Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

INFLACJA W POLSCE PRAWIE NAJWYŻSZA W CAŁEJ UNII. GORZEJ TYLKO W DWÓCH KRAJACH

Inflacja w Polsce mierzona metodą zharmonizowaną dla całej UE wyniosła w grudniu 8%.

INFLACJA W POLSCE
FOT.: Pixabay / Pexels

Inflacja w Polsce w grudniu była trzecią najwyższą w całej Unii Europejskiej. Szybciej niż w Polsce ceny rosły jedynie w Estonii i na Łotwie.

CZYTAJ TEŻ: CENY PALIW W POLSCE ZNÓW ROSNĄ

Grudniowa Inflacja HICP w Strefie Euro wyniosła 5% rok do roku, względem 4.9 proc. w listopadzie. Tym samym przez cały rok 2021 notowaliśmy wzrosty cen w całej strefie euro.

Inflacja w Polsce – wierzyć HICP, czy CPI?

Inflacja konsumencka HICP to zharmonizowany wskaźnik publikowany przez Eurostat mierzący średnią zmianę cen dla końcowego odbiorcy dóbr i usług w sposób, który umożliwia ich porównanie dla wszystkich państw wchodzących w skład strefy euro.

Każde z państw – także Polska – ma również własny, wypracowany przez rodzimą agencję statystyczną (w Polsce tę rolę pełni Główny Urząd Statystyczny) wskaźnik inflacji konsumenckiej – nazywany CPI (consumer price index). Wskaźnik CPI lepiej – niż HICP – oddaje to, co pod wpływem inflacji dzieje się z siłą nabywczą dochodów mieszkańców danego kraju. Inflacja CPI w grudniu była w Polsce jeszcze wyższa, niż mierzona wspólną unijną metodologią i wyniosła aż 8.6% w ujęciu rocznym.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W POLSCE PRAWIE NAJWYŻSZA W CAŁEJ UNII. GORZEJ TYLKO W DWÓCH KRAJACH

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w styczniu 5.1% rok do roku.

OTOCZENIE MAKRO

Bezrobocie ciągle spada. Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,9% w grudniu 2021 r. wobec 3% w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny...

OTOCZENIE MAKRO

Ceny liczone według HICP w Polsce we wrześniu w ujęciu rocznym wzrosły o 5,6 proc., wobec 5,0 proc. w sierpniu - podał Eurostat.

OTOCZENIE MAKRO

Zharmonizowana Inflacja w strefie euro sięgnęła w sierpniu 3 procent – poinformował dziś Eurostat. Najszybszego wzrostu cen w strefie euro doświadczają mieszkańcy Belgii –...

%d bloggers like this: