Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA W POLSCE PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Inflacja w Polsce notuje nieznaczny wzrost w maju.

INFLACJA W POLSCE

Po roku spadków, inflacja konsumencka w naszym kraju rośnie drugi miesiąc z rzędu. Na szczęście wzrost cen towarów i usług okazał się niższy niż oczekiwali ekonomiści.

INFLACJA W POLSCE
Inflacja w Polsce – CPI w ujęciu rocznym. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Jak podał dzisiaj GUS, inflacja konsumencka w maju wzrosła do 2,5 proc. rok do roku z 2,4 proc. odnotowanych w kwietniu. Rynek oczekiwał mocniejszego, bo wynoszącego 2,7 proc., wzrostu inflacji.

INFLACJA W POLSCE
Inflacja w Polsce – CPI w ujęciu miesięcznym. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 proc. wobec spodziewanych 0,4 proc.

W maju inflacje podbiły przede wszystkim ceny żywności, które wzrosły o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca. Paliwa potaniały natomiast w porównaniu z kwietniem o 0,3 proc.

CZYTAJ TEŻ: CENY GAZU SCHODZĄ ZE SZCZYTU (ROZMOWA)

Zdaniem ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy inflacja pozostanie w granicach – wynoszącego 2 pół proc – celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. W lipcu inflacja prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4-4,5% z uwagi na odmrożenie cen energii. Wtedy będzie można zobaczyć też pierwsze wzrosty inflacji bazowej z uwagi na presję płacową – uważa PIE.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W POLSCE PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.