Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

INFLACJA WZROŚNIE POD KONIEC ROKU? (ROZMOWA)

O tym, co się może dziać z procesami dezinflacyjnymi pod koniec roku, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Cezarym Kochalskim, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

INFLACJA WZROŚNIE POD KONIEC ROKU? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Inflacja konsumencka w październiku mocno spadła, ale istotny wpływ na to miały ceny paliw. Z nami jest prof. Cezary Kochalski, ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dzień dobry Panie profesorze.

CEZARY KOCHALSKI, RADA POLITYKI PIENIĘŻNEJ: Dzień dobry panu redaktorowi, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Cały czas mam w głowie tę analizę inflacji konsumenckiej, październikowej i cały czas zastanawiam się, o ile wyższą byśmy mieli inflację, gdyby nie obniżki cen paliw. Czy Pan zna jakieś wiarygodne szacunki, które by przebadały ten temat?

CK: Wiarygodne szacunki i ostatnie szacunki, albo dyskusje wokół tego tematu to jest informacja sprzed miesiąca i wówczas ten wpływ nie był wyraźny. Także nie można przyjąć, że wpływ zmian cen paliw miał znaczący wpływ na procesy inflacyjne i może tak: na odczyty inflacji.

MD: Bo na procesy już pewnie tak, bo to jest też taka wartość, która narasta…

CK: Miesiąc temu, kiedy była dyskusja w przestrzeni publicznej, że być może ceny paliw zaniżają odczyty inflacji, wtedy w banku centralnym taka analiza była przeprowadzona i te informacje nie były potwierdzane przez analityków banku.

MD: Spójrzmy, więc w przyszłość, panie profesorze, bo przed nami jeszcze końcówka listopada i grudzień – czas, w którym Polacy, no wszyscy chyba mamy większą skłonność też do wydatków. Mówi się o tym, że czynnik popytowy może mieć istotny wpływ na wyhamowanie tego spadku procesu dezinflacyjnego, a może wręcz (niektórzy obawiają tego) możemy znowu zauważyć nabierającą rozpędu inflację. Czy Pan jest w gronie tych, którzy się obawiają tego wzrostu poziomu inflacji w listopadzie i grudniu?

CK: My w Narodowym Banku Polskim i w Radzie Polityki Pieniężnej bardziej posługujemy się, jak zawsze to podkreślam, kwartalnym informacjami i pragnę uspokoić, że zakładamy, że w czwartym kwartale tego roku ta tendencja dezinflacyjna będzie utrzymywała się.

Ale oczywiście my musimy się spodziewać tego, że w kolejnych kwartałach tempo spadku, obniżania się tej dynamiki będzie niższe. Ale jeżeli idzie o kwartał ostatni tego roku, zakładamy, że będzie to odczyt wskazujący, że procesy dezinflacyjne cały czas występują.

MD: Panie profesorze, a kiedy dostaliśmy dokument po ostatniej radzie – projekcję inflacji, tą najnowszą listopadową projekcję Narodowego Banku Polskiego, w niej prognozę, tę po pierwszym stycznia 2024 roku – no, one zakładają cały czas utrzymanie tarcz antyinflacyjnych. Czy to nie jest jednak pewne przekłamanie? No, bo nie wiemy, czy one będą utrzymane… Zgodnie z prawem nie powinny.

INFLACJA WZROŚNIE POD KONIEC ROKU? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

CK: No na pewno nie przekłamanie, dlatego że to jest jeden z czynników niepewności, który został wskazany. I proszę zwrócić uwagę, że po ostatnim posiedzeniu rady w komunikacie rada bardzo wyraźnie podkreśliła, że przychodzi nam podejmować decyzje i rozpatrywać procesy naprawdę w szczególnych uwarunkowaniach w czasach dużej niepewności.

I jedną z tych niepewności na pewno jest podejście rządzących do tych tak zwanych tarcz antyinflacyjnych. Przyjęliśmy podejście takie neutralne, zakładające stan dotychczasowy. Natomiast, jakie będą finalne decyzje – nie wiemy, więc na pewno to nie jest przekłamanie. To jest raczej czynnik niepewności.

MD: No tak, ale jeżeli zakładamy w założeniu bazowym, że te tarcze będą, a w prawie one wygasają z końcem tego roku, a budżet nie zakłada ich w 2024, no to są jednak chyba dwa zupełnie inne punkty widzenia?

CK: Budżet i ocena budżetu to jest inna kwestia, bo my opiniujemy ustawę budżetową w wielu wymiarach. I również proszę zwrócić uwagę, że w naszej opinii do budżetu my zwracaliśmy uwagę na kwestie tarcz osłonowych i ewentualnych konsekwencji dla finansów.

Ja myślę, że niestety nie znajdziemy odpowiedzi dzisiaj na to pytanie. Na pewno ta kwestia się rozwiąże, ale tylko intuicyjnie mogę przyjąć w tej chwili, że te tarcze mogą być kontynuowane. Natomiast tak, czy inaczej to nie zakłóci procesów dezinflacyjnych. Czyli jesteśmy na ścieżce spadającej inflacji.

MD: Chociaż te wzrosty cen mogą być, jeżeli nie będą przedłużone tarcze mogą być szokujące dla, wielu, bo jak powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki w przypadku nie utrzymania tarcz, to przypomnę naszym widzom: wzrost cen może sięgnąć 70%. To jest rzeczywiście skala gigantycznej podwyżki, a potem będzie widoczna oczywiście w innych towarach. Panie profesorze. W najbliższych miesiącach, jeżeliby jednak nastąpił wzrost inflacji, czy Pan przewiduje, zakłada taką możliwość podwyżek stóp procentowych, czy już definitywnie zakończyliśmy proces zmian stopy referencyjnej?

CK: No, oczywiście definitywnej odpowiedzi pan redaktor nie otrzyma…

MD: Ja muszę zapytać.

CK: A, oczywiście. Zawsze to podkreślaliśmy i podkreślamy, że utrzymanie stabilności cen w średnim okresie, czyli osiągnięcie celu inflacyjnego w średnim okresie, jest pierwszoplanową kwestią. I tak jest cały czas i tak będzie. Jeżeli inflacja nie zejdzie do celu inflacyjnego za kilka kwartałów w 2025 roku, no to oczywiście wtedy będziemy rozważać decyzję o zmianie parametrów polityki pieniężnej. Ale póki co, ścieżka inflacji od kilku kwartałów zakłada, że w tym średnim okresie ten cel będzie osiągnięty.

Także definitywnie zawsze mówimy w ostatnim zdaniu komunikatu, że napływające dane nam tutaj podpowiedzą o tym, czy zmiana parametrów jest wskazana. Na dzień dzisiejszy w świetle dzisiejszych informacji mamy inflację w celu pod koniec 2025 roku. Czy to się zmieni, czy dopłyną informacje, dane, które zmienią założenia, co do tempa spadku inflacji – musimy poczekać.

MD: Do marca, przynajmniej do marcowej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego. Panie profesorze, bardzo dziękuję Panu za rozmowę. Profesor Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej był gościem Biznes Od Rana w BIZNES24.

CK: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA WZROŚNIE POD KONIEC ROKU? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

USA

American Express zanotował bardzo udany drugi kwartał. Spółka pod względem zysku netto przebiła zarówno oczekiwania analityków jak i wyniki sprzed roku. Mimo to nowojorska...

INNE

Tym razem Europejski Bank Centralny postanowił pozostawić stopy procentowe w eurolandzie na niezmienionym poziomie czyli w przypadku stopy refinansowej na poziomie 4.25% a stopę...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najnowszych danych dotyczących polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, gł. doradcą w PwC.