Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

COVID

JAK GROŹNY JEST WARIANT DELTA? CZY NA TYLE, BY PRZYNIEŚĆ KOLEJNY LOCKDOWN?

Już prawie 30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie w Wielkiej Brytanii. Tak wielu nowych zakażonych nie było od 29 stycznia, czyli dokładnie od dnia, w którym na wyspach przypadł dzienny rekord liczby zgonów spowodowanych koronawirusem. Spowodowana wariantem Delta czwarta fala pandemii w Wielkiej Brytanii jest faktem. Policzyliśmy dla Państwa jak groźny dla życia jest wariant delta.

  • WARIANT DELTA W WIELKIEJ BRYTANII MA OBECNIE ŚMIERTELNOŚĆ DWUNASTOKROTNIE NIŻSZĄ, NIŻ WSKAŹNIK UMIERALNOŚCI NA POCZĄTKU TEGO ROKU
  • OBNIŻENIE WSKAŹNIKA ŚMIERTELNOŚCI TO PRAWDOPODOBNIE EFEKT WYSOKIEGO ODSETKA ZASZCZEPIONYCH W WIELKIEJ BRYTANI
  • COVID JEST NADAL 600-SETKROTNIE BARDZIEJ GROŹNY DLA ŻYCIA, NIŻ SEZONOWA GRYPA

Szczyt zakażeń poprzedniej fali pandemii przypadł w Wielkiej Brytanii na połowę stycznia, dziennie zakażało się wówczas niemal 60 tys. osób. Szczyt śmiertelności był opóźniony o niemal dwa tygodnie, a współczynnik śmiertelności dla styczniowej fali wyniósł nieco ponad 2.1% – czyli na tysiąc zakażonych osób choroby nie przeżywało 21 osób.


Gdyby to samo, 13-stodniowe opóźnienie, między zachorowaniami a zgonami przyjąć obecnie – to za podstawę wyliczeń obecnego wskaźnika śmiertelności musimy przyjąć dane o zachorowaniach z ostatniego tygodnia czerwca, oraz aktualne dane o zgonach.

JAK GROŹNY JEST WARIANT DELTA? CZY NA TYLE, BY PRZYNIEŚĆ KOLEJNY LOCKDOWN?
Fot.: 10 Downing Street

Porównanie tych danych pokazuje, że obecna śmiertelność COVID-19 w Wielkiej Brytanii to siedemnaście setnych procent (0.17%). Czyli na każde tysiąc zakażonych osób umierają mniej, niż 2 osoby – dwunastokrotnie mniej, niż w poprzedniej fali, gdy prawie nikt nie był zaszczepiony.


Spadek śmiertelności COVID-19 nie oznacza, że niebiezpieczeństwo ze strony tego koronawirusa spadło do poziomu sezonowej grypy. Obecna fala COVID w Wielkiej Brytanii jest nadal sześciusetkrotnie bardziej groźna dla życia, niż typowa epidemia grypy.

JAK GROŹNY JEST WARIANT DELTA? CZY NA TYLE, BY PRZYNIEŚĆ KOLEJNY LOCKDOWN?

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

EUROPA

Inflacja w Wielkiej Brytanii hamuje - zarówno CPI jak i PPI.

RYNKI

Rynki w tym tygodniu - na co czekają inwestorzy?

EUROPA

Domy w Wielkiej Brytanii znów tanieją - tym razem najmocniej od czasów credit crunchu wywołanego zapaścią na amerykańskim rynku hipotecznym. W lipcu nieruchomości na...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nastrojach w niemieckiej gospodarce i inflacji w strefie euro rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Jackiem Tomkiewiczem z Akademii Leona Koźmińskiego.

%d