MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Bank Pekao S.A. udostępnił możliwość składania wniosków o preferencyjny kredyt ekologiczny z dotacją unijną dla sektora MŚP, finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Dofinansowanie może sięgnąć 80% i o nim będziemy rozmawiać z Dominiką Byrską, dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych Pekao S.A. Dzień dobry Pani dyrektor.
DOMINIKA BYRSKA, PEKAO S.A.: Dzień dobry Panu. Dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Tańszy kredyt to coś, co na pewno zainteresuje przedsiębiorców, którzy nas oglądają. Do kogo skierowana jest ta oferta i o jakich preferencjach tu mówimy?
DB: Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółek, które spełniają definicję unijną tzw. spółki o średniej kapitalizacji, czyli zatrudniają do 3 tysięcy pracowników. Niewątpliwie jest to innowacyjny produkt, który wspiera modernizację budynków, urządzeń oraz innych rozwiązań, które posiadają przedsiębiorcy po stronie środków trwałych. Jeśli chodzi o warunki, mamy tu dopłaty do kapitału aż do 80%. Co trzeba zrobić? Przede wszystkim złożyć wniosek w Banku Pekao S.A. o przyznanie promesy kredytowej. Dodatkowo złożyć wniosek w Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii ekologicznej, która będzie spłacała kapitał kredytu inwestycyjnego przeznaczonego na ten cel.
MD: Muszę Panią zapytać od razu, za chwilę przejdziemy do tych dodatkowych elementów, ale pierwsze pytanie, które mi się nasuwa, jestem pewien, że u naszych widzów też się nasuwa: To jest, jeżeli chciałbym wymienić mojego dieslowego SUV-a na ekologiczną, zieloną, elektryczną Teslę, (to to też jest środek trwały) to też możemy dokonać takiej modernizacji floty?
DB: Z tego akurat programu nie. Ale z innych programów, które są dostępne w ofercie Banku Pekao S.A. jak najbardziej tak. Mamy również inne programy, które są wspierane dotacjami unijnymi, pozwalające na wymianę floty na samochody elektryczne czy samochody, które mają zapewnić niską emisyjność. Tam jest niższa dotacja, do 20%.
MD: Wróćmy teraz do kredytu ekologicznego. W takim razie, dlaczego on jest w ogóle „eko”? Dlaczego jest tak nazwany?
DB: Dlaczego jest eko? Ma wspierać ograniczenie zużycia energii o 30% na danym elemencie inwestycji – np. redukcja energii, którą zużywa dana maszyna o 30%, czy też termomodernizacja budynku, w którym świadczymy działalność gospodarczą pozwalająca nam na ograniczenie kosztów zużycia energii o co najmniej 30%.
Całość musi być potwierdzona audytem energetycznym, który dostarczamy razem z wnioskiem o przyznanie promesy kredytowej oraz premii ekologicznej. Dlaczego ekologiczny? Ma pozwolić na zmniejszenie zużycia energii, którą wykorzystujemy w naszym przedsiębiorstwie, a tym samym przyczynić się do ochrony planety.
MD: Ekologiczny i ekonomiczny też, jeżeli będziemy zużywać mniej energii, oczywiście. Czy możemy wydawać te środki na modernizację, termomodernizację czy na poprawę efektywności energetycznej w obiekcie, który jest jednocześnie własnością jednoosobowej działalności gospodarczej? Po prostu w domu naszym.
DB: Jak najbardziej tak. Pod warunkiem, że prowadzi pan działalność gospodarczą w tej konkretnej nieruchomości, więc musi być potwierdzenie, że ma ona związek z funkcjonowaniem Państwa działalności. Niezwykle ważne jest to, że ten program jest dedykowany dla firm, dla przedsiębiorców, którzy realizują swoje działania i chcą uzyskać efekt dotacyjny- preferencyjny kredyt, który będzie wspierał tę część naszego przedsięwzięcia.
MD: A w takim razie czy mamy jakieś limity kwotowe i ile możemy tego kredytu wziąć i na jak długi czas jest on spłacany? Ile musimy spłacić, a ile zostanie umorzone, jeżeli w ogóle?
DB: Więc tak: jeśli chodzi o kwestię kredytu, maksymalna kwota kosztów kwalifikowanych, które możemy objąć takim dofinansowaniem, to jest 50 mln euro, z czego aż 80% może być w postaci dotacji. Wielkość dotacji jest uzależniona od tego w jakim regionie prowadzę moją działalność gospodarczą, ze względu na regionalną tzw. pomoc inwestycyjną, która definiuje, które regiony potrzebują większego wsparcia ze względu na to, że są słabiej rozwinięte od średniego regionu Unii Europejskiej versus regiony, które są bardziej rozwinięte.
Druga ważna kwestia to jest kwestia zdolności kredytowej. Muszę posiadać jako firma zdolność kredytową, aby takie finansowanie otrzymać. Bez zdolności kredytowej niestety nie będę mógł starać się o tego typu dofinansowanie. Jeżeli otrzymam kredyt i premię ekologiczną z Banku Gospodarstwa Krajowego, najniższa kwota dotacji, jaka mi przysługuje to jest co najmniej 15%. I dotacja spłaca kapitał kredytu, więc co ważne, muszę mieć wykorzystany kredyt. Mogę starać się o dofinansowanie zarówno na końcu inwestycji, jak i w trakcie jej trwania, prosząc o tak zwane płatności częściowe.
MD: A Jaka jest górna granica tej dotacji ze strony BGK? 15% to jest minimum, a…?
DB: 40 mln euro. W szczególności te większe spółki mogłyby skorzystać z tej dotacji w takiej wysokości bo muszą posiadać zdolność kredytową na 50 mln euro. Oczywiście niższe kwoty kredytów również są możliwe i do nich zachęcamy. Nawet wymiana jednostkowej maszyny, która kosztuje 200 tys. zł, może zostać objęta tego typu dotacją do 80%, więc warto z tego rozwiązania skorzystać ze względu na kwestię wsparcia ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego.
MD: A tak w miarę skrótowo, to jak długo trwać będzie spłacanie tego kredytu?
DB: Nawet do 10 lat. Możemy tutaj ustalić harmonogramy zarówno indywidualne, jak i harmonogramy miesięczne, czy też kwartalne. W zależności od tego, w jakiej branży działa firma, jakie ma wpływy z kontraktów od swoich kontrahentów. Standardowo dopasowujemy płatności do możliwości danego przedsiębiorcy – więc nawet do 10 lat. Co ważne – muszę posiadać udział własny w takim przedsięwzięciu, co najmniej 10%.
MD: I na koniec jeszcze pytanie. Oferta jest ważna do wyczerpania płynności przez Bank Pekao S.A. Czy macie jakieś kwoty, które tutaj są istotne?
DB: Jeśli chodzi o ofertę, jest ona ograniczona po stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Maksymalna kwota środków, które zostaną przeznaczone na dotacje to 660 mln złotych. Będziemy składać razem z naszymi przedsiębiorcami wnioski o premię ekologiczną od 25 kwietnia do 25 lipca.
Po tym okresie następuje tzw. panel ekspertów, w oparciu, o który Bank Gospodarstwa Krajowego decyduje o przyznaniu lub odmowie przyznania premii ekologicznej. Jeżeli dostaniemy odmowę premii ekologicznej, to nie znaczy, że nie możemy korzystać z innych rozwiązań. Mamy również w ofercie kredyty inwestycyjne z Gwarancją Biznesmax.
MD: To o tym powiemy może innym razem, gdzie będziemy mieć również 100%. Będziemy o tym jeszcze mówić na pewno. Pani Dominika Byrska, dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych w Pekao S.A. była naszym gościem. Prosimy zapoznać się z eko kredytem z dopłatą w ofercie Banku Pekao S.A. Dziękuję Pani pięknie.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV