Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

JAK BĘDZIE OBLICZANA SKŁADKA ZDROWOTNA (ROZMOWA)

O tym czy przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja w rozliczaniu jeśli chodzi o składkę zdrowotną, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Przemysławem Pruszyńskim, dyrektorem Departamentu Podatków w Konfederacji Lewiatan.

JAK BĘDZIE OBLICZANA SKŁADKA ZDROWOTNA (ROZMOWA)
Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatków Konfederacji Lewiatan

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja w rozliczaniu. Politycy wreszcie zabrali się za składkę zdrowotną, a w Ministerstwie Finansów zakończono już konsultacje w sprawie krajowego systemu e-faktur. Z nami jest Przemysław Pruszyński, dyrektor Departamentu Podatków Konfederacji Lewiatan. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

PRZEMYSŁAW PRUSZYŃSKI, KONFEDERACJA LEWIATAN: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Zacznijmy od składki zdrowotnej. Jak ją obniżyć, aby nie uszczuplić budżetu ochrony zdrowia?

PP: Jak ją obniżyć, żeby nie uszczuplić wpływów NFZ-u? W taki sposób się nie da obniżyć. Obniżenie składki siłą rzeczy uszczupli wpływy Narodowego Funduszu Zdrowia. To jest to, co zostało zrobione właśnie w ramach Polskiego Ładu, że tą składkę zdrowotną zdecydowanie podwyższono. Rząd zdecydował się odejść od składki zryczałtowanej na rzecz składki płaconej od dochodu.

Jednocześnie wycofał dotację, którą przekazywał z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia, przez co w konsekwencji przedsiębiorcy płacą dużo wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ale w Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych nie pojawiły się nowe pieniądze. W sensie nie pojawiły się te pieniądze, które zakładano, że w momencie, kiedy składka zdrowotna będzie podniesiona to będziemy mieli nowe pieniądze na lepszą jakość służby zdrowia. Finalnie tak, jak powiedziałem: dotację, która wcześniej była przekazywana z budżetu państwa, wycofano. Więc pomimo tego, że przedsiębiorcy płacą więcej, to pieniędzy w tym funduszu zdrowia nie ma. W sensie nie ma ich więcej.

Więc jeżeli teraz obniżymy składkę zdrowotną, to jednocześnie będziemy musieli wyrównać ubytek w tym funduszu z budżetu państwa. Więc tak naprawdę obniżając składkę zdrowotną, będziemy musieli przelać na ochronę zdrowia pieniądze, które pobieramy od podatników w ramach podatku. No, to jest nie lada wyzwanie. Stąd też zakładam Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów pracuje przede wszystkim na tym, żeby uprościć kalkulację składki zdrowotnej, czyli powrócić do składki zryczałtowanej, ale już nie tak niskiej, jak obowiązywała wcześniej, żeby właśnie zachować dany poziom finansowania ochrony zdrowia.

MD: A czy mówi się o jakichś konkretnych kwotach tej składki?

PP: Nie. Konkretne kwoty nie zostały podane. W zeszłym tygodniu jedynie minister zdrowia przedstawił takie założenia, jakby to miało wyglądać. Na stole są dwie koncepcje. Jedna to składka zryczałtowana, ale też płacona w trakcie roku według stałej kwoty, ale później tak kalkulowana do podstawy opodatkowania.

Czyli zakładam, że jeżeli ktoś będzie miał wysoki dochód, to i tak będzie musiał później w zeznaniu rocznym, czy w sensie w rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej dopłacić ewentualną różnicę pomiędzy tym, co by wynikało do zapłaty ustalając składkę zdrowotną od dochodu.

Druga koncepcja to progi, które stanowiłyby podstawę oskładkowania. Te progi miałyby być powiązane albo z dochodem przedsiębiorców, albo z uzyskiwanym przez nich przychodem. Tutaj to przedsiębiorca by wtedy decydował, która opcja jest dla niego bardziej korzystna. No, bo mamy przedsiębiorców, którzy osiągają bardzo wysokie przychody, jednocześnie ponosząc bardzo duże koszty, więc u nich dochód jest niski. Więc teoretycznie płacenie od dochodu byłoby korzystne niż w sytuacji, kiedy przedsiębiorca ma bardzo wysokie przychody, bardzo niskie koszty, wysoki dochód – to wtedy jemu bardziej opłacałoby się płacić składkę zdrowotną od przychodu.

MD: Od kiedy takie zmiany, niezależnie od tego, jaka opcja będzie wprowadzona w życie – od kiedy takie zmiany będą mogły zacząć funkcjonować, jak Pan sądzi?

PP: No, realnym terminem i wydaje mi się, że najszybszym to jest 1 stycznia 2025 roku. My cały czas mówimy o tym, co zostało ostatnio przekazane przez ministra zdrowia, że trwają prace. Nawet nie widzimy projektu. Więc dopiero jak zobaczymy projekt to wystartują konsultacje społeczne. Konsultacje społeczne to jest ten moment, gdzie naprawdę można zgłosić uwagi. I one są uwzględnione.

MD: Czy pierwszy stycznia przyszłego roku to również jest data, od której rozpocznie funkcjonowanie już w pełnej skali krajowy system e-faktur?

PP: Tego też nie wiemy, ponieważ jeszcze nie został zakończony audyt w Ministerstwie Finansów. I tak, jak było powiedziane na samym początku tych konsultacji, o których państwo powiedzieliście, że się zakończyły konsultacji KSeF-u, to dopiero na początku maja ministerstwo określi, jaki to może być termin wejścia w życie tego KSeF-u, więc raczej na ten moment nie wiemy.

Ale też jesteśmy zdania, że to nie powinien być pierwszy stycznia 2025 roku. Najlepiej, żeby to był lipiec z tego względu, że nowy rok to zawsze zamykanie starego roku, wyzwania z innymi zmianami, które wchodzą od początku roku. Więc jeżeli już przesunęliśmy tą datę czy odroczyliśmy, to robimy ją tak, żeby to obowiązywanie było w momencie najbardziej dogodnym dla przedsiębiorców.

MD: Lipiec 2025?

PP: Taka jest nasza propozycja do rozważenia.

MD: To była jedna z propozycji, którą jak rozumiem, założyliście podczas konsultacji w sprawie KSeF-u, które trwały przez ostatnie dwa tygodnie. W ciągu tych dwóch tygodni wzięło w nich udział około 10 tysięcy osób. A teraz zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane i przynajmniej częściowo przełożone na nowe przepisy wprowadzające krajowy system e-faktur. Jakie zmiany postulowano podczas tych konsultacji?

PP: W sumie takich konkretnych zmian to bym powiedział, to nie padały konkrety, co zmienić. Tak naprawdę gros czasu na tych konsultacjach to były dyskusje na temat właśnie trudności, nie rozumienia pewnych procesów, rozwiązań, możliwości w jaki sposób je usprawnić czy wyjaśnić. Więc to było podstawą tych konsultacji.

Tu ministerstwo też wzięło na siebie nie lada trudność i tu trzeba pochwalić ministerstwo, że otworzyło te konsultacje tak szeroko. Bo tak, jak pan powiedział, 10 000 osób, które na tych kilku spotkaniach wzięło udział, to też można sobie wyobrazić, że każdy ma jakiś pomysł, każdy ma jakąś wątpliwość, co do danej kwestii. Więc przedyskutowanie tych wszystkich kwestii to jest bardzo duża praca, a teraz też jeszcze większa jest po stronie Ministerstwa Finansów. Bo w sumie z tych setek uwag, wątpliwości, propozycji i zastrzeżeń Ministerstwo Finansów musi zrobić jakąś konkretną zmianę.

MD: Czekamy na nią. I poznać ją mamy jeszcze w marcu. Bardzo dziękuję Panie Przemysławie. Przemysław Pruszyński, Konfederacja Lewiatan był z nami. Dziękuję pięknie za te wyjaśnienia i informacje.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JAK BĘDZIE OBLICZANA SKŁADKA ZDROWOTNA (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

Sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych w tym okresie wyniosła łącznie ok 14 mln zł wobec ponad 17 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż materiałów półprzewodnikowych...

INNE

Przeciętna wypłata emerytury i renty w 2023 roku była wyższa ponad 17% w ujęciu rocznym i wyniosła prawie 3 270 zł zł , podał...

USA

Ponad 4% w handlu przedsesyjnym zyskiwały akcje Goldman Sachs. To reakcja na wyjątkowo dobre wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Bank zwiększył zysk o...

USA

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo wzrosła w marcu o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca -podał amerykańsku Departament Handlu. To najwyższy wzrost tego wskaźnika o...