Spadek inflacji jest dość znaczący. Listopadowy odczyt był na dwucyfrowym poziomie 10,1%. W listopadzie jednak wskaźnik CPI dla strefy euro wyglądał i tak lepiej, niż w październiku, kiedy inflacja konsumencka wyniosła 10,6%.
Drugi miesiąc słabnięcia tempa w jakim produkty i usługi konsumenckie drożeją rodzi szereg ważnych pytań: czy to trwalsza tendencja, czy tylko chwilowe zjawisko? Czy należy oczekiwać zmiany nastawienia Europejskiego Banku Centralnego do inflacji, czy też EBC będzie konsekwentnie podnosił stopy aż nabierze pewności, że inflacja spada? Jaki będzie wpływ stóp procentowych na biznes i rynki?
Członek zarządu EBC i jednocześnie prezes francuskiego banku centralnego, Francois Villeroy de Galhau, w czasie publicznego wystąpienia w pierwszym tygodniu stycznia 2023 mówił, że jest szansa, że szczytowy poziom stopy procentowe EBC osiągną już latem tego roku. Co nie oznacza, że szybko zaczną spadać. Europejscy bankowcy centralni, podobnie jak ich koledzy z FED także widzą „wyższe stopy procentowe przez jakiś czas” – jak określono to w opublikowanych w środę, 3 stycznia 2023 roku minutkach FED z grudniowego posiedzenia.
Gospodarka strefy euro znalazła się pod potężną presją, która jest też udziałem polskiej gospodarki: agresja Rosji na Ukrainę i rosyjska próba odwrócenia od Ukrainy jej europejskich sojuszników, poprzez manipulacje cenami nośników energii i surowcami żywnościowymi, głównie ceną zbóż. W odpowiedzi na gwałtowny wzrost cen, kierowany przez Christine Lagarde Europejski Bank Centralny przeprowadził serię 4 podwyżek stóp procentowych, zapowiadając jednocześnie kontynuację tych działań w rozpczętym właśnie, 2023 roku. W porównaniu jednak do referencyjnej stopy NBP na poziomie 6,75%, główna stopa procentowa EBC wydaje się niska. Osiągnęła poziom 2%.
Grudniowe wystąpienie Christine Lagarde (które można było oglądać na żywo, z tłumaczeniem w BIZNES24, między innymi pod adresem www.biznes24.tv), było mocno jastrzębie. Lagarde powiedziała, że bank „nie zmieni kierunku” i że „okazuje determinację” w walce z inflacją. A walka zapowiada się jak na razie dość ciężka. Prognozy wskazują na średnioroczną inflację za 2022 rok na poziomie 8,4%, na 2023 6,3% a na 2024 rok 3,4%. Cel inflacyjny to tymczasem 2%.
Christine Lagarde zapowiedziała też, że Europejski Bank Centralny nie zamierza opierać swojej polityki pieniężnej na „wysoce zmiennych cenach energii” a obecny spadek inflacji – tempa, w jakim drożeją towary i usługi – powszechnie uważany jest przez analityków za efekt spadku cen nośników energii w końcu roku.