Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA W MARCU SPADNIE O POŁOWĘ?

Nawet poniżej 3% – może spaść inflacja CPI w polsce i to już w marcu tego roku – tak przynajmniej szacują ekonomiści Banku Citi Handlowego, którzy mają równie optymistyczne prognozy jeśli chodzi o wzrost naszej gospodarki.

INFLACJA W MARCU SPADNIE O POŁOWĘ?

Zdaniem banku, PKB Polski wzrośnie o ok. 3,5-4% w tym roku, przy czym głównym motorem ożywienia ma być wzrost konsumpcji.

Z kolei inflacja konsumencka CPI może obniżyć się przejściowo poniżej 3% w marcu, ale to tyle z dobrych wieści, bo następnie ma wzrastać w okolice 5%.

Prognoza wzrostu polskiej gospodarki według analityków Citi jest wyraźnie wyższa niż konsensus rynkowy, który wynosi 2,9% w najnowszej ankiecie makroekonomicznej NBP.

Podwyżki płacy minimalnej oraz w sferze budżetowej – zdaniem ekonomistów – przełożą się na „wyraźny wzrost wydatków konsumentów” bo sfera budżetowa oraz pracownicy otrzymujący wynagrodzenie minimalne w sumie mogą stanowić ok. 30% wszystkich pracujących.

Wzrost wynagrodzeń dla tej grupy wyniesie w ujęciu realnym między 15 a 25%. Część popytu zostanie skierowana w kierunku towarów importowanych, jednak przeważająca część zostanie przeznaczona na towary i usługi krajowe.

Z kolei argumentów do obniżek stóp procentowych dostarczą Radzie Polityki Pieniężnej cięcia stóp w strefie euro i USA. Luzowanie polityki pieniężnej w Polsce – zdaniem ekonomistów – będzie skromniejsze niż obecne 125 punktów bazowych – wycenianie przez rynek.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zamknięciu notowań swoje szacunki za 2023 rok podał Kruk. Spółka chwali się, że jej zysk netto pierwszy raz w historii przekroczył 1 miliard...

SANKCJE

Łotewski Sejm zdecydował w czwartek o wprowadzeniu zakazu importu na Łotwę produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się by BNP Paribas Bank Polska przeznaczył na dywidendę do 75 proc. zysku za ubiegły rok.

FIRMA

Bardzo ważna uchwała Sądu Najwyższego. Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. To cios w ZUS, który...