Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

INFLACJA W USA NAJWYŻSZA OD 40 LAT

Rekordowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej spłynęły zza oceanu. Grudniowy indeks wyniósł 7% i jest najwyższy od czasów prezydentury Ronalda Reagana.

INFLACJA W USA NAJWYŻSZA OD 40 LAT
INFLACJA W USA NAJWYŻSZA OD 40 LAT

Inflacja w USA najwyższa od 40 lat

Inflacja CPI w grudniu zeszłego roku wyniosła 7% i jest najwyższym odczytem tego wskaźnika od 40 lat. Rynek dobrze zaprognozował wartość indeksu, ale nie budzi to optymizmu w zwykłych konsumentach.

INFLACJA W USA NAJWYŻSZA OD 40 LAT
INFLACJA W USA NAJWYŻSZA OD 40 LAT

Za oceanem inflacja rośnie nieprzerwanie od lutego 2021 roku. Tylko w sierpniu na chwilę nieznacznie spadła, by następnie poszybować do ponad 6 procent.
W listopadzie inflacja CPI rosła w tempie 6.8% rok do roku, a prognoza grudniowa zakłada dalszy wzrost cen.

CZYTAJ TEŻ: TIM COOK ZAROBIŁ 100 MILIONÓW DOLARÓW W 2021 ROKU

Wzrost cen i kosztów życia odbija się na portfelach Amerykanów, którzy zadłużają się by uregulować bieżące opłaty za mieszkanie, jedzenie, paliwa i opiekę medyczną. Według CNBC przeciętna amerykańska rodzina jest zadłużona na ponad 155 tysięcy dolarów. Z sondażu NerdWallet wynika, że 80 procent Amerykanów otrzymało pomoc od państwa, którą przeznaczyli głównie na spłatę długów i na zakup produktów pierwszej potrzeby.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

Bez kategorii

Inwestorzy rzucili sie na akcje dzisiejszego debiutanta na rynku NewConnect, firmy One Solution. Nadwyżka popytu jest tak duża, że po godzinie handel wciąż się...

ŚWIAT

4 podwyżki stóp procentowych za oceanem prognozuje Goldman Sachs. Pierwsza miałaby nastąpić już w marcu. Powód? Przyspieszająca inflacja, która jest najwyższa od 40 lat...

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Tematem rozmowy w BIZNES24 są ulgi dla przedsiębiorców. Roman Młodkowski rozmawia z Joanną Litwińską - doradcą podatkowym w kancelarii Rödl&Partner.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Biznes i Zarządzanie - nowy przedmiot w szkołach, o którym rozmawiają na antenie BIZNES24 Marcin Dobrowolski i prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.