Inflacja w styczniu – najmocniej drożała żywność i energia
Tylko w porównaniu do grudnia 2021 roku ceny w styczniu okazały się wyższe o 1.9 procent. Najmocniej między grudniem a styczniem drożały żywność – o 2.6 procent, oraz utrzymanie mieszkania – o 4.4 procent, podał GUS. Ten ostatni wzrost to efekt głównie wyższych taryf na energie elektryczną i gaz.
CZYTAJ TEŻ: BĘDZIEMY MIELI NAJWYŻSZĄ INFLACJĘ W CAŁEJ UNII. PROGNOZY KE NA 2022 ROK
Co oznacza inflacja na poziomie 9.2 rocznie? Można na nią spojrzeć z dwóch stron. Od strony wydatkowej oznacza, że koszyk zakupów, za który w styczniu 2021 roku trzeba było zapłacić 100 złotych – styczniu tego roku kosztował już 109 złotych i 20 groszy.
Można na inflację spojrzeć również od strony topniejącej wartości zarobków, albo oszczędności. 10 tys. złotych w styczniu 2022 roku jest warte tyle samo, co 9 080 złotych w styczniu 2021 roku.
Czy to już szczyt inflacji?
Ekonomiści spodziewają się, że styczniowy poziom inflacji był najwyższym w tym roku. Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek w rozmowie z BIZNES24 wskazuje, że po pierwsze w kolejnych miesiącach widać będzie skutek obniżki cen paliw po spadku VAT na początku lutego. Ale zauważa też, że firmy, które w ubiegłym roku podnosiły swoje ceny szybciej, niż rosły ich koszty (zwiększając w ten sposób marże) – zaczęły już powstrzymywać apetyty na wzrost cen w obawie przed spadkiem popytu.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV