Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

JAK OSZCZĘDZAĆ PALIWO PODCZAS JAZDY? (ROZMOWA)

Eco driving. O tym, czy możemy zaoszczędzić na paliwie i zdbać o środowisko zmieniając styl jazdy samochodem rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Danielem Jackowiakiem ze Skoda Auto Szkoła.

REKORDOWO DROGA BENZYNA

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Czas na rozmowę o eco drivingu. Średni dystans pokonany w ciągu roku to około 15 tysięcy kilometrów na jednego kierowcę. Zakładając zużycie paliwa na poziomie siedmiu litrów na 100 kilometrów i cenę np. siedmiu złotych za litr to koszt jaki poniesiemy na samo tankowanie paliwa to 7 tys. 350 zł. Pytanie jak obniżyć koszty zużycia paliwa? Jest z nami Daniel Jackowiak, trener Skoda Auto Szkoła – trener auto drivingu, Dzień dobry.

DANIEK JACKOWIAK, TRENER SKODA AUTO SZKOŁA: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Witam w BIZNES24. Od czego zacząć? Od czego Pan zaczyna, kiedy uczy Pan jeździć bardziej ekologicznie?

DJ: Przede wszystkim zaczynam od tego, żeby zrozumieć zasadę działania samochodu i co robić, żeby ten samochód zużywał jak najmniej paliwa. I tutaj taki pierwszy ważny element to jest zadbanie o stan techniczny samochodu. Bo ten stan techniczny samochodu może powodować, że to zużycie będzie wyższe o 20-30 proc. od zużycia deklarowanego przez producenta auta. Więc zaczynamy od stanu technicznego samochodu.

MD: Jakie są największe błędy popełniane przez kierowców, którzy nie rozumieją tych zasad?

DJ: Przede wszystkim nie sprawdzamy regularnie ciśnienia w oponach, na których jeździmy. Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu może przekładać się na wyższe zużycie paliwa. Do tego wszystkiego jeżeli mamy starszy samochód to nie dbając o stan techniczny o wtrysk paliwa w silnikach wysokoprężnych, czy też sam układ recyrkulacji spalin w samochodzie możemy spowodować wzrost zużycia paliwa nawet o 20 proc. Ale takie podstawowe rzeczy to myślę, że ciśnienie w oponach – to jest to o co możemy zadbać sami.

CZYTAJ TEŻ: GAZ NAJDROŻSZY W HISTORII. ROPA ZMIERZA W KIERUNKU REKORDU

Zadbanie o to żeby nie jeździć zbyt mocno obciążonej samochodem. Czyli jeżeli przechodzimy rzeczy z których na co dzień nie korzystamy to lepiej te rzeczy z samochodu wyciągnąć. No i dbamy o to żeby również nie zwiększać oporów aerodynamicznych podczas jazdy. Bo niech Pan zwróci uwagę, że dużo osób jeździ np. po zimie z boksami dachowymi w których przewozili narty przez tydzień, albo dwa tygodnie w okresie zimowym. A później z tymi boksami jeżdżą przez pół roku, przez co mogą znacząco zwiększyć zużycie paliwa w swoich samochodach.

MD: No tak. A wystarczy je zdemontować, to jest w końcu tylko kwadrans, może trochę więcej. I znaleźć oczywiście miejsce aby ten boks gdzieś składować. To też czasami bywa tu problemem. Wracając jednak do samej techniki jazdy: taka jazda „rwana”, czy np. nie zwracanie uwagi na obroty silnika, czy to są też elementy, które mogą zwiększyć zużycie paliwa? Czy możemy sobie z tym jakoś poradzić? Albo czy np. samochody z automatyczną skrzynią zużywają mniej?

DJ: Samochody nowoczesne, wyposażone w automatyczną skrzynię biegów faktycznie potrafią zużywać mniej paliwa, ponieważ one są zaprogramowane jako samochód eco. Czyli samochód dba za nas o to, żeby jeździć na możliwie najwyższym biegu. I dba o to żeby wykorzystywać hamowanie silnikiem. I te wszystkie techniki, które powinniśmy również robić korzystając z samochodu ze skrzynią manualną. Więc nowoczesny automat jak najbardziej. Bardzo często w nowych autach można wybierać również tryb jazdy. Jednym z trybów jest na przykład tryb eco, dzięki któremu samochód będzie za nas walczyć o to, żeby to zużycie paliwa było jak najniższe.

MD: A co z temperaturą pojazdu? Co prawda mieliśmy, czy mamy jeszcze w ostatnie dni, ale mamy jeszcze dosyć słabą zimę. Więc takie rozgrzewanie silnika na postoju może nie zdarzało się często. Coraz częściej też jest wytykane palcem, jako coś bardzo nie ekologicznego. Poza tym klimatyzacja – wchodzimy w etap używania silnego klimatyzacji. Czy to są elementy, które zużywają dużo paliwa?

DJ: To znaczy przede wszystkim bardzo złą praktyką jest rozgrzewanie samochodu na postoju. Kiedy uruchamiamy silnik przed jazdą i ten samochód stoi i próbujemy go rozgrzać już przed samym wyruszeniem w podróż. Zimą, w takim okresie jak teraz jeszcze mamy zimne poranki należy wsiąść do samochodu uruchomić silnik i od razu rozpoczynać jazdę. W ten sposób ten samochód nagrzeje się najszybciej.

MD: Przypomnijmy jeszcze na koniec w takim razie jak duży  procent możemy oszczędzić?

DJ: Stosując zasadę eco drivingu, ja mogę powiedzieć tutaj z doświadczenia ze szkoleń, które przeprowadzamy w Skoda Auto szkole. Są to oszczędności nawet na poziomie 25 do 30 proc. Bo łatwo jest to policzyć, jeżeli komuś się to mówi.

MD: Każdy może – polecamy też korzystać z kalkulatora jakby co. Daniel Jankowiak, trener Skoda Auto Szkoła był naszym gościem. Mówiliśmy o eco drivingu. Bardzo dziękuję.

DJ: Dziękuję bardzo.Inwestujesz? Nie przegap ważnych informacji z rynku!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

BIZNES24 ONLINE
BIZNES24 ONLINE