Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

JAK DŁUGO WĘGIEL BĘDZIE TANI I JAKIE CENY BĘDĄ W GRUDNIU (ROZMOWA)

O cenach węgla na wolnym rynku oraz czy teraz warto kupować węgiel na zimę rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Łukaszem Horbaczem, prezesem Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla.

BOGDANKA WSTRZYMUJE WYDOBYCIE
foto: pixabay.com

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Jeśli wierzyć reklamom Polskiej Grupy Górniczej, żeby uniknąć problemów w zbliżającym się sezonie grzewczym 2023/2024 trzeba już kupować węgiel. Ale czy to rzeczywiście dobry pomysł? Postanowiliśmy o tym porozmawiać z Łukaszem Horbaczem, prezesem Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla. Witam bardzo serdecznie.

ŁUKASZ HORBACZ, IZBA GOSPODARCZA SPRZEDAWCÓW WĘGLA: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Jakie są teraz ceny konsumenckiej tony i jakie będą miały tendencje w kierunku końca roku?

ŁH: Panie redaktorze, ceny węgla na prywatnych składach w tej chwili oscylują na poziomie od niewiele poniżej 1500 do około 2 tysięcy złotych za tonę. Mówimy tutaj o węglach opałowych. I faktycznie myślę, że osiągnęliśmy już swego rodzaju dno cenowe. Zwykle ten rok wydaje się już w miarę rokiem normalnym, w którym nie powinniśmy doświadczać szoków takich podażowych jak w roku ubiegłym, wobec czego w każdym normalnym roku zwykle właśnie wiosna i początek lata był najlepszym czasem na zaopatrzenie się w surowiec, więc prawdopodobnie w tym roku też mamy już najniższe ceny, które właśnie widzimy.

RM: Na tych składach prywatnych to są ceny. A co z tymi składami, które zostały zorganizowane przez samorządy w ramach rządowej akcji importu węgla?

ŁH: Te składy w czwartym kwartale roku ubiegłego i przez całe pierwsze półrocze tego roku stanowiły dużą konkurencję właśnie dla prywatnych przedsiębiorców. Według naszych szacunków właśnie w wyniku przede wszystkim tego działania zamknęło się w okolicach 20 do 30 procent prywatnych składów węgla, bo po prostu nie były w stanie konkurować z węglem subsydiowanym. Obecnie sytuacja się odwróciła w tym sensie, że ceny rynkowe są już niższe od cen do niedawna jeszcze obserwowanych na składach gminnych.

RM: Jasne. Te składy gminne, rozumiem będą funkcjonowały dopóki nie sprzedadzą reszty węgla.

ŁH: W zasadzie zgodnie z ustawą one będą funkcjonowały jeszcze do końca tego miesiąca.

RM: I co potem z tym węglem? Sprzedacie je? W sensie odkupicie – prywatni przedsiębiorcy? I sprzedacie??

ŁH: Nie wiem. Ustawa do końca nie precyzuje, co ma się wydarzyć z tym węglem, więc zakładam, że będzie to wymagało jakiejś decyzji politycznej.

JAK DŁUGO WĘGIEL BĘDZIE TANI I JAKIE CENY BĘDĄ W GRUDNIU (ROZMOWA)
żródło: BIZNES24

RM: Jasne. No dobrze, powiedział pan o cenie teraz. Czego się powinniśmy się spodziewać, kiedy zacznie się zima, gdzieś tak w okolicach grudnia. Jeśli chodzi o cenę.

ŁH: Na pewno nie powinniśmy spodziewać się tak drastycznych wzrostów cen jak w roku ubiegłym. Natomiast tak pokrótce, może przejdę przez wszystkie segmenty rynku. Swego rodzaju pokłosiem tego, że zaimportowaliśmy w ubiegłym roku kilkanaście milionów ton węgla, z czego w większości był to węgiel drobny. Mamy w tej chwili taką sytuację, że jest nadmiar miałów węglowych, stąd tutaj też spadki prawdopodobnie cen kursów akcji Bogdanki.

Druga sprawa to duża konkurencja o rynek energetyczny. Duża konkurencja ze strony fotowoltaiki, która w tej chwili generuje ogromne ilości prądu. Plus druga kwestia – ciepłownictwo, które tam gdzie można i te ciepłownie, które mają kogenerację gazową opierają się na gazie. Dlatego, że gaz zaobserwował jeszcze większe spadki cen niż węgiel, wobec czego w przypadku ciepłowni, które mają kogenerację jest paliwem preferowanym w tym momencie.

Na rynku węgli drobnych tych, które już dotyczą klienta detalicznego, mam tu na myśli eko groszki, podaż z popytem jest zbalansowana, więc tutaj nie spodziewałbym się jakiś szalonych wzrostów cen. Natomiast największe ryzyko to jest ryzyko braku węgla grubego: orzech, kostka. Dlatego, że polskie górnictwo nie jest w stanie go dostarczyć.

RM: Zostajemy z tym sygnałem i widzimy się w kolejnej rozmowie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak kształtuje się inflacja CPI oraz bazowa i czy mamy jeszcze dezinflację, oraz jaka będzie inflacja pod koniec roku, rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy działalność fliperów ma wpływ na ceny mieszkań na rynku nieruchomości i czy ustawa antyfliperska to zmieni oraz kto tak naprawdę zyska...

INFLACJA

Wzrost cen w Niemczech znowu przyspiesza. W maju wskaźnik inflacji konsumenckiej sięgnął 2.4%, natomiast w modelu zharmonizowanym 2.8%. Cel Europejskiego Banku Centralnego wyznaczony jest...

INFLACJA

Maj był kolejnym miesiącem ze śladowym niemal wzrostem inflacji konsumenckiej w chińskiej gospodarce. Utrzymuje się deflacja cen producentów, choć minimalnie płytsza niż prognozowano. Chińskie...