Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

INFLACJA W POLSCE NIŻEJ OD OCZEKIWAŃ,  ALE… (ROZMOWA)

O tym, że inflacja w polsce osiąga poziom nieco niżej od oczekiwań i co z tego wyniknie, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 prof. Marianem Nogą z Uniwersytetu WSB Merito, byłym członkiem RPP.

INFLACJA W POLSCE NIŻEJ OD OCZEKIWAŃ,  ALE... (ROZMOWA)
prof. Marian Noga, uniwersytet WSB Merito, b. członek RPP, członek rady nadzorczej KGHM, źródło: Wikipedia

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Rekordowe wzrosty cen, proszę Państwa już są chyba za nami, bowiem inflacja konsumencka w styczniu wyniosła 3,9% w ujęciu rocznym. To są informacje, które podał przed chwilą Główny Urząd Statystyczny, a więc spadek wyniósł 2,3 punktu procentowego.

Z nami jest profesor Marian Noga z Uniwersytetu WSB Merito, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Dzień dobry Panie profesorze, witam w BIZNES24. Czemu zawdzięczamy tak silny spadek inflacji w styczniu? Czy, aby nie efektowi bazy z zeszłego roku?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MARIAN NOGA, UNIWERSYTET WSB MERITO: No oczywiście, że efektowi bazy przede wszystkim. Zresztą, gdy spojrzymy na inflację w roku 2023, jeszcze wyższy wskaźnik CPI był w lutym tak, że będziemy obserwować za miesiąc kolejny spadek inflacji.

Natomiast działają jeszcze ponadto tarcze różne, tak można je nazwać – antyinflacyjne i to razem wzięte spowodowało spadek inflacji 6,2 do 3,9. Rynek to przewidywał. Może nie dokładnie, bo odczyty były – spadek do 4-4,3. Nawet poniekąd można powiedzieć, że 3,9 jest niespodzianką, ale jeżeli mogę coś dodać to w lutym będzie może już 3, a nawet poniżej trzech, a w marcu może być w punkt: 2,5. Niektórzy mówią 2,4.

I ten wynik dzisiejszy wszystko na to wskazuje, że do marca inflacja będzie spadać, ale już od kwietnia nastąpi odbicie. Tutaj jeszcze przed anteną rozmawialiśmy o Czechach. Proszę zwrócić uwagę, że w Czechach inflacja spadła z 6,9 do 2,3 czyli o 4,6 punktu procentowego…

MD: Tu pozwolę sobie wejść Panu w słowo, ponieważ (proszę mi pracy nie odbierać. Ja zadaję pytania, Panie profesorze) i zadam pytanie o Czechy.

MN: A, czyli ja sobie zadaję i odpowiadam… Jasne, proszę bardzo:

MD: Ja zadam pytanie o Czechy i Słowację. Tu ten spadek inflacji jest jeszcze głębszy: z ponad 6 procent do poniżej 3. Z czego on wynika?

MN: Właśnie. Moim zadaniem jest odpowiedzieć na pana pytanie i znaleźć przyczyny. I pamięta pan (zresztą na antenie pana stacji i w rozmowie z panem) rozmawialiśmy o sytuacji kryzysu światowego, kryzysu gospodarczego 2007-2009, potem jeszcze 2011 – grecki kryzys długu publicznego, czyli właściwie to było 5 lat, bo to 2007-2012. I wtedy banki centralne właściwie, jeżeli chodzi o ich stopy referencyjne, te główne stopy, szorowały pod nie. Pamięta pan to, te 5 lat?

I w związku z tym banki centralne na świecie wyraźnie wskazały, jak powinny w tej sytuacji funkcjonować, tzn. powinna być doprowadzona do perfekcji komunikacja z rynkami, w tym czytaj, na przykład z gospodarstwami domowymi też. I w związku z tym taką lekcję odrobiły wszystkie banki centralne na świecie, bank centralny Czech również.

Natomiast tej lekcji nie odrobił Narodowy Bank Polski – tak mogę powiedzieć. Bo o ile ja wiem, pan mnie zahaczy, że ja do 2010 roku byłem w Radzie Polityki Pieniężnej i naprawdę myśmy wszystko robili, żeby tę komunikację prowadzić w sposób efektywny, racjonalny. Ja panu powiem więcej: ja jestem zwolennikiem, żeby wpisać w ustawie o Narodowym Banku Polskim, jeszcze dobitniej cel NBP – nie tylko stabilizację cen i zachowanie wartości siły nabywczej złotego.

Ale ja jestem za tym, żeby zapisać wyraźnie, że misją, (może uznajmy to, jako misję banku centralnego – polskiego banku centralnego) jest zarządzanie oczekiwaniami inflacyjnymi gospodarstw domowych i przedsiębiorców. Tego nie ma.

I stąd spadek inflacji w Czechach mnie nie zaskakuje, bo tam jest bardzo dobre zarządzanie oczekiwaniami inflacyjnymi, a my w Polsce… ja nie będę wracał do różnych standupowych wystąpień prezesa, ale to jest właśnie to. To nie ma nic wspólnego z racjonalnym zarządzaniem oczekiwaniami inflacyjnymi w Polsce. I stąd mamy to, co mamy.

MD: Na marginesie, to informacja dla naszych widzów: Wczoraj zrezygnował po trzech miesiącach pracy rzecznik Narodowego Banku Polskiego. Symptomatyczne.

Ale wróćmy do naszego kraju i wróćmy do stóp procentowych. Bo ponieważ jeżeli teraz mamy 3,9, w lutym powiedział Pan zejdziemy być może poniżej 3 procent wzrostu cen w ujęciu rocznym. W marcu możemy dojść do celu inflacyjnego. Co prawda w kwietniu może być to wzrost, ale w marcu będzie cel. To w takim razie, czy gdyby Pan był członkiem rady albo z Pańskiego doświadczenia, wierzy Pan w to, że w marcu może dojść do obniżek stóp procentowych, do kontynuacji obniżania stóp procentowych?

INFLACJA W POLSCE NIŻEJ OD OCZEKIWAŃ,  ALE... (ROZMOWA)
prof. Marian Noga, żródło: Wikipedia cc BY 3.0

MN: Jasne… Może powiem tak: Z punktu widzenia kanonów prowadzenia polityki pieniężnej ja takiej przestrzeni do obniżania stóp procentowych nie widzę. Ale ja rozumiem pana pytanie. Pan mnie pyta, czy po prostu ta rada, jaka jest dzisiaj, czy ona podejmie taką decyzję, że w dalszym ciągu będzie strategia wait-and-see, czy jak kto woli, bo to nie po polsku – stopy-stop.

Czyli tak nie umiem odpowiedzieć. Może będą próbowali. No, są takie… na przykład Credit Agricole Bank i Borowski, analityk generalny Credit Agricole, (Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, przyp. trans.) mówi, że może być obniżka stóp procentowych.

Ale jeszcze raz powtórzę: Ja nie widzę. Zaraz powiem, dlaczego ja nie widzę. Bo, to mało mówić o odbiciu. Ale jak pan sobie przypomina, panie Marcinie, zarówno założenie do budżetu rządu, który odszedł i rządu, który jest w tej chwili, było 6,6 w skali roku. Zgadza się? Zgadza się.

MD: Tak jest.

MN: Tak, inflacja średnioroczna 2024. Skąd się to bierze? Bo to odbicie będzie prowadzić do tego, że w październiku/listopadzie/ w grudniu my dojdziemy – no to różnie tu ekonomiści: niektórzy mówią o sześciu, no, ale to ci nie wierzą w 6,6. Ale niektórzy mówią o siedmiu, ośmiu procentach inflacji. I wtedy, gdyby rzeczywiście w grudniu było osiem, to średnia roczna może być 6,6.

A w związku z tym ja ciągle nie widzę przestrzeni dla obniżki stóp procentowych. Ale tak: Ale mamy przecież raport o inflacji za miesiąc. To pan czeka, ja czekam. Czekamy na kolejny raport. No i zobaczymy, jak tam będzie wyglądać ścieżka inflacji i ścieżka PKB – zobaczymy.

Potem będziemy mieć raport lipcowy, a jeszcze w tym roku będzie raport listopadowy, więc na razie przestrzeni nie widzę, ale ona się może nawet i dla mnie pojawić, jeżeli ja zobaczę te słynne fancharty różowe (bo niebieskie są dotyczące PKB), jak one będą pokazywać inflację w przyszłości. Bo Rada Polityki Pieniężnej wtedy powinna obniżać stopy procentowe, jeżeli w perspektywie półtora, dwóch lat CPI spadnie poniżej 2,5%, przynajmniej w tym fancharcie – na tym wykresie wachlarzowym. Natomiast teraz, jak pan wie, to tego nie ma dziś.

MD: O ile inflacja wzrośnie w kwietniu po zamknięciu tych tarcz – odłożeniu do arsenału tarcz na żywność i podwyżce VAT u na żywność właśnie.
 
MN: Oczywiście. Chociażby to.

MD: Prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej i uwaga: członek rady nadzorczej KGHM-u, (to tegotygodniowa nominacja) był naszym gościem. Bardzo dziękuję Panu za rozmowę.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W POLSCE NIŻEJ OD OCZEKIWAŃ,  ALE... (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy czeka nas szok cenowy w stawkach za energię rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym biznesalert.pl.

EUROPA

Właściciel sieci sklepów Żabka, amerykański fundusz CVC Capital Partners ogłosił zamiar wejścia na giełdę w Amsterdamie. Oferta ma objąć akcje nowej emisji – cel...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak rozliczyć zyski z inwestycji kapitałowych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Juszczykiem, gł. doradcą podatkowym w inFakcie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy rozbudowa lotnisk Chopina oraz Modlin ma sens i czy może ona zastąpić powstanie CPK, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem...