Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

INFLACJA W USA NAJNIŻSZA OD PAŹDZIERNIKA 2021. ALE RYNKI SPODZIEWAŁY SIĘ WIĘCEJ

Inflacja w USA najniższa od października 2021 roku. Spada też – już trzeci miesiąc z rzędu – inflacja bazowa. Ale rynki liczyły na jeszcze więcej.

USA INFLACJA

Roczny wzrost cen konsumenckich wyniósł w grudniu 6.5 procent – czyli tyle, ile szacowali ekonomiści. To już szósty spadek inflacji CPI z rzędu. A od najwyższego poziomu w połowie roku do grudnia wskaźnik przebył już 1/3 drogi dzielącą szczyt inflacji od celu inflacyjnego, który w USA zlokalizowany jest na poziomie 2 procent.

INFLACJA CPI W USA
INFLACJA CPI W USA, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Publikacja bardzo oczekiwanych danych wywołała jednak chwilowe załamanie cen na rynkach akcji. WIG20 zanurkował na kilkanaście minut, podobnie zachowywał się niemiecki indeks DAX. Powód – rynki najwyraźniej liczyły na większy spadek, w szczególności inflacji bazowej. To na nią patrzą członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku podejmując decyzję o stopach procentowych w USA. Inflacja bazowa co prawda spadła – trzeci raz z rzędu. Ale tempo jej spadku jest zdecydowanie słabsze, niż w przypadku inflacji CPI. To oznacza, że hamowanie wzrostu cen jest efektem głównie taniejących surowców, a nie spadku apetytu firm na podnoszenie swoich marż. A dopóki firmy mają przestrzeń na podwyżki, bo konsumenci godzą się na wzrost cen – dopóty ryzyko podwyżek stóp jest realne.

INFLACJA BAZOWA W USA
INFLACJA BAZOWA W USA, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Jak na dane o inflacji zareagują inwestorzy w USA i jak interpretować dane o inflacji w USA na potrzeby swoich decyzji inwestycyjnych? Oglądaj dziś BIZNES24. Start handlu w USA na żywo o 15:30. A spotkanie z analitykami giełdowymi – o 17:00.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W USA NAJNIŻSZA OD PAŹDZIERNIKA 2021. ALE RYNKI SPODZIEWAŁY SIĘ WIĘCEJ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Rynek pracy w USA coraz lepiej.

USA

Amerykański Lockheed Martin wyprodukuje więcej myśliwców F-16.

USA

Wyniki Mastercard zgodne z oczekiwaniami rynku.

USA

Wzrost PKB w USA zaskoczył rynek.

%d bloggers like this: