ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest nowe ciało doradcze prezesa zarządu warszawskiej giełdy, czyli Rada Emitentów, kierownictwo czy przewodniczenie radzie, powinienem bardziej kurtuazyjnie powiedzieć objął Adam Góral, prezes Asseco Poland, z którym się teraz łączymy. Witam bardzo serdecznie Panie prezesie.
ADAM GÓRAL, ASSECO POLAND: Witam pana redaktora, widzów pana programu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Bardzo nam miło. Panie prezesie. W ubiegłym roku pojawiła się taka teza, że Warszawska Giełda Papierów Wartościowych z punktu widzenia emitentów to jest taki problem, który można określić jako słaby stosunek jakości do ceny. To znaczy jest bardzo dużo dosyć drogich w obsłudze obowiązków i w gruncie rzeczy słabo z kapitałem. Czy da się z tym coś zrobić na giełdzie, która pierwotnie została wymyślona do prywatyzacji państwowych firm?
AG: Podjąłem się tej funkcji, bo wierzę, że się da. Podjąłem się tej funkcji również z tego tytułu, że gdyby nie giełda warszawska, nie osiągnęlibyśmy tego dużego sukcesu w Asseco, bo w roku 2004 przedsiębiorca z Rzeszowa, reprezentujący średnią na warunki polskie firmę, poszedł na giełdę i poprosił o kapitał, bo miał ambicję budowy znaczącej firmy międzynarodowej.
No i te ambicje nie byłyby zrealizowane, gdyby ten przedsiębiorca polski poszedł na inne giełdy dlatego, że też nie potrafiłem wówczas udowodnić, że na pewno wiem co robię, że na pewno to się uda i tak dalej.
Po tych 20 latach cieszę się, że nie zawiedliśmy inwestorów, ale też patrzę na rynek i troszeczkę mnie niepokoi to, co się dzieje. Bo giełda, atmosfera wokół giełdy osłabła. Zrozumienie rynku kapitałowego nieznaczące. Stąd wydaje się, że jeżeli my, twórcy znaczących polskich firm troszeczkę spróbujemy pomóc, bo nie zastąpimy zarządów, w które bardzo wierzymy, nie zastąpimy rady nadzorczej, która myślę, że też odegra bardzo pozytywną rolę, ale chcielibyśmy pomóc naszym doświadczeniem. Takie są cele.
Ja jestem od budowania firm. Ja nie jestem do końca człowiekiem giełdy, bo dla mnie wartość firmy to jest zdolność do generowania zysku pomnożona przez określony wskaźnik i całe moje życie, to dojrzałe, jest skoncentrowane na budowaniu firm i się cieszę. Asseco Poland, Asseco Business Solution, Asseco South Eastern Europe – zbudowaliśmy bardzo wartościowe polskie firmy i najprawdopodobniej większość inwestorów, którzy kiedyś nam zaufali, też tak myśli.
RM: A co myślicie w radzie na temat inwestorów? Bo gdzieś jest jakieś słabe ogniwo. Może inwestorzy nie rozumieją biznesów? Jest cała taka sfera małych, ale większych i mniejszych firm technologicznych, które próbują rozwijać jakieś wynalazki. No, w Stanach inwestuje się w takie firmy, kapitalizuje się ich koszty, one rosną, wszyscy jakby wierzą, że będzie powodzenie. U nas te firmy nie mogą przekonać do siebie inwestorów. To jest jeden z takich moim zdaniem fenomenów. Duże firmy, tak jak dzisiaj JSW – słabe wyniki, a rośnie jak szalone. Tak jakby ten rynek nie reagował, nie analizował fundamentów. Nie wiem, co myślicie o inwestorach? Albo może gdzieś indziej jest problem?
AG: Wie Pan co, to znaczy tak, jak powiedziałem nie jestem do końca człowiekiem rynku kapitałowego i sam przy okazji tej rady też zamierzam poznać wiele szczegółów związanych z rynkiem kapitałowym. Dlatego chciałbym, żebyśmy przede wszystkim pomyśleli, że w nas, ludziach z rynku kapitałowego, tych, którzy za to odpowiadali, jest pewna wina jeżeli dzisiaj ta atmosfera nie jest najlepsza i my powinniśmy bardzo mocno to zanalizować, powinniśmy się zastanowić nad systemem edukacji.
Powiemy, że mamy fundację, która była odpowiedzialna, ale czy my wykształciliśmy już w szkole nauczycieli, w szkołach średnich, na uczelniach, którzy tłumaczą, że giełda nie jest miejscem gry, tylko giełda jest miejscem inwestowania, nauczycieli, którzy pokazują młodym ludziom, jak wyceniać firmy. To jest jeden wymiar.
Drugi wymiar. My, przedsiębiorcy, często narzekamy na regulacje. No, drożeje obsługa i być może mamy rację, ale musimy zweryfikować to porównując naszą giełdę z innymi giełdami, z giełdami europejskimi, również z Nasdaqiem. I mam nadzieję, że my zainicjujemy taką pracę, która troszeczkę pomoże Giełdzie Papierów Wartościowych przyjść do nas wszystkich z pewną nową strategią z wiarą, że da się to wszystko lepiej zrobić. Najważniejsze, żeby ludzie rynku kapitałowego, uważam nie szukali excusów. Żebyśmy spojrzeli na siebie, bo być może w nas jest ileś winy tej sytuacji, o której pan redaktor wspomniał.
RM: Panie prezesie, została nam niespełna minuta, a jest taki temat jeszcze: Unia rynków kapitałowych, europejskich. To wszystko ma być jeden w Europie rynek kapitałowy, zunifikowany. Jak się Pańskim zdaniem odnajdzie warszawska giełda i nasz rynek kapitałowy?
AG: Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo potrzebujemy tych giełd lokalnych, bo właśnie te giełdy lokalne mają wspierać takie inicjatywy, jaka została kiedyś wsparta, dzięki której dzisiaj mamy znaczącą firmę informatyczną, międzynarodową – Asseco.
RM: Bardzo serdecznie dziękuję. Adam Góral, prezes Asseco Poland. Zapraszam też na rozmowę o samej firmie. Będzie nam bardzo miło.
AG: Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.
RM: Dobrego tygodnia życzymy.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV