Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA W POLSCE JEDNAK WYŻSZA

Grudniowa inflacja w Polsce okazała się wyższa od oczekiwań.

INFLACJA W POLSCE

Wzrost cen w grudniu okazał się nieco wyższy od pierwotnych szacunków. Zdrożały niemal wszystkie kategorie towarów i usług.

INFLACJA W POLSCE
Inflacja w Polsce w grudniu 2023. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

W grudniu ceny były wyższe o 6.2% w porównaniu z grudniem 2022 roku (wstępny odczyt wyniósł 6.1% r/r). To o 10 punktów bazowych więcej niż podano w tak zwanym szybkim odczycie opublikowanym 5 stycznia. Co drożało najszybciej?

INFLACJA W POLSCE
Inflacja w Polsce – dane składowe. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Wzrost w kategorii Edukacja okazał się rekordowy, w nim ceny podniosły się o ponad 10%. Wzrost cen na niemal takim poziomie zanotowano również w Turystyce. Alkohol i papierosy były droższe o 9.5%, użytkowanie mieszkania i nośniki energii o ponad 9%, łączność, czyli ceny wynikające m.in. z taryf operatorów telekomunikacyjnych, podrożała o 6.7%; żywność zaś o 6%. Wzrost cen odzieży i obuwia o ponad 3% można tłumaczyć m.in. atakiem zimy na początku ostatniego miesiąca roku. Jedynym taniejącym towarem były paliwa – w kategorii „transport” odnotowano spadek cen o 2.8%.

CZYTAJ TEŻ: DEUTSCHE WIRTSCHAFT NA MINUSIE. PKB SPADŁ O 12 MILIARDÓW EURO

Co z cenami w kolejnych miesiącach? Według ekonomistów na skutek utrzymania zerowego vat-u na żywność (do kwietnia) oraz sztucznie zaniżonych cen prądu i gazu dla gospodarstw domowych (do czerwca) inflacja może przejściowo spaść w okolice 3-4%. Po ich wygaśnięciu może przyspieszyć nawet do 6-8% w drugiej połowie roku.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W POLSCE JEDNAK WYŻSZA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O planowanych dopłatach do zakupu samochodów elektrycznych w tym również używanych, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Maciejem Gisem z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co zmieni reforma rynku bilansującego i jak może poprawić wyceny energii elektrycznej, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Maciejem Wapińskim z PSE

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym ile kosztuje utrzymanie Spodka i jakie są koszty największych konferencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Wojciechem Kuśpikiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Wspierania...

INNE

Gdański port unieważnił postępowanie na hub w którym ma przeładowywane być m.in zboże. Spółka nie podała przyczyn anulowania postępowania.