Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

INFLACJA WCIĄŻ WYSOKA. BĘDZIE PODWYŻKA STÓP? (ROZMOWA)

Inflacja wciąż wysoka. O tym jakie są perspektywy inflacyjne i czy widać przestrzeń do podwyżek stóp procentowych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Henrykiem Wnorowskim, członkiem RPP.

INFLACJA W POLSCE
FOT.: Pixabay / Pexels

Inflacja wciąż wysoka – gościem jest prof. Henryk Wnorowski, członek RPP.

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Inflacja konsumencka wyniosła 15,6 proc. w ujęciu rocznym w lipcu – podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc. Z nami jest prof. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dzień dobry Panie profesorze.

HENRYK WNOROWSKI, CZŁONEK RPP: Dzień dobry.

MD: Panie profesorze. Kiedy w Pana ocenie nastąpi szczyt inflacji w Polsce?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Inflacja wciąż wysoka – kiedy szczyt?

HW: Moja opinia jest dosyć zbliżona do opinii naszego przewodniczącego, pana profesora Adama Glapińskiego. Zresztą kilkakrotnie już się w podobny sposób wypowiadałem, mówiąc o końcu wakacji. Najprawdopodobniej odczyt sierpniowy będzie gdzieś w pobliżu tego lipcowego, może gdzieś w którąś stronę jedna czy dwie dziesiąte punktu procentowego – będzie zmiana. Natomiast w tych miesiącach powakacyjnych, a zwłaszcza we wrześniu ja osobiście oczekuję tutaj już znaczącej obniżki dynamiki inflacji w naszym kraju.

MD: Panie profesorze, a czy nie obawiają się Państwo tego, że zimowe podwyżki – charakterystyczne dla tego okresu, czyli podwyżki m.in. taryf gazowych, podwyżki taryf ciepła; one mogą znacząco podbić poziom inflacji?

INFLACJA WCIĄŻ WYSOKA
Inflacja wciąż wysoka. Będzie podwyżka stóp? – rozmowa z prof. Henrykiem Wnorowskim, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

HW: Tak. Oczywiście obawiamy się, że nie da się o tym zapomnieć. Natomiast ja mam taką osobistą refleksję, że w mediach mamy bardzo dużo głosów eksperckich i głosów ekonomistów, takich bardzo pesymistycznych, takie czarnowidzenie. I ja nie chcę się w to włączać. Natomiast oczywiście to, o czym wspomniał pan redaktor, to jest perspektywa przede wszystkim początku przyszłego roku: 2023. Niestety styczeń zawsze ma swoją specyfikę, bo monopoliści naturalni podnoszą ceny, a ten styczeń będzie szczególny. I na pewno w styczniu może być jakiś powrót do wzrostów. Tam właśnie pewnie pojawi się szczyt inflacji. Natomiast końcówka tego roku moim zdaniem będzie dobra.

MD: Panie profesorze, ale skoro, jeżeli przewidują Państwo spadek tempa wzrostu inflacji, to jak rozumiem też uważacie, że pewne kategorie produktów będą drożeć dużo wolniej niż obecnie. (Jak widzimy, na ekranie: 36,8 proc. zdrożało między innymi paliwo, to jest w ujęciu rok do roku oczywiście.) Które z tych kategorii Pana zdaniem wyhamują?

HW: Ja myślę tak: nawet dzisiaj pan redaktor się pomylił, zapowiadając poniedziałek. Poniedziałek był wczoraj – u nas było święto, natomiast gospodarka światowa, można tak powiedzieć, pracowała i z poniedziałku mamy bardzo dobre wiadomości, jeśli chodzi o ropę naftową. I to jest coś, co może istotnie zaważyć. I ja właśnie oczekuję, że ropa naftowa będzie głównym składnikiem obniżonego tempa inflacji, bo raczej jeśli chodzi o pozostałe surowce energetyczne, to może być ciągle duża dynamika i duża nerwowość.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE ZNOWU ROŚNIE

I poza tym myślę, że powoli będziemy przechodzić do przeszłości, jeśli chodzi o te czynniki, czy te składniki inflacji, które ciągnęły żywność do góry. Ja oczekuję tutaj znacznego obniżenia dynamiki.

Inflacja wciąż wysoka – jaki wzrost stóp?

MD: Panie profesorze, jak wysoko jeszcze mogą urosnąć stopy procentowe w Polsce? Pytam głównie ze względu na kolejne transze pomocy, które mają osłodzić nieco wzrost cen Polakom, zwykłym konsumentom. No ale takie pieniądze zapewne przyczynią się do wzrostu inflacji, większej masy pieniądza w gospodarce…?

HW: Prawda jest taka, że mamy do czynienia cały czas z dosyć luźną polityką budżetową. Oczywiście rządzący mają inną perspektywę i ja tak po prostu po ludzku rozumiem te niektóre posunięcia. Natomiast jeśli chodzi o to, jak to wpływa na inflację, to wszyscy mamy świadomość tego, że taka właśnie polityka powoduje dodatkowe napięcia inflacyjne.

Natomiast cóż, powtórzę – to jest decyzja rządu, my to przyjmujemy jako pewne ograniczenie zewnętrzne, takie jak zewnętrzne szoki podażowe, które są tutaj głównym czynnikiem. I co, cóż. Uwzględniamy to, tak myślę, że każdy, z członków Rady Polityki Pieniężnej rozważa to w swojej głowie i konfrontuje te dwie polityki. Ale ja uważam, że bierze pod uwagę i oczywiście zachowuje się stosownie do tego co jest (właściwe) z polityki budżetowej…

Inflacja wciąż wysoka – będzie jeszcze wyższa?

MD: Czy widzi Pan przestrzeń, do podwyżki stóp procentowych?

HW: Myślę, że tak. Tak, jak było już kilkakrotnie mówione także przez prezesa Narodowego Banku Polskiego. To, co pojawiało się w wypowiedziach innych członków. Wygląda na to, że gdzieś zbliżamy się do końca tego cyklu podwyżek. I…

MD: Panie profesorze, a ten cykl może się zakończyć na poziomie 7? 7,5? Jak Pan sądzi?

MD: Ja myślę, że oczywiście może, może tak być. Ja kilka miesięcy wcześniej powiedziałem, że gdzieś możemy się zatrzymać między 6 a 7 procent. i to się wydaje całkiem realne. Oczywiście czekamy z niecierpliwością i z jakimś drobnym niepokojem na odczyty sierpniowe, które już pozwolą nam do końca wyrobić opinię jak będziemy się zachowywać w trakcie wrześniowego posiedzenia decyzyjnego Rady Polityki Pieniężnej.

MD: Bardzo panu dziękuję. Prof. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, był moim i Państwa gościem. We wtorek, o poranku. Bardzo dziękuję.

HW: Również bardzo dziękuję, do widzenia.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA WCIĄŻ WYSOKA. BĘDZIE PODWYŻKA STÓP? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy nastąpi przedłużenie wakacji kredytowych i jaki to może mieć konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Tadeuszem Białkiem, wiceprezesem ZPP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 19,1 procent rok do roku (jak wynika z raportu UCE Research i wyższych szkół...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

%d bloggers like this: