Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NIEMCY

INFLACJA W NIEMCZECH MOCNO W DÓŁ

INFLACJA W NIEMCZECH MOCNO W DÓŁ

Zaczynamy od bardzo dobrej informacji z frontu walki z inflacją. Wzrost cen w Niemczech – największej europejskiej gospodarce – spadł do poziomu po raz ostatni widzianego przed napaścią Rosji na Ukrainę.

INFLACJA W NIEMCZECH MOCNO W DÓŁ

Ceny we wrześniu tego roku były w Niemczech o 4.5 procent wyższe, niż przed rokiem. To bardzo silny spadek w stosunku do sierpnia, gdy roczna inflacja wyniosła 6.1 procent. Spadek inflacji, ale nie spadek cen, bo te nawet w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0.3 procent. Jak to możliwe, że inflacja roczna spadła o ponad 1.5 punktu procentowego, a jednocześnie miesięczna utrzymała się powyżej zera?

Odpowiada za to ubiegłoroczna wielka promocja na transport publiczny. Niemcy wprowadziły rok temu bilet, na którym za 9 euro można było podróżować prawie całą komunikacją publiczną. Bilet działał do sierpnia ubiegłego roku, co obniżyło bazę do wyliczeń dla tegorocznej sierpniowej inflacji. A baza z września ubiegłego roku już tej promocji nie zawierała.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: