Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

INFLACJA W STREFIE EURO HAMUJE

INFLACJA W STREFIE EURO
foto: pexels.com

Jak wynika z danych eurostatu inflacja HICP w strefie euro spadła mocno w dół. W maju wzrost cen towarów i usług w eurolandzie wyniósł 6.1% czyli dokładnie tyle samo ile w Niemczech w tym samym okresie.

INFLACJA W STREFIE EURO
Inflacja w strefie euro. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Spadek inflacji w strefie euro był o 0.2 punktu procentowego głębszy niż przewidywali analitycy i o blisko jeden punkt procentowy niższy niż przed miesiącem kiedy odnotowano 7%.

INFLACJA W STREFIE EURO
Inflacja w strefie euro. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Tak niskego odczytu nie mieliśmy od ponad roku, kiedy w lutym 22 roku wskaźnik ten wyniósł 5.9%. Również zharmonizowana inflacja bazowa w eurolandzie spadła do poziomu 5.3% i jest to również większy spadek niż spodziewali się ekonomiści.

CZYTAJ TEŻ: NIEMIECKI PRZEMYSŁ W FATALNYM NASTROJU

Biorąc pod uwagę główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że żywność, alkohol i tytoń będą miały najwyższą roczną stopę inflacji w maju (12,5%, w porównaniu z 13,5% w kwietniu), a następnie towary przemysłowe nieenergetyczne (5,8% w porównaniu z 6,2% w kwietniu)- czytamy w komunikacie.

INFLACJA W STREFIE EURO HAMUJE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: