Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA W POLSCE JEDNAK WYŻSZA

Grudniowa inflacja w Polsce okazała się wyższa od oczekiwań.

INFLACJA W POLSCE

Wzrost cen w grudniu okazał się nieco wyższy od pierwotnych szacunków. Zdrożały niemal wszystkie kategorie towarów i usług.

INFLACJA W POLSCE
Inflacja w Polsce w grudniu 2023. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

W grudniu ceny były wyższe o 6.2% w porównaniu z grudniem 2022 roku (wstępny odczyt wyniósł 6.1% r/r). To o 10 punktów bazowych więcej niż podano w tak zwanym szybkim odczycie opublikowanym 5 stycznia. Co drożało najszybciej?

INFLACJA W POLSCE
Inflacja w Polsce – dane składowe. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Wzrost w kategorii Edukacja okazał się rekordowy, w nim ceny podniosły się o ponad 10%. Wzrost cen na niemal takim poziomie zanotowano również w Turystyce. Alkohol i papierosy były droższe o 9.5%, użytkowanie mieszkania i nośniki energii o ponad 9%, łączność, czyli ceny wynikające m.in. z taryf operatorów telekomunikacyjnych, podrożała o 6.7%; żywność zaś o 6%. Wzrost cen odzieży i obuwia o ponad 3% można tłumaczyć m.in. atakiem zimy na początku ostatniego miesiąca roku. Jedynym taniejącym towarem były paliwa – w kategorii „transport” odnotowano spadek cen o 2.8%.

CZYTAJ TEŻ: DEUTSCHE WIRTSCHAFT NA MINUSIE. PKB SPADŁ O 12 MILIARDÓW EURO

Co z cenami w kolejnych miesiącach? Według ekonomistów na skutek utrzymania zerowego vat-u na żywność (do kwietnia) oraz sztucznie zaniżonych cen prądu i gazu dla gospodarstw domowych (do czerwca) inflacja może przejściowo spaść w okolice 3-4%. Po ich wygaśnięciu może przyspieszyć nawet do 6-8% w drugiej połowie roku.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W POLSCE JEDNAK WYŻSZA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zamknięciu notowań swoje szacunki za 2023 rok podał Kruk. Spółka chwali się, że jej zysk netto pierwszy raz w historii przekroczył 1 miliard...

SANKCJE

Łotewski Sejm zdecydował w czwartek o wprowadzeniu zakazu importu na Łotwę produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się by BNP Paribas Bank Polska przeznaczył na dywidendę do 75 proc. zysku za ubiegły rok.

FIRMA

Bardzo ważna uchwała Sądu Najwyższego. Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. To cios w ZUS, który...