Co najbardziej zaskoczyło na plus, a co in minus w pełnych danych o inflacji?
Paliwo w marcu tego roku nie było już droższe, niż przed rokiem. Ale teraz paliwem inflacji stały się usługi – które w ciągu roku zdrożały o 1/6. To pokazuje, jak inflacja rozlała się na całą gospodarkę – i jak karmi ją to, że wciąż mamy z czego ponosić koszty wzrostu cen – komentuje w BIZNES24 prof. Jacek Tomkiewicz, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego.
Co wiemy dzięki finalnym danym o inflacji
Wstępne dane, które poznaliśmy na początku kwietnia pokazywały, że inflacja spadła do 16.2 procent – i poza lutowym wyskokiem był to 6 kolejny spadek inflacji. Ale dane wstępne podawane przez GUS tuż po zakończeniu miesiąca pokazują tylko trzy kategorie cen – żywność, energię i koszty utrzymania domu.
Te trzy kategorie kosztów stanowią co prawda większość wydatków gospodarstw domowych w Polsce – ale jednocześnie to nie one decydują o tym, czy bank centralny podniesie stopy. Bo stanowią w większości tzw. inflację podażową.
CZYTAJ TEŻ: KURS DOLARA SPADNIE DZIŚ DO CZASU SPRZED WOJNY? DOLAR TANIEJE W OCZACH
Konsumenci muszą kupować żywność, paliwa i utrzymywać mieszkanie niemal niezależnie od tego, jak oceniają swoją sytuację finansową. Rada Polityki Pieniężnej podnosi natomiast stopy po to, żeby zbić inflację bazową – a jej poziom można ocenić dopiero kiedy poznamy pełne dane o inflacji konsumenckiej
Polacy już nie godzą się na wzrost cen
Polacy już nie godzą się na wzrost cen żywności. I kupują mniej – wynika z danych NielsenIQ przytaczanych dziś przez Rzeczpospolitą. Ilość żywności sprzedawanej w sklepach w Polsce wzrosła o zaledwie 1 procent – mimo silnego napływu uchodźców z Ukrainy.
CZYTAJ TEŻ:12 MLD DOLARÓW NA PLUSIE W JEDEN DZIEŃ. ARNAULT DYSTANSUJE MUSKA
Wartość rynku FMCG od marca 2022 do lutego 2023 wzrosła co prawda o ponad 16 procent – wynika z danych Nielsena. Ale jest to efekt wzrostu cen, a nie zwiększenia zakupów.
Bardziej, niż żywność tempo wzrostu liczby mieszkańców Polski w ciągu ostatniego roku oddaje wzrost sprzedaży chemii gospodarczej. Kupiliśmy jej – po odliczeniu inflacji – o 3.2 procent więcej, niż w poprzednim roku.
W przypadku żywności jedną z niewielu kategorii, które mocno rosną są warzywne zamienniki mięs i żywność wegańska i wegetariańska. Ale to w dużej mierze efekt wciąż niskiej bazy.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV