Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

INFLACJA W CZECHACH HAMUJE

INFLACJA W CZECHACH

Do 8,5 procent spadła w sierpniu roczna inflacja w Czechach. I mimo, że nasi południowi sąsiedzi mogą pochwalić się sporo niższym niż my wzrostem cen towarów i usług, to nad Wełtawą nikt o obniżce stóp jeszcze nie myśli.

INFLACJA W CZECHACH
Inflacja w Czechach. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Jak podało dziś tamtejsze biuro statystyczne, inflacja w Czechach spadła siódmy miesiąc z rzędu – do 8,5 proc. z 8,8 proc. odnotowanych w lipcu. – to najniższy wzrost cen od grudnia 2021 roku.

CZYTAJ TEŻ: PRZECENA AKCJI ALIBABY

Inflację wciąż napędzają przede wszystkim wysokie ceny żywności (np. warzywa podrożały w Czecha w skali roku o prawie 25 proc.) oraz drożejące paliwa – tu ceny podskoczyły o 7,7 procent.

Mimo, że inflacja w Czechach jest już jednocyfrowa i o prawie 2 punkty proc. niższa niż u nas, stopy procentowe są tam wciąż wyższe niż w Polsce – główna stopa czeskiego banku centralnego od roku wynosi 7 proc., podczas gdy u nas po ubiegłotygodniowej obniżce, stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego to już tylko 6 procent. Zdaniem ekonomistów Czesi zaczną luzowanie polityki monetarnej dopiero pod koniec roku.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja w strefie euro bez zmian. Z finalnych danych Eurostatu wynika, że odczyt zharmonizowany, pozwalający porównać zmianę cen w różnych krajach w strefie euro,...

INFLACJA

Inflacja bazowa czyli ta za którą odpowiada Rada Polityki Pieniężnej w kwietniu znowu spadła, ale nadal jest daleko od celu Narodowego Banku Polskiego.

USA

Po kilku miesiącach gorszych odczytów, wreszcie w USA pojawia się inflacyjna ulga. Co prawda wskaźnik inflacji nadal pozostaje relatywnie wysoki, ale inwestorzy mogli się...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy przyspieszy inflacja i dlaczego oraz jaki będzie ten przyrost, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowicz, doradczynią prezesa NBP...