Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA SPRZYJA ZŁODZIEJOM

Inflacja sprzyja złodziejom. Jutro w nocy dolna granicy kradzieży od której czyn ten staje się przestępstwem rośnie do 800 złotych. Dziś wynosi 500 złotych.

KONSUMPCJA W POLSCE
foto: pexels.com

To oznacza, że kradnąc perfumy za np. 599 złotych dzisiaj można trafić nawet na rok do więzienia. Od niedzieli za ten sam czyn – który będzie już tylko wykroczeniem – sąd grodzki będzie mógł orzec maksymalnie 30 dni aresztu.

Zmiana jest korzystna nie tylko dla osób, które pokuszą się o nie swoją rzecz w sobotę po północy, ale także wszystkich, którzy dziś odbywają karę więzienia za przestępstwo drobnej kradzieży. Chociaż wszyscy znamy zasadę, że prawo nie działa wstecz – w przypadku gdy kara za ten sam czyn ulega obniżeniu, albo czyn w ogóle przestaje być zabronionym – wykonanie wyroku jest ograniczane do maksymalnej kary grożącej według nowych norm.

Zmiana jest natomiast niekorzystna dla właścicieli sklepów, którzy zmagają się z rosnącą falą kradzieży. W pierwszej połowie tego roku zgłoszono ich policji 24 tysiące – wynika z danych Komendy Głównej Policji. To aż o 40% więcej, niż w 2022 roku.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA SPRZYJA ZŁODZIEJOM

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja w strefie euro bez zmian. Z finalnych danych Eurostatu wynika, że odczyt zharmonizowany, pozwalający porównać zmianę cen w różnych krajach w strefie euro,...

INFLACJA

Inflacja bazowa czyli ta za którą odpowiada Rada Polityki Pieniężnej w kwietniu znowu spadła, ale nadal jest daleko od celu Narodowego Banku Polskiego.

USA

Po kilku miesiącach gorszych odczytów, wreszcie w USA pojawia się inflacyjna ulga. Co prawda wskaźnik inflacji nadal pozostaje relatywnie wysoki, ale inwestorzy mogli się...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy przyspieszy inflacja i dlaczego oraz jaki będzie ten przyrost, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowicz, doradczynią prezesa NBP...