Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

INFLACJA W TURCJI PRAWIE 80-PROCENTOWA. A TO JESZCZE NIE KONIEC WZROSTU

Ceny konsumpcyjne według danych za czerwiec skoczyły w Turcji o 79.6 procent rok do roku. To najszybszy wzrost cen od 1998 r. Marnym pocieszeniem jest fakt, że ekonomiści spodziewali się inflacji jeszcze wyższej – o okło jeden punkt procentowy.

Turcja Recep Tayyip Erdogan

Widoki na przyszłość są raczej nieciekawe – inflacja producencka, czyli wzrost cen produktów opuszczających bramy fabryk, wynosi już prawie 145 procent. Zmiany inflacji PPI zwykle wyprzedzają zmiany inflacji konsumenckiej.

Inflacja w Turcji
Stopa inflacji CPI w Turcji

Turecki cud gospodarczy – powstanie, rozwój, rozkład

Turcja w pierwszej i przez połowę drugiej dekady XXI wieku uchodziła za kraj cudu gospodarczego. Polityka gospodarcza rządzącego Turcją od 2003 roku Erdogana skupiała się na odrzuceniu części liberalizmu gospodarczego i zastępowaniu go ekonomicznym nacjonalizmem, oraz interwencjonizmem. Ręczne sterowanie gospodarką przyniosło – jak w wielu podobnych przypadkach w historii – szybki wzrost, ale okupiony narastającymi nierównowagami gospodarczymi. Erdogan w czasie swoich rządów wyeliminował również gospodarcze hamulce – np. podporządkował sobie całkowicie bank centralny, którego kierownictwo zostało zdymisjonowane, gdy rok temu usiłowało hamować inflację podwyżkami stóp procentowych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W TURCJI PRAWIE 80-PROCENTOWA. A TO JESZCZE NIE KONIEC WZROSTU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Turcja kontynuuje cięcie stóp procentowych.

ŚWIAT

Inflacja konumencka w Turcja przebiła w sierpniu 80%, inflacja PPI wyniosła 143%

Bez kategorii

Erdogan grozi Grecji. Turecki prezydent ostrzegł sąsiada, że zapłaci on wysoką cenę, jeśli greckie systemy przeciwlotnicze nadal będą utrudniać misje tureckim siłom lotniczym.

ŚWIAT

W czerwcu padł kolejny rekord inflacji w Turcji.

%d bloggers like this: