Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

JAJECZNY KRYZYS. WKRÓTCE MOGĄ PODROŻEĆ O KILKADZIESIĄT PROCENT

Producenci drobiu zapowiadają podwyżki cen jaj pod koniec roku nawet o kilkadziesiąt procent. Przyczyną ma być spadek liczby niosek – tłumaczy Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

JAJECZNY KRYZYS. WKRÓTCE MOGĄ PODROŻEĆ O KILKADZIESIĄT PROCENT
Fot: Weder Soares Dos Santos/Pexels

Izba tłumaczy, że w czerwcu i lipcu tego roku dostępna na rynku liczba kur niosek była rekordowo niska. W czerwcu spadła o ponad 40 procent rok do roku, w lipcu o w lipcu spadek przekroczył 50 procent.

Kolejne miesiące mogą przynieść dalsze spadki liczby niosek, bo według danych Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz hodowcy nie uzupełniają kurzych stad. Zdaniem izby tak się dzieje przez niestabilne ceny pasz, które są głównym kosztem w produkcji drobiarskiej, oraz spodziewanymi kłopotami z dostawami energii elektrycznej i cieplnej.

Jak tłumaczył na antenie BIZNES24 Mariusz Szymyślik, dyrektor ds. analiz w Krajowej Izbie Produkcji Drobiu i Pasz, ceny pasz wzrosły m.in. przez inwestorów spekulujących na rynku produktów rolniczych.

W efekcie należy liczyć się wyraźnymi brakami w produkcji jaj i podbiciem ich ceny jesienią i w zimie o kilkadziesiąt procent zarówno dla klientów hurtowych jak i indywidualnych. – Produkcja zwierzęca charakteryzuje się dużą inercją czasową. Nie da się po prostu jednego dnia wstawić dodatkowej linii produkcyjnej, która zacznie pracować od dnia następnego i pokryje rynkowe niedobory – tłumaczył Szymyślik.

CZYTAJ TEŻ: (KOLEJNY) SZOKUJĄCY WZROST INFLACJI. „SZCZYT BĘDZIE W MARCU, PONAD 20%”

Sytuacja w Polsce nie odbiega od tej w innych krajach Europy. Na przykład w Niemczech od lutego do czerwca br. wyhodowano o 38 proc. mniej piskląt niosek niż w takim samym okresie rok wcześniej, we Włoszech o 47 proc. mniej, w Holandii o 11 proc. mniej, a na Węgrzech o 23 proc. mniej. Do tego trzeba dołożyć problemy Ukrainy, jednego z największych na świecie eksporterów jaj.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JAJECZNY KRYZYS. WKRÓTCE MOGĄ PODROŻEĆ O KILKADZIESIĄT PROCENT

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O kolejnym zwrocie w sprawie pozwów „wiborowych” rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Sebastianem Frejowskim z kancelarii Frejowski i Wspólnicy.

%d bloggers like this: