Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA W SZWAJCARII HAMUJE

INFLACJA W SZWAJCARII

Dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów frankowych. Inflacja w Szwajcarii spadła do najniższego poziomu od 2021 roku – to nadzieja na tańszego franka i niższe stopy procentowe w kraju Helvetów.

INFLACJA W SZWAJCARII

W styczniu inflacja CPI w Szwajcarii spadła do 1,3 proc. względem 1,7 proc. odnotowanych w grudniu – to rezultat wyraźnie niższy od rynkowego konsensusu na poziomie 1,7 proc. Tym samym już ósmy miesiąc z rzędu inflacja znalazła się poniżej celu inflacyjnego tamtejszego banku centralnego, który mieści się w przedziale od zera do 2 proc. rocznie.

Mocne hamowanie inflacji w Szwajcarii zwiększają perspektywy cięć stóp procentowych w tym kraju. Po 15 latach ujemnych stóp procentowych, by przywrócić inflację do celu, w 2022 roku Szwajcarski Bank centralny zdecydował się na pierwszą podwyżkę stóp. W następnym roku Szwajcarzy podnosili stopy jeszcze dwukrotnie – do obecnego poziomu 1,75 proc.
Najbliższe posiedzenie SNB zaplanowane jest na marzec, gdyż posiedzenia tamtejszego banku centralnego w kwestii stóp odbywają się raz na kwartał.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zamknięciu notowań swoje szacunki za 2023 rok podał Kruk. Spółka chwali się, że jej zysk netto pierwszy raz w historii przekroczył 1 miliard...

SANKCJE

Łotewski Sejm zdecydował w czwartek o wprowadzeniu zakazu importu na Łotwę produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się by BNP Paribas Bank Polska przeznaczył na dywidendę do 75 proc. zysku za ubiegły rok.

FIRMA

Bardzo ważna uchwała Sądu Najwyższego. Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. To cios w ZUS, który...