Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA W POLSCE PONIŻEJ PROGNOZ

Inflacja w Polsce hamuje – w grudniu spadła poniżej prognoz rynkowych.

INFLACJA W POLSCE
foto: pixabay.com

Inflacja zaskoczyła rynki i ekonomistów. Grudniowy odczyt indeksu wzrostu cen okazał sie bowiem wyraźnie niższy od oczekiwań. Tym samym inflacja spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, czyli do 6,1 proc.

INFLACJA W POLSCE
Inflacja w Polsce hamuje w grudniu 2023. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Rynek oczekiwał, że w ostatnim miesiącu ubiegłego roku inflacja spadnie do poziomu 6,5 proc. z 6,6 proc. miesiąc wcześniej. Tymczasem spadek okazał się mocniejszy.

INFLACJA W POLSCE
Inflacja w Polsce hamuje w grudniu 2023. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS najwolniej rosły w grudniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które były wyższe o 5,9% niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Największy wzrost odnotowano w segmencie nośników energii (+9,8% rdr.). Ceny paliw spadły natomiast o 6%.

CZYTAJ TEŻ: DYREKTOR GDDKIA ODWOŁANY

Jak napisali w mediach społecznościowych ekonomiści ING Banku Śląskiego możemy mówić o pozytywnej niespodziance inflacyjnej. Według nich początek 2024 przyniesie dalszą dezinflację, ale RPP pozostawi w przyszłym tygodniu stopy bez zmian.

Przypomnijmy, że w najbliższy poniedziałek rozpoczyna się dwudniowe i pierwsze w tym roku posiedzenie RPP w sprawie wysokości stóp procentowych. Ostatni raz Rada zmieniła je w październiku obniżając stopę referencyjną do 5,75 proc.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W POLSCE PONIŻEJ PROGNOZ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zamknięciu notowań swoje szacunki za 2023 rok podał Kruk. Spółka chwali się, że jej zysk netto pierwszy raz w historii przekroczył 1 miliard...

SANKCJE

Łotewski Sejm zdecydował w czwartek o wprowadzeniu zakazu importu na Łotwę produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się by BNP Paribas Bank Polska przeznaczył na dywidendę do 75 proc. zysku za ubiegły rok.

FIRMA

Bardzo ważna uchwała Sądu Najwyższego. Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. To cios w ZUS, który...