Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

INFLACJA W POLSCE MOCNO W DÓŁ

PARP PRZEDŁUŻA PROGRAM
foto: pixabay.com

Maj był trzecim miesiącem postępującej w Polsce dezinflacji, czyli spadku tempa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, dokładnie do 13%. Co ważne, w ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła zero, co oznacza, że ceny koszyka dóbr pozostały na niezmienionym poziomie. Przynajmniej teoretycznie.

INFLACJA W POLSCE
Inflacja w Polsce – inflacja cen konsumenckich. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Teoretycznie, bowiem jak wskazują dane szczegółowe, żywność podrożała w ujęciu miesięcznym o 0.6%, ale paliwa potaniały o 4.8% bilansując wzrost cen żywności. To oznacza, że ceny w kwietniu były takie same jak w maju. Ostatnio z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w lutym 2022, a wcześniej w kwietniu 2020 roku.

CZYTAJ TEŻ: JEDEN DZIEŃ NA ROZLICZENIE SKŁADKI ZUS

Wracając do rocznej miary wzrostu cen, poziom równych trzynastu procent jest najniższym od kwietnia zeszłego roku, kiedy to ceny rosły o 12.4%. Odnośnie pozostałych kategorii, ceny żywności i napojów wzrosły o 18.9%, zaś ceny nośników energii o 20.4%. Kontynuowane są spadki cen paliw, które w ujęciu rocznym spadły już o 9.5%.

CZYTAJ TEŻ: SPADEK INFLACJI W POLSCE DO 13% PRZY PRZEWIDYWANYM WOLNYM TEMPIE DEZINFLACJI (ROZMOWA)

INFLACJA W POLSCE MOCNO W DÓŁ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: