Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

INFLACJA W CZECHACH HAMUJE

INFLACJA W CZECHACH

Do 8,5 procent spadła w sierpniu roczna inflacja w Czechach. I mimo, że nasi południowi sąsiedzi mogą pochwalić się sporo niższym niż my wzrostem cen towarów i usług, to nad Wełtawą nikt o obniżce stóp jeszcze nie myśli.

INFLACJA W CZECHACH
Inflacja w Czechach. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Jak podało dziś tamtejsze biuro statystyczne, inflacja w Czechach spadła siódmy miesiąc z rzędu – do 8,5 proc. z 8,8 proc. odnotowanych w lipcu. – to najniższy wzrost cen od grudnia 2021 roku.

CZYTAJ TEŻ: PRZECENA AKCJI ALIBABY

Inflację wciąż napędzają przede wszystkim wysokie ceny żywności (np. warzywa podrożały w Czecha w skali roku o prawie 25 proc.) oraz drożejące paliwa – tu ceny podskoczyły o 7,7 procent.

Mimo, że inflacja w Czechach jest już jednocyfrowa i o prawie 2 punkty proc. niższa niż u nas, stopy procentowe są tam wciąż wyższe niż w Polsce – główna stopa czeskiego banku centralnego od roku wynosi 7 proc., podczas gdy u nas po ubiegłotygodniowej obniżce, stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego to już tylko 6 procent. Zdaniem ekonomistów Czesi zaczną luzowanie polityki monetarnej dopiero pod koniec roku.

INFLACJA W CZECHACH HAMUJE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d