Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

JAKUB BOROWSKI BEZ REKOMENDACJI KFP DO RPP

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole i kandydat do Rady Polityki Pieniężnej wskazany przez grupę posłów z klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej nie uzyskał rekomendacji sejmowej komisji finansów na członka RPP.
Głosowania Sejmu ws. powołania nowych członków Rady Polityki Pieniężnej – Wiesława Janczyka, Gabrieli Masłowskiej i Jakuba Borowskiego, zaplanowano – według sejmowego harmonogramu – jutro po południu.

JAKUB BOROWSKI BEZ REKOMENDACJI KFP DO RPP

Jakub Borowski w trakcie wczorajszej sejmowej komisji finansów odpowiadał na pytania posłów dotyczące m.in. inflacji, wysokości stóp procentowych i kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej czy przystąpienia Polski do strefy euro.

Borowski bez rekomendacji – odpowiadał na pytania

Według Borowskiego na lutowym posiedzeniu RPP powinna podnieść stopy o 75 punktów bazowych ze względu na brak umocnienia złotego po dotychczasowych podwyżkach stóp i presję płacową, a następnie w mniejszych krokach zwiększyć główną stopę do nieco powyżej 4%. Zdaniem ekonomisty inflację należy obniżać stopniowo, by nie było to kosztowne społecznie. Powrót CPI do celu może zająć 2 lata.

Z kolei na pytanie czy Polska powinna przystąpić do strefy euro, Jakub Borowski odpowiedział, że by o tym zdecydować NBP powinien wykonać badania dotyczących bilansu strat i korzyści z takiego rozwiązania.

CZYTAJ TEŻ: PODWYŻKA STÓP PROCENTOWYCH PEWNA?

Jakub Borowski jest kandydatem do RPP zgłoszony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej. Dwoje pozostałych kandydatów zgłoszonych przez posłów PIS to poseł Wiesław Janczyk, szef sejmowej komisji finansów i posłanka PIS Gabriela Masłowska. Ostateczne głosowanie w sejmie zaplanowane jest na
jutro między 14 a 15.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie profesorze, nie mogę się powstrzymać od takiego komentarza, że zabrakło Pana w radzie i od razu podwyżka o 100 punktów...

POLSKA

RPP podniosła główną stopę procentową o 100 punktów bazowych do 4.5%.

Bez kategorii

Dziś ważny dzień dla kredytobiorców. W Narodowym Banku Polskim zbierają się członkowie Rady Polityki Pieniężnej, którzy będą decydować o podwyżce stóp procentowych w Polsce.

BIZNES I POLITYKA

O ile wzrośnie rata kredytu? Rada Polityki Pieniężnej decyduje dziś o wysokości stóp procentowych NBP. Jednym ruchem może ulżyć frankowiczom i podnieść koszty zadłużonym...

%d bloggers like this: