Connect with us

Hi, what are you looking for?

COVID

JAK GROŹNY JEST WARIANT DELTA? CZY NA TYLE, BY PRZYNIEŚĆ KOLEJNY LOCKDOWN?

Już prawie 30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie w Wielkiej Brytanii. Tak wielu nowych zakażonych nie było od 29 stycznia, czyli dokładnie od dnia, w którym na wyspach przypadł dzienny rekord liczby zgonów spowodowanych koronawirusem. Spowodowana wariantem Delta czwarta fala pandemii w Wielkiej Brytanii jest faktem. Policzyliśmy dla Państwa jak groźny dla życia jest wariant delta.

  • WARIANT DELTA W WIELKIEJ BRYTANII MA OBECNIE ŚMIERTELNOŚĆ DWUNASTOKROTNIE NIŻSZĄ, NIŻ WSKAŹNIK UMIERALNOŚCI NA POCZĄTKU TEGO ROKU
  • OBNIŻENIE WSKAŹNIKA ŚMIERTELNOŚCI TO PRAWDOPODOBNIE EFEKT WYSOKIEGO ODSETKA ZASZCZEPIONYCH W WIELKIEJ BRYTANI
  • COVID JEST NADAL 600-SETKROTNIE BARDZIEJ GROŹNY DLA ŻYCIA, NIŻ SEZONOWA GRYPA

Szczyt zakażeń poprzedniej fali pandemii przypadł w Wielkiej Brytanii na połowę stycznia, dziennie zakażało się wówczas niemal 60 tys. osób. Szczyt śmiertelności był opóźniony o niemal dwa tygodnie, a współczynnik śmiertelności dla styczniowej fali wyniósł nieco ponad 2.1% – czyli na tysiąc zakażonych osób choroby nie przeżywało 21 osób.


Gdyby to samo, 13-stodniowe opóźnienie, między zachorowaniami a zgonami przyjąć obecnie – to za podstawę wyliczeń obecnego wskaźnika śmiertelności musimy przyjąć dane o zachorowaniach z ostatniego tygodnia czerwca, oraz aktualne dane o zgonach.

Fot.: 10 Downing Street

Porównanie tych danych pokazuje, że obecna śmiertelność COVID-19 w Wielkiej Brytanii to siedemnaście setnych procent (0.17%). Czyli na każde tysiąc zakażonych osób umierają mniej, niż 2 osoby – dwunastokrotnie mniej, niż w poprzedniej fali, gdy prawie nikt nie był zaszczepiony.


Spadek śmiertelności COVID-19 nie oznacza, że niebiezpieczeństwo ze strony tego koronawirusa spadło do poziomu sezonowej grypy. Obecna fala COVID w Wielkiej Brytanii jest nadal sześciusetkrotnie bardziej groźna dla życia, niż typowa epidemia grypy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

COVID

Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość - ostrzega na twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski, a wiceminister Wlademar Kraska potwierdza, że 47 procent zakażeń to wariant...

UE

Słowacja otwiera granice, ale pod kilkoma warunkami. Od dziś wszystkie przejścia graniczne są ponownie otwarte. Będą jednak stałe kontrole, a każdy wjeżdżający na teren...

COVID

W ramach ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu w Wielkiej Brytanii, Boris Johnson zapowiada zniesienie niemal wszystkich koronawirusowych restrykcji na wyspach od 19 lipca.

COVID

Hiszpania odnotowuje kolejny wzrost zachorowań na Covid-19. Zdaniem ekspertów, to już piąta fala pandemii na półwyspie Iberyjskim. Niepokojący jest szczególnie fakt, iż rosnącą liczbę...