Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

JAK INFLACJA OGRABIŁA NAS Z PIENIĘDZY?

Najwyższa Izba Kontroli wyliczyła ile przez inflację straciły w zeszłym roku na wartości Państwa oszczędności trzymane w polskim złotym.

INFLACJA W POLSCE
foto: pixabay.com

Według wyliczeń NIK, trwała utrata wartości oszczędności, w tym gotówki i depozytów w związku z inflacją, mająca charakter tzw. podatku inflacyjnego TYLKO w 2023 r., wyniosła 102 mld zł.

Dla porównania w 2022 r. wyniosła ona blisko 151 mld zł. A w 2021 roku, kiedy inflacja wymknęła się spod kontroli Rady Polityki Pieniężnej utrata wartości gotówki wyniosła 71 miliardów złotych.

Przyjmując zatem, że wysoka inflacja towarzyszyła nam ok 3 lat, a oszczędności Polaków to nieco ponad bilion złotych to w tym czasie nasze oszczędności straciły ok 30% wartości.

A żeby zobrazować to jeszcze dosadniej to 100zł, które Państwo posiadali w połowie 2021 roku warte jest dzisiaj 70zł.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, tak rozumiany podatek inflacyjny może określać koszt ponoszony przez społeczeństwo w związku z inflacją.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.