Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

INFLACJA W POLSCE PONIŻEJ PROGNOZ I HAMUJE (ROZMOWA)

O odczycie inflacji rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Eugeniuszem Gatnarem, ekonomistą z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i byłym członkiem Rady Polityki Fiskalnej.

INFLACJA W POLSCE PONIŻEJ PROGNOZ I HAMUJE (ROZMOWA)
prof. Eugeniusz Gatnar, żródło: Wikipedia, CC BY-SA 4.0

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest profesor Eugeniusz Gatnar, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Dzień dobry Panie profesorze. Witam w BIZNES24.

EUGENIUSZ GATNAR, UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KATOWICACH: Dzień dobry panie redaktorze. Witam wszystkich.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Aż tak nierealnie wygląda te 6,1. Spodziewaliśmy się wartości troszeczkę większych. Oczywiście to są ułamki pełnego procenta, ale mówiliśmy o tym, że konsensus wynosił 6,5. Mówiło się, że może te 6,6 będzie utrzymane. Niektórzy mówili, że inflacja wzrośnie do pełnych siedmiu procent. Czy jest, o co kruszyć kopie w ogóle przy mówieniu o inflacji, różnicach rzędu dziesiątych punktu?

EG: Zgoda. Też uważam, że te zmiany są, można powiedzieć w ramach błędu statystycznego. To są dziesiąte części punktu procentowego. Ja bym do tego nie przywiązywał wielkiej wagi. Liczy się trend. Mamy do czynienia z dezinflacją w Polsce, w Europie, wszędzie.

Ale ja cały czas podkreślam: wszystkie te odczyty, panie redaktorze są pod silnym wpływem bazy statystycznej z ubiegłego roku. A, ta z kolei kształtowała się pod wpływem wojny na Ukrainie i oczywiście skutków pandemii. Więc proszę zobaczyć na przykład na to, co się zdarzyło wczoraj w Niemczech – tam inflacja wzrosła, ponieważ w grudniu ubiegłego roku rząd dopłacał do nośników energii, do gazu itd. Więc ta baza się obniżyła, ten mianownik się obniżył, no i oczywiście wskaźnik zarówno CPI, jak i HICP, bo oba te wskaźniki wzrosły do poziomu 3,7-3,8%, więc te wskaźniki wzrosły na skutek powiedzmy tej niższej bazy.

Ja bym poczekał w Polsce do lutego, a może nawet do marca. Pamiętajmy, że jesteśmy na tym płaskowyżu najsilniejszych wartości. Tam za panem widać, czy obok mnie na tym ekranie, te wskaźniki z poprzedniego roku i widzimy ten szczyt lutowy. Więc widać, że tutaj jeszcze będą jakieś spadki. Ale tak naprawdę o inflacji to prawdę zobaczymy, myślę dopiero w marcu.

INFLACJA W POLSCE
źródło: BIZNES24

MD: Kiedy zobaczymy wpływ tej strategii wait-and-see? W przypadku zmian stóp procentowych one mają, jak mówimy, wpływ po iluś tam kwartałach, po trzech, czterech…

EG: Panie redaktorze, sześciu-ośmiu.

MD: A w takim razie czy ta strategia wait-and-see także powinna trwać aż tyle kwartałów, półtora roku?

EG: No nie, oczywiście, że nie. Polityka pieniężna jest tak, jak już wielokrotnie mówiłem, jest sztuką. Trzeba przewidywać to, co będzie. Trzeba wczytywać się w dane, trzeba analizować trendy. I to ostatnio tak trochę słabo wyglądało. Więc teraz myślę, że rzeczywiście trzeba poczekać. Trzeba poczekać, czy te trendy się ustabilizują. No i ta pozycja, jaką przyjął EBC, czyli „wyżej na dłużej” myślę, że jest dobra.

Popatrzmy na Bank Czech i tak dalej. Tutaj jest duża niepewność, więc proponuję, żeby na razie nic nie robić. Gdybym był w radzie, to bym nic nie robił, czekał i się przyglądał. Cały czas mówię: ta baza statystyczna, ona ciągle bardzo silnie oddziałuje na te odczyty.

MD: Taka odważna dosyć konstatacja: „Gdybym był w radzie, to bym nic nie robił, tylko czekał.” Ale bardzo mi się podoba. Przypomnę Państwu, że główna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 5,75 procent po dwóch obniżkach, pierwsza – spektakularna we wrześniu o 75 punktów, następnie o 25 punktów obniżka dokonana w październiku.

CZYTAJ TEŻ: RADA FISKALNA DLA POLSKI? (ROZMOWA)

Wczoraj prof. Łukasz Hardt był naszym gościem. Mówił o tym, że pierwszy moment, w którym można zastanowić się nad zmianą poziomu stóp procentowych, przewiduje, choć najlepiej tak tego by nie robił, w marcu, kiedy poznamy najnowsze projekcje Narodowego Banku Polskiego. To jest do marca, musimy poczekać…?

INFLACJA W POLSCE PONIŻEJ PROGNOZ I HAMUJE (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

EG: Panie redaktorze, tak myślę oczywiście, ze względu na projekcję też. Natomiast myślę o tej bazie z ubiegłego roku. I panie redaktorze, musimy jeszcze pamiętać o tej ekspansywnej polityce pieniężnej. Tutaj te plany rządu ja nie wiem one się częściowo materializują… Ekspansywnej polityce fiskalnej, przepraszam – ekspansywnej polityce fiskalnej. Te plany rządu, te podwyżki w sferze budżetowej dla nauczycieli akademickich, (co oczywiście mnie bardzo cieszy) ale będzie wpływało na inflację, oczywiście będzie ją podnosiło.

MD: Ale to, co Pan powiedział też o polityce pieniężnej, to też nie jest niewłaściwe. Bo zwróćmy uwagę na to, jak na wczorajszy projekt mieszkania z zerowym oprocentowaniem kredytu dla największych rodzin, to również wywołałoby taką akcję kredytową i taką podaż pieniądza przy okazji na rynek, która mogłaby być niebezpieczna.

Spójrzmy na giełdę papierów wartościowych, bo tutaj jest istotna reakcja rynku, charakterystyczna dosyć. Indeks WIG20 traci w tym momencie – spadł i tak był od początku sesji na minusie, ale teraz znowu spada po danych o inflacji: 2250 punktów w tym momencie to jest prawie 1,5 przeceny głównego indeksu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Poproszę o pokazanie nam jeszcze, jak banki reagują na to, co się dzieje, bo to jest też interesujące. Banki, czyli banki, które są notowane w indeksie WIG20. 20 spółek, indeks WIG20 – wszystkie przecenione, banki: od 1,32 Santander, do 2,37%, Bank Pekao SA.

Wracając do tematów także polityki fiskalnej i tej, dopiero poznajemy ją jest tworzona przez rząd, przez ministra Domańskiego. Wczoraj poznaliśmy program potężnego wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego. Nawet 13 miliardów złotych w ciągu 10 lat. Takie mają być ramy tego planu. Czy to jest dużo w skali kraju?

EG: To jest bardzo dużo, panie redaktorze. I chcę przypomnieć, że ostatnie dane pokazują, że akcja kredytowa, kredyty hipoteczne wróciły już można powiedzieć, na poziom z 2021 roku. Wtedy, kiedy ja widziałem ten boom kredytowy i wnioskowałem o podniesienie stóp, żeby trochę ochłodzić ten zapał. Ja myślę, że tutaj jakby wolałbym, żeby stymulowana by była podaż, a nie popyt. Te wszystkie programy kredytowe 2% i tam ileś procent, one po prostu stymulują popyt, podnoszą ceny mieszkań. I tak naprawdę tego rynku nie naprawiają. Moim zdaniem trzeba byłoby stymulować podaż. I tu jest pytanie do rządu oczywiście, jak to robić skutecznie.

MD: No tak, ale to by oznaczało przesunięcie pieniędzy na zupełnie inne obszary. Na koniec jeszcze: 2024 rok, inflacja, najważniejsze wyzwanie, z którym musimy sobie cały czas radzić. Co jest dla Pana największym wyzwaniem na te najbliższe 12 miesięcy?

EG: Na te najbliższe 12 miesięcy myślę, że ważny jest ten policy mix. Jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądała ta w cudzysłowie współpraca, bo tu mówimy oczywiście o współdziałaniu właśnie rządu, czyli polityki fiskalnej i banku centralnego, czyli polityki pieniężnej.

To mnie ciekawi, jak będą te dwie strony Świętokrzyskiej ze sobą współdziałały właśnie w tym ograniczeniu inflacji, która moim zdaniem będzie się w tym przedziale od 5 do 7% w całym tym roku kształtować i będzie bardzo trudno ją zbić poniżej tego poziomu na pewno do końca obecnego roku.

MD: Panie Profesorze, bardzo dziękujemy za Pański czas, za połączenie. Profesor Eugeniusz Gatnar, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, były członek RPP był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.

EG: Dziękuję. Pozdrawiam wszystkich.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W POLSCE PONIŻEJ PROGNOZ I HAMUJE (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UKRAINA

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, powiedział, że sprawa blokowania przejść granicznych przez polskich rolników powinna zostać rozwiązana do 28 marca. Obecnie po obu stronach granicy...

KREDYTY

Jeśli inflacja w lutym lub w marcu spadnie do 3,5 procent to rząd nie wprowadzi wakacji kredytowych - pisze money.pl

ENERGETYKA

Nie będzie szukania nowej lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej. Decyzja mówiąca o tym, ze powstanie w gminie Choczewo jest ostateczna - stwierdził dziś pełnomocnik...

KPO

Odblokowanie funduszy europejskich dla Polski wzmocni aktywność inwestycyjną i wzrost gospodarczy - pisze Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP i prognozuje, że PKB Polski...