ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Piąta tura pomysłów propozycji deregulacyjnych opublikowana na stronach www.sprawdzaMY.com obejmuje między innymi uproszczenie raportowania w ramach unijnych regulacji klimatycznych dla przedsiębiorstw, czyli ESG oraz skrócenie terminu trwania kontroli celno-skarbowych do jednego roku — podała SprawdzaMY Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski. Łączymy się z Jackiem Cieplakiem, wiceprezesem Pracodawców RP, który uczestniczy w pracach. Witam bardzo serdecznie.
JACEK CIEPLAK, PRACODAWCY RP: Dzień dobry, witam Państwa, witam panie redaktorze.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: No, powiem szczerze, że napisaliśmy o tej piątej turze i tym, jak jest opublikowana, ale ja, osobiście miałem problemy, żeby odnaleźć tę piątą turę i to, co w niej się znajduje na stronie SprawdzaMY.
To, co w zasadzie jest w tych turach, ile jest tych propozycji podzielonych na tury, czy w to cały proces nie zaczyna się wkradać nieuchronny chaos, kiedy propozycji z bardzo różnych obszarów jest po prostu bardzo wiele?
JC: Zdecydowanie nie, dlatego że mamy bardzo silną weryfikację procesu. To jest prawdą, że zgłoszeń jest tysiące, jeżeli nie dziesiątki tysięcy. Mamy też wielu ekspertów, którzy pracują dla nas pro bono. To też już są setki ludzi.
Natomiast w każdej turze cotygodniowej wchodzi około 30 propozycji. W tym tygodniu to jest również około 30 propozycji, które są już tak zwaną piątą turą. Więc po bardzo wnikliwej weryfikacji, oczywiście na tyle na ile jest to możliwe z punktu widzenia przedsiębiorców i ich zasobów, publikujemy na ten tydzień około 30 pomysłów. To są pomysły przede wszystkim proobywatelskie. Bardzo ciekawe. Dotyczą takich rozwiązań. Nie wiem, na ile szczegółowo mam je omawiać, panie redaktorze…
RM: Wybierzmy najciekawsze, albo najbardziej istotne w tej piątej turze.
JC: Dobrze. Są to propozycje tego typu, że chcielibyśmy na przykład, aby sprawy rozwodowe, w których nie ma orzekania o winie, nie ma podziału majątku, mogły odbywać się przed notariuszem lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Ponieważ, jak Państwo wiecie, na dziś czekamy na choćby pierwszy termin rozprawy miesiącami w sądach i żeby się rozwieść, czasami potrzebujemy dwóch, trzech lat. Chcielibyśmy i zaproponowaliśmy takie rozwiązanie, które przed notariuszem czy tak jak już powiedziałem, przed urzędnikiem państwowym, można by było zrobić z tygodnia na tydzień. Jak wiemy, tych niestety/stety rozwodów jest coraz więcej. To już prawie co druga para w dużych miastach się rozwodzi.
RM: Rozumiem, że jak przedsiębiorca jest zajęty rozwodzeniem się, to nie może z powodzeniem prowadzić swojej firmy. Choć trochę jestem zaskoczony, że w deregulacji przedsiębiorczości kwestia rozwodów wyszła nam w rozmowie, jako najbardziej istotna zmiana.
JC: Bo wydaje mi się, że jest ona bardzo proobywatelska, ponieważ to nie są tylko i wyłącznie zmiany obejmujące przedsiębiorców. Są to też zmiany, które mają przede wszystkim dotknąć obywateli. Drugim takim tematem, który też pana zaskoczy, to jest temat, jeżeli chodzi o dostęp do posiłków dla dzieci, tak zwany posiłek w domu i w szkole. Nie wiem, czy państwo wiedzą, ale na dzisiaj jest upokarzająca procedura, która nakazuje co miesiąc występować z wnioskiem o kolejne obiadki na kolejny miesiąc oraz przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
Chcemy znaczącej zmiany, chcemy wydłużenia takiego procesu co najmniej raz do roku, aby te rodziny nie musiały miesiąc w miesiąc przechodzić wywiad środowiskowy, rozpytanie. Więc mamy bardzo dużo też tego typu propozycji.
Oczywiście pan wymienił wcześniej choćby skrócenie terminu trwania kontroli celno-skarbowych, które na dzisiaj nie mają żadnego terminu i urząd ma prawo do przedłużenia sobie takiej kontroli miesiąc po miesiącu. My chcemy, żeby to nie było dłużej, niż rok.
Mamy świetne rozwiązania dotyczące na przykład umowy podatkowej, żeby podatnik z urzędem mógł wcześniej umówić się na rozwiązanie, które ostatecznie w orzeczeniu urzędniczym zostanie wydane.
Więc mamy bardzo dużo też ciekawych pomysłów dla przedsiębiorców. W tym w tej puli również staramy się wprowadzić realne partnerstwo publiczno-prywatne, bo jak państwo wiecie, na dzisiaj takiej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a samorządami jest bardzo mało, bo na dziś to samorządy, to strona publiczna może wystąpić z pomysłem na partnerstwo publiczno-prywatne.
My chcielibyśmy, aby przedsiębiorcy również mogli występować z takimi pomysłami, wskazywać stronie publicznej czy to administracji rządowej, czy samorządowej pomysły, które świetnie by zadziałały gdybyśmy mogli współpracować. Więc tych pomysłów jest naprawdę dużo. Warto się z nimi zapoznawać, warto wchodzić na stronę sprawdzaMY.com i składać również swoje propozycje, jeśli Państwo takowe mają. Wszystkie zostaną rozpoznane, a tak jak powiedziałem, tydzień po tygodniu te 30 najbardziej w naszym mniemaniu proobywatelskich, proprzedsiębiorczych będziemy przedstawiać stronie rządowej.
RM: A z tych 150 lekko licząc, jeśli jest 5 tur po 30, to one już mają jakiś oddźwięk po stronie rządowej, czy będziecie je zbierać aż do wyczerpania zapasów i wtedy zaczniecie rozmowy z rządem, jaki jest dalszy plan na tą procedurę?
JC: Spotkania z rządem są cykliczne. Z naszej strony jest dwóch przedstawicieli, ze strony rządu również zostali wyznaczeni przedstawiciele pod przewodnictwem ministra Macieja Berka, który zajmuje się właśnie sprawą deregulacji od strony rządowej. Cotygodniowe spotkania właśnie polegają na tym, że my przedstawiamy nasze pomysły, dajemy stronie rządowej tydzień na zapoznanie się właśnie z tymi niewielkimi 20-25-30 propozycji, żeby strona rządowa miała czas na zapoznanie się.
I na dzisiaj, przyznaję, można powiedzieć szczęśliwie, że na około 30 tygodniowych propozycji tylko kilka jest przez rząd odrzucanych jako te, które nie powinny, lub nie mogą się z jakichś względów znaleźć w takiej turze. Dlatego większość z tych rozwiązań jest przyjmowana i po stu dniach, których przedstawimy te nasze 300 propozycji, (bo tak się umówiliśmy) włączamy licznik, dajemy rządowi czas na to, żeby jak najszybciej przeprocedował od strony legislacyjnej te pomysły, bo strona legislacyjna, czyli cały proces legislacyjny, nie jest po naszej stronie, tylko po stronie rządowej.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV