Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BEZPIECZEŃSTWO

IRAN PORYWA TANKOWCE W CIEŚNINIE ORMUZ. TAK TWIERDZI AMERYKAŃSKA MARYNARKA

Iran porywa tankowce przepływające Cieśniną Ormuz – twierdzi marynarka USA.

TANKOWIEC NIOVI
TANKOWIEC NIOVI ŚCIGANY PRZEZ IRAŃSKĄ STRAŻ, ŹRÓDŁO: V FLOTA USA

Niepokojące dla liczących na spadek cen ropy informacje napływają z Bliskiego Wschodu. USA alarmują, że Iran napada i przejmuje tankowce przepływające przez Cieśninę Ormuz, łączącą Zatokę Perską z Morzem Arabskim i dalej z Oceanem Indyjskim.

Cieśnina Ormuz to szeroki na około 50 kilometrów szlak wodny, przez który przepływa 1/5 światowej ropy. Jakiekolwiek zakłócenia w transporcie przez Ormuz zawsze odbijają się na cenach energii na świecie.
Opublikowane przez amerykańską 5 Flotę zdjęcie pokazuje – zdaniem dowództwa floty – kilkanaście irańskich łodzi patrolowych zbliżających się do tankowca Niovi. Zdaniem Amerykanów Irańczycy zmusili tankowiec do wpłynięcia na swoje wody terytorialne. Iran potwierdził fakt przejęcia statku.

CZYTAJ TEŻ: CARL ICAHN NA CELOWNIKU HINDENBURG

Serwis Vesselfinder, który prezentuje dane z transponderów satelitarnych zamontowanych na statkach nie pokazuje aktualnej lokalizacji tankowca – ostatnie dane pochodzą z wczoraj. Co oznacza, że transponder jest w tej chwili wyłączony.


TANKOWIEC NIOVI VESSELFINDER
TANKOWIEC NIOVI OD ŚRODY MA WYŁĄCZONY TRANSPONDER / ŹRÓDŁO: VESSELFINDER

To już drugi tankowiec porwany przez Iran w ciągu zaledwie tygodnia. W ubiegły piątek do irańska straż zmusiła do zmiany kursu tankowiec Advantage Sweet płynący z Kuwejtu do USA.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

SUROWCE

Podczas szczytu Ligi Arabskiej i Organizacji Współpracy Islamskiej, Saudowie pomogli odrzucić wniosek o zerwanie wszelkich więzi z państwem żydowskim i blokadę Izraela. Informacja ta...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach surowców rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dorotą Sierakowską, analityczką biura Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

SUROWCE

O 23 proc. spadł kwartalny zysk największej na świecie firmy naftowej, saudyjskiego Aramco. Niższe ceny ropy i spadek sprzedaży, sprawiły, że w trzecim kwartale...

%d bloggers like this: