Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

INFLACJA W EUROPIE SPADA, ALE POWOLI

15 lutego to dzień, w którym poznaliśmy dane o inflacji CPI w Polsce – która wciąż rośnie, chociaż poniżej oczekiwań – ale również w trzech innych, europejskich krajach. Informacje dotyczące wzrostu cen podały m.in. druga i piąta z największych gospodarek w Europie.

INFLACJA W EUROPIE SPADA, ALE POWOLI
Madryt, Hiszpania / FOT.: Florian Wehde / Unsplash

Zacznijmy od Wielkiej Brytanii, która ostatnio mocno rozdyskutowała się nad efektami brexitu — w weekend The Observer donosił o tajnym spotkaniu rządu Rishiego Sunaka z opozycją ws. skutków brexitu, którego zaczyna żałować rosnąca część Brytyjczyków. Inflacja w Wielkiej Brytanii w styczniu utrzymała się na dwucyfrowym poziomie, ale spadła mocniej, niż oczekiwali ekonomiści.

INFLACJA W WIELKIEJ BRYTANII
INFLACJA W HISZPANII, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24


Odwrotnie było w Hiszpanii, czyli kraju o najniższej obecnie inflacji w całej Unii Europejskiej. Hiszpania odebrała ten tytuł sąsiedniej Francji, którą przed szybkim wzrostem cen długo chronił tani prąd z elektrowni atomowych. Zimą ceny gazu przycisnęły jednak również Francuzów, a Hiszpanie prawie ogrzewania nie używają. I to dlatego inflacja tam utrzymała się poniżej 6 procent, rosnąc o 20 punktów bazowych w stosunku do grudnia.

INFLACJA W HISZPANII
INFLACJA W HISZPANII, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

CENY

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stopniowo wychodzić z zamrażania cen. Szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska szacuje, że najłagodniejszy z trzech obecnie analizowanych wariantów to podnoszenie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.