Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

INFLACJA W LUTYM SPOWOLNIŁA DO 8.5%

Po siedmiu kolejnych miesiącach wzrostu cen towarów i usług w końcu mamy lekkie spowolnienie inflacji konsumenckiej. W lutym wskaźnik CPI wyniósł 8 i pół procent, wobec 9,4 (po korekcie z 9,2) procent odnotowanych w styczniu – podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym inflacja spadła o 0,3 proc.

INFLACJA W LUTYM SPOWOLNIŁA DO 8.5%

Mimo odczuwalnego wzrostu cen paliw i żywności fakt że inflacja w lutym okazała się niższa niż w pierwszym miesiącu tego roku wynika z tego, że GUS nie bada cen w ostatnim dniu miesiąca (kiedy odczuwaliśmy już gigantyczne podwyżki cen paliw), ale przez cały miesiąc. A rosyjska inwazja, która w ciągu kilku dni wywindowała cenę benzyny w okolice siedmiu, a cenę diesla do ośmiu złotych miała miejsce cztery dni przed końcem miesiąca.

Drugi powód dla którego inflacja w Polsce w lutym była niższa, niż miesiąc wcześniej – to styczniowe podwyżki cen żywności w oczekiwaniu na tarczę antyinflacyjną. Pierwszego lutego VAT na szereg produktów spożywczych spadł do zera. Część sklepów podniosła więc w ostatnich dniach stycznia ceny po to, żeby przejąć korzyści wynikające z obniżki podatku.

INFLACJA W LUTYM SPOWOLNIŁA DO 8.5%

Zgodnie z lutowym odczytem GUS w poprzednim miesiącu najmocniej drożało utrzymanie domów i mieszkań – o 14,3 proc., w dalszym rzędzie wydatki w restauracjach (o 11,5 proc. ) oraz transport , który podrożał o blisko 10 proc.
Najmniej w skali roku podrożały odzież i obuwie o 3,5 proc. o raz alkohole i wyroby tytoniowe o 4,6 proc.

INFLACJA W LUTYM SPOWOLNIŁA DO 8.5%

Inflacja w lutym była zatem niższa, niż w styczniu – ale już w marcu ekonomiści spodziewają się jej przyspieszenia. Główny powód to wzrost cen paliw.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA W LUTYM SPOWOLNIŁA DO 8.5%
Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach żywności rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marianem Owerko, prezesem i założycielem Bakallandu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: