Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

INFLACJA W POLSCE HAMUJE

Inflacja w Polsce hamuje – wynika ze wstępnych danych GUS.

INFLACJA W POLSCE HAMUJE

Inflacja hamuje. Najnowszy, wstępny odczyt kwietniowego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych wykazał 14.7% rok do roku.

INFLACJA W POLSCE HAMUJE
Inflacja w Polsce hamuje. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Oznacza to spadek dynamiki o półtora punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Przypomnijmy, że w marcu inflacja konsumencka wyniosła 16.2%.

Ekonomiści ING Economics Poland wskazują, że spadek odczytu wynika z ustępowania „szoków w paliwach, energii i żywności”. Podkreślono jednak, że inflacja bazowa wciąż pozostaje wysoka – 12.2% rok do roku pomimo faktycznej recesji w konsumpcji.

CZYTAJ TEŻ: KREDYTY FRANKOWE ŚCIĘŁY ZYSKI MBANKU

Prognozy zakładają, że w kolejnych miesiącach inflacja CPI będzie się obniżać i że pod koniec roku zbliży się do poziomów jednocyfrowych. Nie oznacza to jednak, że ceny w sklepach zaczną spadać. Do tego potrzebowalibyśmy deflacji – czyli wzrostu siły nabywczej pieniądza.

INFLACJA W POLSCE HAMUJE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: