Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

INFLACJA WE FRANCJI ROŚNIE

Z danych wynika, że inflacja we Francji rośnie – zarówno konsumencka, jak i zharmonizowana. Nieco spadła dynamika cen producenckich.

INFLACJA WE FRANCJI
foto: pexels.com
INFLACJA WE FRANCJI
Inflacja we Francji – ceny konsumenckie.

Inflacja we Francji rośnie. W październiku 2022 r. ceny konsumpcyjne wzrosły o 6,2% rok do roku, ceny producentów zaś do 28.5% – to dane za wrzesień. Mimo to poziom wzrostu cen nad Sekwaną jest najniższy w całej Europie przez stabilność dostaw i cen prądu.

INFLACJA WE FRANCJI
Inflacja we Francji – ceny porównywalne z koszykami w innych krajach.

Rok do roku, według wstępnych szacunków, ceny towarów i usług wzrosły o 6,2%, po +5,6% w poprzednim miesiącu. Ruch ten wynika z przyspieszenia wzrostu cen energii, żywności i wyrobów przemysłowych. Ceny usług i tytoniu rosły w takim samym tempie jak w poprzednim miesiącu. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,0%, po spadku o 0,6% we wrześniu.

CZYTAJ TEŻ: NIEMCY: INFLACJA NAJWYŻSZA OD 70 LAT

INFLACJA WE FRANCJI
Inflacja we Francji – ceny producenckie

W badaniu cen producentów, które wzrosły we wrześniu o 28.5%, francuski Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych zwrócił uwagę na ciekawą rozbieżność. Ceny produktów przeznaczonych na rynek francuski wyhamowały, zaś ceny produktów eksportowych wręcz spadły. Cały czas drożeje żywność i sprzęt transportowy.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV