Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

INFLACJA W POLSCE W LIPCU PRZESTAŁA ROSNĄĆ. NA JAK DŁUGO?

Inflacja w Polsce w lipcu przestała rosnąć. Ale na jak długo? Obawy przed wzrostem cen energii w ramach zbliżania sezonu grzewczego studzą nadzieje, że to już szczyt tempa wzrostu cen.

INFLACJA KONSUMENCKA W POLSCE
foto: pixabay.com

Fakt, że inflacja konsumencka już nie rośnie nie oznacza, że nie rosną ceny. Tyle, że nie rosną szybciej, niż przed miesiącem. W lipcu za typowy – zdaniem GUS – koszyk zakupowy polskiego gospodarstwa domowego który rok temu kosztował 100 zł trzeba było już zapłacić 115.5 złotego. Taką zmianę cen oznacza bowiem inflacja wynosząca 15.5 procent.

To pierwszy raz od lutego gdy wskaźnik cen towarów i usług nie rośnie. Dane są zgodne z prognozami rynku.

INFLACJA KONSUMENCKA W POLSCE
Inflacja konsumencka w Polsce.

Z opublikowanego dziś szybkiego odczytu wynika, że w lipcu w porównaniu z ubiegłym roku najmocniej rosły ceny paliw i nośniki energii – o 36.6% r/r. Ceny żywności i napoje bezalkoholowe zdrożały w ujęciu rocznym o 15.3% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

Inflacja konsumencka w Polsce – nie czas na szampana

Jak napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego nie czas jeszcze na otwieranie szampanów. Jesień może bowiem przynieść przyspieszenie wzrostu cen napędzanego m.in. końcem czasowej obniżki cen paliw, droższym prądem i opałem.
W ocenie ING „pomimo stabilizacji w lipcu inflacja jest daleka od opanowania”, a jesień przyniesie dalszy wzrost inflacji i stóp procentowych.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W STREFIE EURO PRZYSPIESZA

Więcej wiary w politykę monetarną NBP mają z kolei analitycy Goldman Sachs, którzy uważają, że inflacja w Polsce może właśnie osiągać swój szczyt.

Dodali jednak, że obecne dane o inflacji i presja na deprecjację złotego będzie wymagać dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, a stopy procentowe osiągną poziom 8 proc.

Utrzymanie jastrzębiego podejścia NBP może być dyskusyjne. W raporcie banku
Przypomniano, że po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), prezes NBP Adam Glapiński „wyraził najbardziej gołębie nastawienie do tej pory”. Prezes banku centralnego argumentował, że w przypadku osiągnięcia przez inflację szczytu w miesiącach letnich i obaw dotyczących wzrostu gospodarczego, dalsze zacieśnianie polityki nie będzie konieczne.

Finalny odczyt lipcowej inflacji GUS poda 12 sierpnia.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W POLSCE W LIPCU PRZESTAŁA ROSNĄĆ. NA JAK DŁUGO?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

%d bloggers like this: