS LINK
TŁUMACZENIE KONFERENCJI EBC W TELEWIZJI BIZNES24 ZAPEWNIA BIURO ARCUS LINK – DOSTAWCA SPECJALISTYCZNYCH I PRZYSIĘGŁYCH TŁUMACZEŃ DLA BIZNESU

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JAK PODNIEŚĆ STOPY I NIE PRZEWRÓCIĆ WŁOCH? LAGARDE MOCNO OSŁABIŁA EURO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej stawce referencyjnej WIRON rozmawial Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Aleksandrą Bluj, Wiceprezes GPW Benchmark.

POLSKA

Prawo i Sprawiedliwość chce więcej kobiet w Radzie Polityki Pieniężnej, ciele decydującym o koszcie pieniądza w naszym kraju, a - pośrednio - o wysokości...

UE

Węgry podnoszą stopy procentowe aż o 125 punktów bazowych.

Sticky Post

Rozpoczęła się rekrutacja na ekspercki kurs w ramach „Akademii NBP”, inicjatywy Narodowego Banku Polskiego. To wyjątkowa okazja do pozyskania kluczowej wiedzy z zakresu finansów,...

%d bloggers like this: