Fakt, że inflacja konsumencka już nie rośnie nie oznacza, że nie rosną ceny. Tyle, że nie rosną szybciej, niż przed miesiącem. W lipcu za typowy – zdaniem GUS – koszyk zakupowy polskiego gospodarstwa domowego który rok temu kosztował 100 zł trzeba było już zapłacić 115.5 złotego. Taką zmianę cen oznacza bowiem inflacja wynosząca 15.5 procent.
To pierwszy raz od lutego gdy wskaźnik cen towarów i usług nie rośnie. Dane są zgodne z prognozami rynku.
Z opublikowanego dziś szybkiego odczytu wynika, że w lipcu w porównaniu z ubiegłym roku najmocniej rosły ceny paliw i nośniki energii – o 36.6% r/r. Ceny żywności i napoje bezalkoholowe zdrożały w ujęciu rocznym o 15.3% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.
Inflacja konsumencka w Polsce – nie czas na szampana
Jak napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego nie czas jeszcze na otwieranie szampanów. Jesień może bowiem przynieść przyspieszenie wzrostu cen napędzanego m.in. końcem czasowej obniżki cen paliw, droższym prądem i opałem.
W ocenie ING „pomimo stabilizacji w lipcu inflacja jest daleka od opanowania”, a jesień przyniesie dalszy wzrost inflacji i stóp procentowych.
CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W STREFIE EURO PRZYSPIESZA
Więcej wiary w politykę monetarną NBP mają z kolei analitycy Goldman Sachs, którzy uważają, że inflacja w Polsce może właśnie osiągać swój szczyt.
Dodali jednak, że obecne dane o inflacji i presja na deprecjację złotego będzie wymagać dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, a stopy procentowe osiągną poziom 8 proc.
Utrzymanie jastrzębiego podejścia NBP może być dyskusyjne. W raporcie banku
Przypomniano, że po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), prezes NBP Adam Glapiński „wyraził najbardziej gołębie nastawienie do tej pory”. Prezes banku centralnego argumentował, że w przypadku osiągnięcia przez inflację szczytu w miesiącach letnich i obaw dotyczących wzrostu gospodarczego, dalsze zacieśnianie polityki nie będzie konieczne.
Finalny odczyt lipcowej inflacji GUS poda 12 sierpnia.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV